Telefony kierunkowe kolejowe


W obronie krzyża

W Atenach są dwa duże dworce autobusowe: Α Σταθμός - Κηφισού 100 (ul. Kifisou 100, dzielnica Peristeri) oddalony od centrum miasta (Omonii) o 10 minut jazdy autobusem miejskim 051. Tu zatrzymują się i stąd odjeżdżają autobusy z północnej/zachodniej Grecji i na Peloponez. Skoro chcesz jechać z Aten do Nafplio to właśnie z tego dworca.
Drugi to Β Σταθμός - Λιοσίων 260 (ul. Liosion 260), na północ od stacji kolejowych. Do centrum na plac Sindagma lub Omonia można dojechać stamtąd autobusem miejskim 024. Na tym dworcu zatrzymują się autobusy z Grecji Środkowej.
Z przystanku przy Kifisou masz między innymi połączenia do Myken/Nafplio co godzinę, autobus jedzie 2 godz. 30 min. Do Kalamaty autobus wyjeżdża 10-11 razy dziennie, a podróż trwa 4 godz. 30 min. Nie wiem ile kosztuje bilet, bo ja mam tu auto, a autobusami podrózowałam jak jeszcze w obiegu były drahmy , ale w razie czego mogę zadzwonić i zapytać. Możesz też ewentualnie zadzwonić sama. Podaję telefony do KTEL:
Attyka - 210-8225148, 210-8213203
Argolida - 210-5134588
Nafplio - 27520-27323
kierunkowy do Grecji 0030
Pociągów nie sprawdzałam, bo nie wiem czy cię jeszcze interesują. Możesz też skontaktować się z EOT czyli Greek National Tourist Office, gdzie uzyskasz pełną informację o połączeniach kolejowych i autobusowych, rozkłady jazdy, ceny biletów itp. Mają siedzibę przy ul. Amalias 26 (obok Syndagmy) oraz filię na lotnisku. Możesz wysłać do nich pytanie mailem
www.gnto.gr



Dokumenty...
Obowiązkowe dokumenty; ważny paszport, a przy wyjazdach Indywidualnych dodatkowo: vouchery hotelowe lub wiza. Żadne szczepienia nie są obowiązkowe.
Zwierzęta domowe: wymagane świadectwo zdrowia I zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie z datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed wyjazdem i nie późniejszą niż 6 miesięcy
Prąd:
W Tunezji napięcie w sieci wynosi zazwyczaj 220 V. Większość hoteli 4 I 5 gwiazdkowych ma w łazience zamontowaną suszarkę do włosów
Telefon:
Aby zadzwonić do Polski trzeba wykręcić numer 0048, następnie kierunkowy do miasta (Warszawa 22, Kraków 12, Gdańsk 58 itd.) i konkretny numer abonenta.
W każdej miejscowości znajdują się budki telefoniczne „taxiphones",
Warto też zabrać telefon komórkowy (poza wyjątkowymi zakłóceniami zasięgu, działa w całej Tunezji).
Żeby zadzwonić z Polski do Tunezji należy wykręcić 00216, następnie kierunkowy regionu i numer abonenta (np, do Tunisu 00216 71 + numer abonenta, do Sousse 00216 73 + numer abonenta Itd.),
Różnica czasu:
Czas środkowoeuropejski, Identyczny jak u nas w zimie, W lecie w Tunezji jest o godzinę wcześniej niż u nas,
Godziny urzędowania:
Urzędy publiczne są nieczynne w piątki, w soboty po południu i niedziele od września do czerwca, W lipcu I sierpniu pracują codziennie, oprócz niedziel, od 7,30 do 13,30.
Muzea są nieczynne w poniedziałki, Obiekty archeologiczne czynne są cały tydzień do godziny 17,00.
Banki są otwarte zimą zazwyczaj od 8,00 do 16,00; latem od 7,30 do 12,30
Waluta
Dinar (około 0,70 Euro) dzieli się na 1000 milimów Wwóz waluty:
Nie wolno wwieźć do Tunezji dinarów
Można wwieźć nieograniczoną kwotę w walucie wymienialnej,
Wymiany można dokonać w każdym banku, hotelu, okienku na lotnisku i w portach (kurs ustalony przez Tunezyjski Bank Centralny), a kwity wymiany należy zachować.
Uwaga! Biura wymiany w mieście czynne są zazwyczaj tylko do 16,00,
Można posługiwać się czekami I kartami płatniczymi, Wywóz dinarów:
Wywóz dinarów jest absolutnie zabroniony.
Aby dokonać ponownej zamiany dinarów na dowolną walutę, należy pokazać kwity poprzedniej wymiany. Należy pamiętać, że „Freeshopy" na lotnisku nie akceptują już dinarów i można płacić wyłącznie w dewizach,
Przepisy celne:
W samolocie wszyscy dostają specjalną kartę pokładową do wypełnienia, Większą część karty zabiera celnik podczas odprawy po przylocie. Tę mniejszą należy zachować do pokazania podczas odprawy powrotnej, Przepisy celne zezwalają na wwiezienie 400 sztuk papierosów lub 100 cygar lub 500 g tytoniu, 2 litrów alkoholu poniżej 25% i 1 litra powyżej 25%.
Uwaga! Cena dywanu nie obejmuje podatku. W momencie odbioru dywanu w Polsce należy zapłacić podatek VAT.
Transport na miejscu:
Samoloty Tuninter między Tunisem, Sfaksem, Monastirem, Tozeur, Dżerbą i Tabarką.
Autobusy miejskie i międzymiastowe,
Taksówki niewiele droższe niż autobus. Taksówki żółte kursują w obrębie miasta, a busiki (louage) na dłuższe dystanse (z charakterystycznymi pasami po bokach), Kolej tania i wygodna,
Możliwość wynajęcia samochodu (np. Renault Clio, ok. 90 DT/dzień) przez osobę, która skończyła 21 lat i co najmniej od roku posiada prawo jazdy. Benzyna ok. 600 milimów za Iltr,
Ograniczenia prędkości: 50 km/h w mieście, 90 km/h na terenie niezabudowanym, 110 km/h na autostradach,
Policja - 197
Pogotowie ratunkowe - 190
Straż pożarna - 198
Nocny dyzur lekarzy - 71 71 71



INNE:

Czas: UTC + 1, czas letni: UTC +2 (czas taki jak w Polsce)

Nr kierunkowy: +355

Transport lokalny.
Autobusy dalekobieżne oraz minibusy (marszrutki) działające jak taksówki – tanie, szybkie ipowszechne.Linia kolejowa, długości 477 km łączy ShkodĂŤr, DurrĂŤs, Tiranę, Elbasan, Podgradec, VlorĂŤ.Przykładowe ceny: ShkodĂŤr – Tirana: 270 LK, Tirana - Durres 100 LK (średnio 2 leki za 1km).

Język i porozumiewanie się.
Język albański, pochodzący od starożytnego języka iliryjskiego, kompletnie różnyod wszystkich innych języków (osobna gałąź językowa).Albańczycy są bardzo zdolni językowo i sporo ludzi, zwłaszcza młodych, mówi nieźlepo angielsku, francusku lub włosku.

Noclegi
W każdym mieście jest co najmniej jeden hotel, ale są to na ogół ponure miejsca. Najlepiejpytać w agencjach turystycznych o kwatery prywatne – czyste, wygodnei niedrogie. Ceny noclegu w kwaterach to ok. 10 euro/os.

Warunki higieniczno – sanitarne
Na ogół niestety fatalne. Należy zaszczepić się przeciw żółtaczce pokarmowej. Toaletypubliczne to przeważnie dziury w ziemi. Kompletny brak papieru toaletowego.

Poczta, Telefon, Internet.
Statystycznie na 1000 mieszkańców 308 posiada telefon komórkowy, a 8 to użytkownicyInternetu. Sieć telefonii komórkowej nie pokrywa całego kraju (szczególne trudności złącznością na północy kraju). Nawet w małych miejscowościach są kafejki internetowe.Występują kłopoty z dostawą energii elektrycznej. Niezapowiedziane wyłączenia prąduzakłócają niestety również komunikację elektroniczną.

Wyżywienie
Jedzenie jest proste, smaczne i tanie, choć mało urozmaicone. Wzdłuż wybrzeża możnadostać świetne ryby i owoce morza, w głębi lądu – baraninę i koźlinę. Pyszna, mocnaherbata – na ogół parzona z cukrem i podawana z kawałkiem cytryny (na sposób turecki) –każdego stawia na nogi. Kwota na całodzienne wyżywienie: 10 – 15 E.

Specyfika kulturowa.
Co może nas na miejscu zaskoczyć?Ogromna bieda, zwłaszcza w głębi kraju, na terenach górzystych. Wszechobecne malutkie,rozpadające się, betonowe bunkry. Budowane na rozkaz Envera Hodży – straszą po dziśdzień. Nie ma co z nimi zrobić, ani jak się ich pozbyć. Stanowią unikalny pomnik despotyzmui paranoi.Tirana jest niezwykle kolorową i dynamicznie rozwijającą się stolicą. Prezydent miasta jestarchitektem i osobiście planuje masowe wyburzenia starych ruder oraz instalowanie parków,bulwarów, fontann itp. Podobno sam też szkicuje fasady nowych budynków, więc ulice stająsię bajecznie kolorowe. Albańczycy są niezwykle gościnni i spragnienie kontaktówzagranicznych. Chętnie więc zapraszają do domu, gdzie należy przed wejściem zdjąćobuwie i można założyć plastikowe pantofle specjalnie przygotowane dla gości. Z regułyczęstują najpierw mocną, parzoną „po turecku” kawą oraz konfiturami i szklanką wody, apotem … „czym chata bogata”.Dostępne publikacje. Co warto przeczytać przed wyjazdem?Albania & Kosowo, Blue Guide, III wydanie.O czym warto pamiętać, zapraszając gości do Polski?Ze wielu z nich może być muzułmanami i nie jeść wieprzowiny oraz nie pić alkoholu.Prawie wszyscy palą na potęgę.