W obronie krzyża
Centrum Kształcenia w Gostkowie – w ramach programu
„Wioska internetowa”
Urząd Miejski w Bytowie przystąpił do ogólnopolskiego projektu „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich” finansowanego ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach Działania 2.1 a SPO RZL. Projekt realizowany jest przez Fundację Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia w Dąbrowie Górniczej.
W wyniku nawiązanej współpracy w naszej gminie powstanie Centrum Kształcenia wyposażone w wysokiej klasy sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. W skład wyposażenia Centrum wchodzić będzie:
serwer oraz 10 stanowisk komputerowych
urządzenie wielofunkcyjne
meble,
rzutnik multimedialny
szybkie łącze internetowe,
telefon VOIP, który podstawowo będzie służył do kontaktowania się z pomocą techniczną
instalacja alarmowa (z monitoringiem), sieciowa, strukturalna, zasilająca
zestaw oprogramowania: systemowe, użytkowe itp.
biblioteczka multimedialna (pakiet komputerowych programów edukacyjnych, encyklopedie, słowniki itp.)
Na potrzeby projektu utworzona zostanie platforma e-edukacyjna, w ramach której nieodpłatnie udostępnione zostaną szkolenia e-learningowe z zakresu obsługi komputera i programów komputerowych, podstaw przedsiębiorczości, sposobów poszukiwania pracy oraz szkolenia językowe. Pracownicy zatrudnieni w Centrum będą odpowiedzialni za udzielenie kompleksowej pomocy przy korzystaniu z jego zasobów oraz prowadzenie szkoleń. Realizacji projektu towarzyszyć będą intensywne działania promocyjne, stały monitoring i analiza potrzeb szkoleniowych w regionie oraz badania ewaluacyjne.
Finansowanie utrzymania centrum, w tym zatrudnienie dwóch osób (1,5 etatu) zapewnione jest przez Fundację do czerwca 2008 r. Po tym okresie Centrum Kształcenia będzie przejęte wraz z całym wyposażeniem przez gminę (lub inną instytucję gminną) z obowiązkiem utrzymywania przez kolejne 5 lat.
Centrum uruchomione będzie w Gostkowie w salce parafialnej przy Plebanii Kościoła w Gostkowie. ---------------------------------------------------
----------------------
Znalazłem na Skyscrapercity
Krzesełka z "kotła czarownic" idą jak ciepłe bułeczki
Od dawna ludzie pytają mnie, co się stanie z krzesełkami z trybun. Odebrałem już chyba z pięćdziesiąt telefonów w ich sprawie - mówi Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Śląskiego. Krzesełka chętnie wezmą kluby sportowe, miasta, a nawet zoo. Najwięcej krzesełek, bo aż 8 tys., ma trafić na stadion Górnika Zabrze.
Stadion Śląski od końca października jest placem budowy. Do 2011 roku słynny "kocioł czarownic" zyska m.in. zadaszenie, dziewięciotorową bieżnię wokół murawy, nowe oświetlenie i krzesełka na trybunach. Dotychczas były na nich 47202 niebieskie siedziska. Ich demontaż już się rozpoczął i potrwa do połowy stycznia. Już odkręcone siedziska leżą na razie przy stadionowym hotelu.
Na to tylko czekali gospodarze stadionów i boisk w całym województwie. Zaczęli wydzwaniać i pisać pisma z prośbą o przekazanie krzesełek. - Każdy przedsiębiorczy samorząd powinien szukać takich okazji - mówi Marcin Bazylak, rzecznik dąbrowskiego magistratu. Miasto chciałoby wziąć co najmniej 3 tys. krzesełek.
- Od jakiegoś czasu ludzie pytali mnie, co będzie z tymi krzesełkami, dostałem z pięćdziesiąt telefonów. Ale decyzję, co się z nimi stanie, podejmie marszałek - mówi Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Śląskiego.
Do urzędu marszałkowskiego trafiło już 27 oficjalnych próśb o krzesełka, w sumie chętni chcą wziąć ponad 29,5 tys. z nich.
Wśród chętnych są kluby sportowe, właściciele stadionów i boisk, ale także Śląski Ogród Zoologiczny i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
- Zamontujemy je w miejscach, gdzie brakuje nam ławek. Myślimy też o łące, na której organizujemy pokazy lotów drapieżnych ptaków. Byłoby dobrze, gdyby ludzie mieli gdzie usiąść - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka zoo.
TPD myśli z kolei o swoim ośrodku w Kaletach. Działa tam tor speedrowerowy i krzesełka przydadzą się na widowni.
Po 3 tys. krzesełek chce Ruch Radzionków i Dąbrowa Górnicza. - Mamy dużo boisk, na których mogą się przydać. Teraz czekamy na informację o cenie - mówią dąbrowscy urzędnicy.
Na 1,3 tys. liczy Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie. Gospodarze stadionu na Cichej chcieliby je zamontować na głównej trybunie. - Te krzesełka to symbol, trudno byłoby je wyrzucać, skoro mogą jeszcze posłużyć w innych miejscach - mówi Alina Zawada, dyrektorka chorzowskiego MORIS-u. Nie sądzi, by marszałek zdecydował się rozdawać krzesełka za darmo. - Liczymy się z pewnym wydatkiem, ale oczywiście chcielibyśmy wydać jak najmniej - dodaje.
Najmniej krzesełek - tylko 20 - chce Strumień. Najwięcej chciałby MOSIR w Zabrzu - po to, by zamontować je na stadionie tamtejszego Górnika. Chodzi aż o 8 tys. sztuk.
Czesław Żelichowski, wiceprezes MOSIR-u, nie ukrywa, że liczy na wsparcie władz województwa. - Wiemy, że przed nami zgłosiło się wiele innych klubów i instytucji. Zależy nam jednak na tych krzesełkach i weźmiemy tyle, ile marszałek pozwoli - mówi Żelichowski. Wyjaśnia, że zgodnie z przepisami na trybunach muszą być krzesełka, tymczasem na stadionie Górnika są na razie tylko 3 tys. Na większej części trybun są ławki używane jeszcze za czasów PRL-u.
Urząd marszałkowski nie zdecydował jeszcze, ile chętni będą musieli zapłacić za krzesełka. Decyzja o cenie zapadnie w ciągu dwóch tygodni. Urzędnicy zapowiadają jednak, że kwoty nie będą wygórowane.
- Przekazanie tych krzesełek to nasze symboliczne wsparcie dla klubów sportowych, które dzięki temu mogą zaoszczędzić. Mam nadzieję, że oszczędności uda się wydać np. na szkolenia zawodników. Wierzę też, że krzesełka z legendarnego stadionu przeniosą magię "kotła czarownic" na inne areny województwa - mówi marszałek Bogusław Śmigielski.
Kto chce krzesełka ze Stadionu Śląskiego?
MOSiR Zabrze - dla stadionu Górnika (8 tys.)
KS Ruch Radzionków (3 tys.)
Dąbrowa Górnicza (3 tys.)
KS Skra Częstochowa (2,5 tys.)
LKS Sparta Lubliniec (2 tys.)
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie - dla stadionu Ruchu (1,3tys.)
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie (1,1 tys.)
LKS Pasjonat Dankowice (1 tys.)
KS Górnik Sosnowiec (1 tys.)
Gmina Herby (1 tys.)
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach (1 tys.)
LKS Żyglin Miasteczko Śląskie (600)
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie (500)
KS Orzeł Biały Piekary Śląskie (500)
LKS Przyszłość Ciochowice (500)
Gmina Kochanowice (500)
Gmina Kroczyce (300)
LKS Zieloni Żarki (300)
LKS Sparta Tworóg (300)
PKS Ruch Kozłów (250)
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Śląski Oddział Regionalny w Katowicach (200)
KS Sokół Łany Wielkie (150)
LKS Victoria Pilchowice (150)
KS 94 Rachowice (150)
KS Korona Bargłówka (100)
LKS Olimpia Boruszowice (100)
Strumień (20)
Razem: 21520
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Może by zaproponować MOSIR-owi aby wystąpił 2-3 tys. krzesełek na stadion Górnika i CKS-u ? Jeśli Urząd Marszałkowski nie będzie rozdawał ich za darmo to i tak będą to grosze za dobre krzesełka na metalowych listwach gotowe do zamontowania od zaraz.