W obronie krzyża
iPhone – zaprezentowane przez Apple Inc. kieszonkowe urządzenie, oparte na systemie operacyjnym iPhone OS, mające funkcje telefonu komórkowego, odtwarzacza MP3 (iPod) i komunikatora internetowego (z wbudowaną niepełnosprawną przegladarką internetową Safari Mobile), jak nazwała tę funkcję Apple Inc.
Obecną wersją oprogramowania (firmware) jest iPhone OS 2.1 , natomiast obecna wersja hardware, druga z kolei, jest znana jako iPhone 3G, udostępniona 22 sierpnia 2008 jako pierwsze dostępne w Polsce wcielenie iPhone'a.
iPhone w wersji oryginalnej nie obsługiwał pasma telefonicznego 3G, jednie powolniejsze połączenia telefonii komórkowej pasma EDGE. Został on zaprezentowany 9 stycznia 2007 na wystawie Macworld w San Francisco przez Steve'a Jobsa. Po premierze iPhone'a akcje Apple skoczyły gwałtownie w górę. Z powodu prac nad iPhone'em premierę systemu operacyjnego Mac OS X v10.5 przełożono z 11 czerwca na 26 października 2007.
Nowatorskim rozwiązaniem w urządzeniu było zrezygnowanie z klawiatury - zamiast tego iPhone ma ekran dotykowy, przy którym użyto technologię o nazwie Multi-Touch. Zamiast rysika, ekran obsługuje się palcami. Dodatkowymi innowacjami jest wyłączający się ekran po przyłożeniu do ucha (czujnik zbliżeniowy) oraz 3.5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 320 x 480 pikseli automatycznie dostosowujący obraz do położenia urządzenia (pion-poziom). Możliwe jest słuchanie plików mp3 i oglądanie filmów w formacie mpeg oraz robienie zdjęć aparatem cyfrowym (2Mpix). Piosenki i filmy dodaje się tak samo jak w iPodzie, przez program iTunes. iPhone umożliwia bezprzewodowe połączenie z Internetem za pomocą Wi-Fi i przeglądanie stron internetowych za pomocą przeglądarki Safari.
28 czerwca 2007, dzień przed premierą, Steve Jobs ogłosił że każdy pełnoetatowy pracownik Apple oraz niepełnoetatowi pracownicy pracujący przynajmniej rok, otrzymają za darmo iPhone'a. Urządzenia rozdano w lipcu 2007, gdy zapotrzebowanie zmalało.
Produkt wszedł do sprzedaży 29 czerwca 2007, w wersjach 4 GB pamięci po $499 i 8 GB pamięci po $599. iPhone'a można zakupić w Apple Store, jednak aby używać go w sieciach GSM, trzeba podpisać dwuletnią umowę o abonament z AT&T. Zabezpieczenia iPhone'a odnośnie Simlocka zostały jednak szybko złamane, a cena telefonu spadła do $399 za wersję 8 GB (i wycofano wersję 4 GB, ponieważ 80% egzemplarzy sprzedanych stanowiła wersja 8 GB). 5 lutego 2008 wprowadzono na rynek wersję 16 GB w cenie $499. Obecna generacja iPhone'a (3G) kosztuje $199 za 8 GB oraz $299 za wersję 16 GB.
Już parę dni przed premierą przed salonami Apple i AT&T ustawiały się gigantyczne kolejki. Greg Packer - pierwszy w kolejce do sklepu w Nowym Jorku - czekał od poniedziałku rano do piątku wieczorem, czyli około 100 godzin. W iPhonie zastosowano zmodyfikowaną wersję systemu operacyjnego Mac OS X 10.5, która po ogłoszeniu SDK 6 marca została udokumentowana jako iPhone OS.
iPhone będzie, przez pierwsze dwa lata, oferowany na terenie USA tylko przez sieć AT&T Mobility. Poza terenem USA, firma Apple podpisała dotychczas umowy z operatorami:
Australia: Optus, Telstra, Vodafone
Austria: T-Mobile, One
Belgia: Mobistar
Dania: Telia
Finlandia: Sonera
Francja: Orange
Hiszpania: Movistar
Holandia: T-Mobile
Chiny(Honk Kong): 3
Irlandia: O2
Japonia: SoftBank
Kanada: Rogers [1]
Meksyk: Telcel
Niemcy: T-Mobile
Norwegia: Netcom
Nowa Zelandia: Vodafone
Polska: Orange i Era
Rosja: MTS, Beeline, Megafon
Portugalia: Optimus, Vodafone
Szwajcaria: Orange, Swisscom
Szwecja: Telia
Wielka Brytania: O2
Włochy: TIM, Vodafone
We wrześniu 2007 Apple Inc. przedstawił odtwarzacz iPod touch który ma podobną budowę i to samo oprogramowanie co iPhone, cieńsze urządzenie z pewnymi uproszczeniami i pominiętymi funkcjami oprogramowania, które udostępniono później.
6 marca 2008 udostępniono SDK w wersji 2.0 beta, umożliwiające wykonanie oprogramowania dla iPhone'a i iPoda touch przez kogokolwiek, aczkolwiek rozprowadzanego tylko przez centralne repozytorium kontrolowane przez Apple Inc. o nazwie AppStore. System ten ostatecznie wdrożono w wersji stabilnej 6 czerwca 2008. Obecna wersja stabilna to 2.1.
Powrót do góry