Telekomunikacja biznes


W obronie krzyża

Z mapy Polski znikną internetowe białe plamy. TP reaktywuje VoIP i startuje z nową ofertą dostępu do internetu, pisze Puls Biznesu.
Telekomunikacja Polska rusza w poniedziałek z usługami bezprzewodowego dostępu do internetu na bazie technologii CDMA. Dzięki niemu PTK Centertel, komórkowe ramię grupy, będzie mogło zaoferować internet w miejscach, gdzie do tej pory klienci słyszeli magiczną formułkę „brak możliwości technicznych”. Obok internetu, klient dostanie możliwość oglądania telewizji za pośrednictwem talerza satelitarnego i rozmawiania przez telefon, dzięki technologii VoIP. Triple-play (telefon, internet i telewizja), które ma być teraz głównym orężem TP w walce o klientów, będzie dzięki tym nowościom dostępne niemal w każdym zakątku Polski.

- Oferta już teraz cieszy się powodzeniem. Skończył się nam zapas anten satelitarnych – mówi enigmatycznie Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Źródło: Puls Biznesu



Polski rząd zgodził się na grant inwestycyjny dla firmy Samsung Electronics - dowiedział się Puls Biznesu. Dzięki temu Polska będzie ważnym środkiem dla oprogramowania telekomunikacyjnego.
Dzięki wsparciu war­szawskie centrum stanie się głównym ośrodkiem rozwoju oprogra­mowania telekomunikacyj­nego Samsung Group. W cen­trum produkowane będzie nowe oprogramowanie do te­lefonów komórkowych sto­sowane we wszystkich dostępnych obecnie platfor­mach operacyjnych. Firma zainwestuje w projekt 24,7 mln zł (wsparcie z budżetu państwa - 3,7 mln zł) i w latach 2009-2011 zatrudni 250 pracowników, czytamy w Pulsie Biznesu .

Źródło: Puls Biznesu



Marka TP powoli znikna z rynku. Jeszcze w tym roku Telekomunikacja Polska rozpocznie świadczenie większości swoich usług pod marką sieci kamórkowej Orange.
Zgodnie z zapowiedziami, po wakacjach Telekomunikacja Polska ma rozpocząć oferowanie usług internetowych oraz telewizyjnych pod marką sieci Orange , dowiedział się Telepolis.pl. Na kolor pomarańczowy zmienią się także wszystkie usługi TP dla biznesu.

Marka Oramge cieszy się wiekszą popularnością wśród klientów, co widać chociażby po danych za ostatni kwartał - internetowej usłudze Orange Freedom (świadczonej na łączach TP) przybyło więcej nowychużytkowników (27 tys.) niż Neostradzie (7 tys.). Jednak w tym przypadku większe znaczenie od marki może mieć bardziej atracyjna oferta Orange od Neostrady.



Źródło: Telepolis.pl



Wkrótce możemy spodziewać się wysypu kolejnych wirtualnych operatorów komórkowych na polskim rynku. Telogic, europejska firma z branży Mobile Virtual Network Enabler (MVNE), podpisała umowę z operatorem komórkowej sieci Orange w Polsce.
Po wielu miesiącach wspólnych przygotowań, prac nad kompatybilnością infrastruktury i testów połączeń, Telogic jest gotowy do świadczenia usług swoim klientom w Polsce. Firma będzie korzystała z infrastruktury komórkowej sieci Orange .

- To bardzo ważny krok w rozwoju naszego biznesu MVNE w Polsce, ponieważ już od jakiegoś czasu kilku klientów w Polsce oczekuje na uruchomienie swoich wirtualnych sieci mobilnych - mówi Jens Fricke, CEO Telogic Poland i założyciel firmy Telogic.

Podpisanie umowy z siecią Orange pozwala firmie na dostarczenie usług i technologii dosłownie każdemu, kto ma pomysł na sprzedaż usług mobilnych. To oznacza, że Telogic będzie oferował usługi telekomunikacyjne pod różnymi markami, podobnie jak spółka MNI, która uruchomiła sieci Ezo Mobile oraz Simfonia.

Telogic pozwala firmom na oferowanie usług telefonii komórkowej, przy użyciu infrastruktury istniejących operatorów (Mobile Network Operators - MNO). Telogic zapewnia wszystkie potrzebne do tego usługi i technologie, takie jak: umowy z operatorem, zarządzanie kartami SIM, biling, obsługę klienta, CRM czy przenoszenie numerów, a także konsulting biznesowy.



Grupa Inea, oferująca usługi cyfrowej telewizji kablowej oraz telekomunikacyjne, planuje zadebiutować także na rynku telefonii komórkowej jako wirtualny operator (MVNO).
Jak informuje Rzeczpospolita , telewizja kablowa Inea przymierza się do uruchomienia usług telefonii komórkowej w przyszłym roku.

Telefonia komórkowa będzie już czwarta usługą - po telewizji, Internecie i telefonii stacjonarnej - dostępna w sieci Inea. Przedstawiciele operatora są zdania, że warunki do prowadzenia komórkowego biznesu stają się coraz lepsze.

- Dla operatora, który próbuje zarabiać tylko na usługach komórkowych, nawet 100 tys. wydaje się zbyt niską liczbą. Inaczej jest w przypadku firm, dla których oferta komórkowa to tylko kolejna usługa - mówi Rzeczpospolitej Janusz Kosiński, szef sieci Inea.

Inea będzie już drugim operatorem telewizji kablowej, który uruchomi telefonię komórkową. Obecnie mobilną telefonię swoim klientom oferuje także telewizja kablowa Aster .



Źródło: Rzeczpospolita




Netia twierdzi, że ma już chętnych do wspólnej budowy biznesu komórkowego w Polsce. Partnerzy Netii, których nazw nie chce zdradzić, są podobno w stanie zainwestować nawet 1 mld euro - donosi "Puls Biznesu".

Dziennikarze "PB" spekulują, że wsród partnerów Netii mogą się znaleźć tacy gracze jak TeliaSonera, TIM, Telefonica czy Hutchison. Każdy z nich operuje na kilku rynkach i wszyscy posiadają kapitał odpowiedni do kontynuowania ekspansji. Według ekspertów Netia ma szansę na komórkowy alians.

Obecnie operator czeka na ogłoszenie przetargu na wolne częstotliwości przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Jeśli go wygra planuje start z nową siecią komórkową najpóźniej w rok od otrzymania częstotliwości (zarówno GSM jak i UMTS)


Jak już pisałem gdzieś to w przyszlym roku (2005) ma się pojawić kilka (3) nowych operatorów komórkowych. ROZMOWY ZNOWU STANIEJÂą. :jupi: