Telefonia trzeciej generacji


W obronie krzyża

Na świecie ponad 180 mln osób korzysta z telefonii komórkowej trzeciej generacji - jest to mniej niż 10 proc. ogółu klientów sieci komórkowych. Największe rynki 3G to Europa Zachodnia (49 proc. ogółu) i region Azji i Pacyfiku (45 proc.). Na Europę Wschodnią przypada zaledwie 2 proc. ogółu użytkowników 3G - pisze Gazeta Prawna.

Przeczytaj więcej na ten temat



Minęły niecałe dwa tygodnie od premiery telefonu firmowanego przez Apple, iPhone 3G. Nowa wersja urządzenia to między innymi moduł nawigacji satelitarnej oraz obsługa trzeciej generacji telefonii komórkowej. Ważną nowinką jest zaktualizowanie oprogramowania wszystkich iPhone'ów, której najbardziej widoczną zmianą jest umożliwienie użytkownikom łatwej instalacji dodatkowych aplikacji rozszerzających możliwości ich komórek. Przedstawiamy dziesięć najciekawszych, a zarazem darmowych aplikacji do telefonów z logiem Apple.

Przeczytaj więcej na ten temat




Jak podają biura prasowe Intela i Nokii, korporacje nawiązały współpracę mającą na celu wspieranie i popularyzowanie standardu WiMax. Kooperacja firm skupiać się będzie głównie na wersji IEEE 802.16e, przeznaczonej przede wszystkim do urządzeń przenośnych, takich jak telefony komórkowe czy palmtopy.  


O technologii, która w przyszłości może zastapić sieci Wi-FI, pisaliśmy już miedzy innymi w artykule Wimax zmaterializowany. Zgodnie z zapowiedziami Intel i Nokia zamierzają razem promować ją wśród operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych. W informacjach prasowych wyczytać można, że standard będzie uzupełniał istniejące sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji.  

Finansowe warunki współpracy nie zostały podane do publicznej wiadomości, wiadomo jednak, że standard IEEE 802.16e ma zostać finalnie określony w przyszłym roku.[/quote]To pewnie teraz VIA z Siemensem będą współpracowac (nie mam nic przeciwko temu :mrgreen:)



BBC już na początku roku 2004 ogłasza go rokiem gadgetów. Telefonia trzeciej generacji (3G), serwisy muzyczne oferujące możliwość pobrania muzyki i skłaniające do zakupu odtwarzaczy plików, rosnąca konkurencja między producentami telefonów i komputerów typu PDA (które coraz częściej oferują funkcje „komórek”), wszystko to ma sprawić, że pojawią się wkrótce urządzenia nie dość, że tańsze to wyekwipowane w większą niż dotąd liczbę opcji.



Wielu miłośników gadgetów, by sprawdzić, co może stać się popularne na rynkach Stanów Zjednoczonych czy Europy niebawem, patrzy na to co już jest popularne na Dalekim Wschodzie, w Japonii, na Tajwanie czy w Korei Południowej. Jednymi z takich „dalekowschodnich jaskółek” mogą być telefony komórkowe z wbudowanymi aparatami cyfrowymi, oferującymi „megapikselowe” matryce, lampy błyskowe czy opcje optycznego powiększania fotografowanego obrazu.



Mikołaj w 2004 roku będzie mieć nie lada kłopot.Pełna treść publikacji



Polska Telefonia Cyfrowa oficjalnie oddała do użytku sieć trzeciej generacji (UMTS) we Poznaniu. Poznań jest czwartym – po Warszawie, Łodzi i Wrocławiu– miastem w Polsce, w którym od dziś działa sieć 3G należąca do PTC. Sieć obejmuje swoim zasięgiem cały Poznań i okoliczne gminy.

Nowa sieć UMTS umożliwi klientom PTC korzystanie w pełni z szybkiego, bezprzewodowego dostępu do internetu Blue Connect. W najbliższym czasie PTC zaoferuje UMTS również w Trójmieście, Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy i w Lublinie.


Mapa przedstawia orientacyjny zasięg sieci Era w podziale na technologie UMTS, EDGE/GPRS, WLAN i wg. stanu na luty 2006. Z uwagi na zmienność naturalnych warunków propagacji fal radiowych, zależność od topografii terenu, typu zabudowy i rozbudowę sieci Era prezentowany zasięg może ulec zmianie.



P4, operator telefonii komórkowej, który w sierpniu 2005 r. uzyskał koncesję na świadczenie usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G), poinformował, że w dniu 24 lutego 2006 roku pan Jon Eastick został powołany przez Radę Nadzorczą Spółki na stanowisko członka Zarządu Spółki oraz Dyrektora Finansowego ze skutkiem na dzień 1 marca 2006 roku.

Pan Jon Eastick (lat 39) przed podjęciem współpracy z P4 od 2001 roku był zatrudniony jako Dyrektor Finansowy w spółce PTC Sp. z o.o. Wcześniej (1998 – 2001) pracował w Lucent Technologies Poland S.A. również jako Dyrektor Finansowy, a w latach 1995 – 1998 w PTK Centertel Sp. z o.o. na pozycji Dyrektora ds. Planowania Strategicznego i Finansowego. Z kolei w latach 1989 – 1994 pan Eastick pracował w londyńskich i warszawskich biurach firmy audytorskiej Arthur Andersen. Pan Eastick ukończył studia w LSE (London School of Economics) i jest biegłym rewidentem certyfikowanym w Wielkiej Brytanii.



Polkomtel, operator sieci Plus, udostępnił technologię UMTS w Bielsku-Białej. Plus to jedyna sieć, która oferuje zasięg 3G w tym mieście. Polkomtel ma największy zasięg 3G wśród polskich operatorów, obejmujący 20,1% ludności kraju.




W grudniu ubiegłego roku uruchomiono tę technologię także w Białymstoku i Kielcach. Tym samym z usług trzeciej generacji sieci Plus mogą korzystać mieszkańcy już siedemnastu dużych polskich miast.

Telefonia trzeciej generacji dostępna jest w sieci Plus w 80 miejscowościach, w tym – oprócz wymienionych powyżej - m.in. w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy, Częstochowie, Gliwicach i Zakopanem.
Szczegółowe mapy zasięgu dostępne są na stronie www.iplus.pl

W listopadzie Polkomtel SA w ramach przygotowań do oferowania mobilnych usług szerokopasmowych uruchomił w swojej komercyjnej sieci High Speed Downlink Packet Access (HSDPA) na terenie Warszawy. HSDPA w sieci Plus dostępna jest obecnie w całej aglomeracji warszawskiej, a w najbliższym czasie będzie wdrażana w kolejnych dużych miastach Polski.

(ź)Plus



Nissan intensywnie testuje swój własny system ochrony pieszych w ramach programu ITS (Inteligent Transportation System) wykorzystujący mobilne technologie. System bazuje na wskazywaniu pozycji pieszych za pośrednictwem GPS.

Dla swojego nowego systemu Nissan wykorzystuje sieć telefonii komórkowej trzeciej generacji, która pozwala za pomocą GPS zlokalizować dany telefon komórkowy. System działa tak, że informacje z telefonu komórkowego pieszego wysyłane są do centrali ITS, która monitoruje sytuację i odsyła z powrotem do jadącego samochodu ostrzeżenie o zbliżającym się pieszym. Kierowca dowiaduje się o pieszym i może dostosować styl jazdy do zwiększonego niebezpieczeństwa.

Nissan na razie stara się dowiedzieć, które informacje są ważne przy ocenie sytuacji, czyli do jakiego stopnia system ma brać pod uwagę szybkość pieszego, kierunek, w którym pieszy się porusza oraz jego aktualną pozycję w stosunku do jadącego samochodu. Oczywiście nie jest możliwe, aby system informował kierowcę o każdym pieszym w okolicy.

Testy odbywają się już od października 2006 w prefekturze Kanagawa. Kolejnymi krokami będzie zestrojenie systemu i ewentualne poszerzenie o kolejne funkcje.



źródło: roadlook.pl



PTC wprowadza, jako pierwsza sieć w Polsce, technologię szybkiego przesyłu danych - HSDPA - z szybkością do 7,2 mbit/s.




Na początku będzie ona dostępna w wybranych miejscach w Warszawie, do końca lipca również w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, a docelowo, do końca br. we wszystkich dużych polskich miastach.

Wg naszych informacji PTC inwestuje także w rozwój 3G na Mazurach. Bardzo wiele miejscowości (także tych małych) jest obecnie w zasięgu UMTS. W zasięgu technologii trzeciej generacji oferowanej przez Polską Telefonię Cyfrową jest już ponad 100 miejscowości na terenie całej Polski. Do końca br. liczba ta przekroczy 150, a zasięg należącej do PTC sieci 3G obejmie 35% populacji kraju.

PTC, również jako pierwsza firma telekomunikacyjna w kraju, uruchamia testowo technologię HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), umożliwiającą szybkie wysyłanie danych w sieci 3G, w wersji z prędkością do 1,4 Mbit/s. Testy tej technologii prowadzone będą w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. PTC planuje uruchomić HSUPA w wersji komercyjnej w trzecim kwartale br. wraz z pojawieniem się na rynku odpowiednich terminali końcowych umożliwiających klientom pełne wykorzystanie tej technologii. Obecnie, klienci mogą wysyłać dane z prędkością odpowiadającą technologii UMTS, czyli 384 Kbit/s.


Widać, że PTC bierze przykład z niemieckiej sieci T-Mobile, która ma udziały w PTC. Ona także mocno inwestuje w rozwój HSPA czy 3G.



a mnie sie wydaje, ze najwazniejsze jest to zdanie:


3GPP specifications are based on evolved Global System for Mobile Communications (GSM) specifications. 3GPP standardization encompasses Radio, Core Network and Service architecture.

co nie zmienia faktu, ze umieszczenie tego skrotu w tej gazetce, jest delikatnym naduzyciem, poniewaz odnosi sie on, jak wynika z powyzszego do ogolnych pojec zwiazanych z komunikacja, w tym telefonia komorkowa... ale rownie dobrze mozna go zastosowac w przypadku przekazu radiowego czy sieci.

http://en.wikipedia.org/wiki/3rd_Generation_Partnership_Project

poza tym rozwinieciem tego skrotu jest: 3rd Generation Partnership Project, czyli nic innego jak partnerski projekt pracucjacy nad standartami telefonow trzeciej generacji. pracuja nad tym takie panstwa jak Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Polduniowa i Japonia (dosyc zaskakujacy zestaw, prawda?:) jest tam tez mowa o EDGE z ktorego nasza nokia korzysta, wiec moze o to chodzilo autorowi tekstu reklamujacego nasz fon. tak czy inaczej, widac na tym przykladzie jak ludzie od reklamy potrafia namieszac odbiorca w glowach.