W obronie krzyża
Mam dobrą wiadomość dla ludzi czekajacych na szybkie lącze we Wrocławiu. Otórz wiem z pewnych zródeł że prace nad ADSL-em w firmie telekomunikacyjnej Dialog są w bardzo zaawansowanym stadium. W tym momencie kilkunastu szczęsliwców ma udostępnione łacze testowe. Dialog do końca roku ma zwiekszyć prędkośc swojego łącza do 155Mb/s czyli wyraznie się przygotowywuje do wprowadzenia ADSL-a. Wiec jak dobrze pójdzie to może jeszcze w tym roku bedzie we Wrocku udostępniona usługa ADSL. A znając polityke cenową Dialogu moge się załorzyc, że takie łącze bedzie tańsze od TEPSOWEGO NEO-PLUS. Tak wiec pozostaje nam czekac i trzymać kciuki, żeby testy wypadły pomyślnie :D
Japońska Agencja Eksploracji Kosmosu (JAXA) poinformowała o zestawieniu rekordowo szybkiego łącza satelitarnego. Podczas testów niedawno wystrzelonego satelity telekomunikacyjnego udało się ustanowić połączenie pozwalające na przesył danych z prędkości 1,2 gigabita na sekundę w każdą ze stron.
Informacje pomiędzy Ziemią a satelitą Kizuna były wymieniane dwoma kanałami o przepustowości 622 megabitów na sekundę każdy. Kizuna został wystrzelony 23 lutego, a jego zadaniem jest zapewnienie połączenia z Internetem w miejscach trudno dostępnych. Będzie też wykorzystywany awaryjnie do zapewnienia łączności podczas nawiedzających Azję katastrof naturalnych.
Jedną z największych zalet Kizuny jest wykorzystanie na pokładzie satelity specjalnego przełącznika ATM (Asynchronous Transfer Mode), który znakomicie przyspiesza wymianę danych. Zwykle, by skorzystać z internetowej łączności satelitarnej, sygnał musi przejść z punktu, z którego został wysłany do specjalnej stacji nadawczej, tam jest demodulowany, ustawiany na odpowiedniego satelitę, remodulowany i wysyłany do satelity. Kizuna potrafi wszystkie te czynności wykonać samodzielnie.
Testy Kizuny przeprowadzono już w marcu i kwietniu. Wówczas dzięki antenie o średnicy 45 centymetrów osiągnięto transfery rzędu 1,5 Mbit/s od użytkownika i 155 Mb/s do użytkownika. Z kolei antena o średnicy 1,2 metra pozwalała na transfer 155 Mb/s w obie strony. Wówczas była to rekordowa prędkość uzyskana za pomocą równie małej anteny.
TechWorld
TP przetestuje łącza o prędkości 50 Mbps
Mieszkańcy pewnego budynku na warszawskiej Woli przekonają się jak to jest, gdy ma się łącze o prędkości 50 Mbps. Będą oni mogli wziąć udział w pilotażowym teście nowej infrastruktury światłowodowej.
Telekomunikacja Polska zainstalowała infrastrukturę światłowodową w nowym budynku na warszawskiej Woli dzięki współpracy z jedną z firm deweloperskich. Pozwoli to na uruchomienie multipakietu tp wraz z pilotem technicznym dostępu do internetu o prędkości 50/10 Mbps, w technologii FTTH. Test rozpocznie się, gdy developer przekaże mieszkania lokatorom.
Każdy z mieszkańców wspomnianego budynku ma możliwość wzięcia udziału w pilotażu, który potrwa do końca listopada 2008 roku. Będą musieli w tym celu aktywować multipakiet tp 50 Mbps, który podczas trwania testu będzie dostępny w cenie 49 zł za miesiąc.
W ramach multipakietu tp 50 Mbps osoby biorące udział w pilotażu mogą korzystać z: dostępu do internetu o prędkości 50/10 Mb/s poprzez modem Livebox FTTH, videostrady tp, wideo na życzenie (ponad 1200 dostępnych tytułów) oraz telefonii internetowej tp - plan tanie rozmowy.
Do testu TP wybrała nowy budynek, w którym znajduje się 265 mieszkań. Z oferty będzie więc mogło skorzystać kilkaset, głównie młodych osób, które stanowią najlepszą grupę badawczą dla tego rodzaju usług.
TP jest w przyszłości zainteresowana rozwojem tak nowoczesnej infrastruktury ale uważa, że jej rozbudowie nie sprzyja otoczenie regulacyjne.
di.com.pl
16 września br. odbyła się w Warszawie pierwsza transmisja danych z wykorzystaniem bezprzewodowego systemu radiowego pracującego w koncesjonowanym paśmie radiowym 3,6-3,8 GHz. Dzięki zastosowaniu technologii radiowej NASK będzie miał własną strukturę dostępową, co umożliwi świadczenie usług telekomunikacyjnych niezależnie od lokalizacji klienta
Szczegółowe testy pozwoliły wybrać system cechujący się znakomitymi parametrami teletransmisyjnymi. Wykorzystywany przez NASK system Vecta Star umożliwia świadczenie usług telekomunikacyjnych w promieniu około 30 km od centrum Warszawy. Niezawodność systemu sprawia, iż jest on dedykowany nawet dla najbardziej wymagających klientów biznesowych, którzy coraz częściej lokują swoje siedziby poza centrum stolicy.
VectaStar pracuje w oparciu o technologię ATM zapewniającą najwyższą jakość transmisji oraz wykazuje dużą elastyczność przy konfiguracji usług. Przeprowadzone testy nie wykazały wrażliwości systemu na zmiany pogodowe. Dzięki temu wszystkie usługi transmisyjne dostępne w ofercie NASK (szerokopasmowy dostęp do internetu, sieci korporacyjne VPN, usługi technologii stacjonarnej, łacza cyfrowe) będą mogły być świadczone z zachowaniem najwyższych parametrów jakościowych, nawet w miejscach o ubogiej infrastrukturze teleinformatycznej.
Telekomunikacja Polska i Canal+ Cyfrowy zawarły porozumienie, na mocy którego na rynku pojawi się nowa usługa triple-play. Programy telewizyjne dostępne w pakiecie Cyfra+ transmitowane będą przez szerokopasmowe łącza ADSL TP.
W ramach potrójnej usługi użytkownicy TP będą mogli korzystać z oferty głosowej (telefon), szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz sygnału telewizjnego przezsyłanego przez łącze ADSL. Ta ostatnia opcja, stanowić ma preludium do wprowadzenia kolejnej nowości, jaką będzie zapowiadane od miesięcy wideo na żądanie (Video-On-Demand).
Obecnie operatorzy przeprowadzają testy telewizji przez ADSL. Do udziału w nich zostało zaproszonych 200 użytkowników Telekomunikacji Polskiej z rejonu Warszawy. Obraz przesyłany przez asymetryczne łącza cyfrowe kodowany jest w standardzie MPEG4. Jak zapowiadają przedstawiciele Canal+ i TP prace przygotowawcze do komercyjnego wdrożenia nowej usługi zakończą się jesienią br.
źródło
Warszawa, 21.03.2006 r.
CANAL+ CYFROWY I TELEKOMUNIKACJA POLSKA TESTUJĄ TELEWIZJĘ PRZEZ ADSL
CANAL+ Cyfrowy zawarł porozumienie z Telekomunikacją Polską w sprawie współpracy nad innowacyjnym na polskim rynku projektem biznesowym telewizji przez ADSL. Celem przedsięwzięcia jest wprowadzenie na rynek kompleksowej usługi triple-play w ramach której CYFRA+ będzie oferowana klientom Telekomunikacji Polskiej poprzez łącza szerokopasmowe TP wraz z dostępem do telefonii oraz Internetu.
„CANAL+ pierwszy w Polsce przeszedł drogę od naziemnej telewizji analogowej do satelitarnej technologii cyfrowej. Telewizja przez ADSL to kolejny duży krok w rozwoju technik audiowizualnych, będący naszym udziałem. Cieszę się, że CANAL+ Cyfrowy - lider w branży telewizji cyfrowej - będzie mógł wraz z Telekomunikacją Polską jako pierwszy zaproponować abonentom dostęp do telewizji przez łącza szerokopasmowe. ADSL jako nowa, alternatywna technologia udostępniania sygnału da nam w przyszłości kolejne możliwości rozwoju produktu" powiedział Arnaud de Villeneuve, prezes spółki CANAL+ Cyfrowy.
Telekomunikacja Polska będzie pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce oferującym kompleksowe usługi multimedialne triple-play: telefonię, szerokopasmowy dostęp do Internetu (WiFi) oraz telewizję przez ADSL w oparciu o jedną linię telefoniczną. Telewizja przez ADSL jest najbardziej innowacyjną usługą, którą Telekomunikacja Polska zaoferuje swoim klientom. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie usługi wideo na żądanie, czyli wirtualnej wypożyczalni filmów.
Firmy rozpoczęły testy telewizji przez ADSL, w których weźmie udział 200 użytkowników Telekomunikacji Polskiej. Pilotaż prowadzony w Warszawie to przygotowanie do komercyjnego wdrożenia usługi w całym kraju. Celem testów jest zapewnienie najwyższej jakości usługi oraz sprawdzenie wszystkich procesów, włącznie z procesem instalacji dokonywanej przez klienta. Spółki przewidują, że prace przygotowawcze do wdrożenia projektu w formie ogólnodostępnej oferty zakończą się jesienią.
ADSL (ang. Asymmetric Digital Subscriber Line) to asymetryczna cyfrowa linia abonencka, czyli szerokopasmowe łącze umożliwiające szybki przesył danych za pomocą zwykłej linii telefonicznej. System testowanej TV przez ADSL oparty jest na nowym formacie kodowania MPEG4, który zapewnia odbiór programów TV w wysokiej jakości.
Źródło: www.cyfraplus.pl
Odcieci od Sieci!
Skandal! Mialo byc tak pieknie, a wyszlo... jak zwykle. Uzytkownicy,ktorzy zrezygnowali z Neostrady,by korzystac z internetu u innych operatorow,znalezli sie na lodzie.Teraz sa zupelnie pozbawini dostepu do Internetu!
w numerach 3 i 4/2007(czytam zawsze )Komputer Swiat napisal o mozliwosci rezygnacji z Neostrada i skorzystania z dostepu do internetu u innych ioperatorow - na przyklad Netii i GTS Energis - z wykorzystaniem laczy telefonicznych nalezacych do telekomunikacji polskiej,Oferta wydawala sie kuszaaca u konkuretow TP ceny dostepu do internetu sa o kilkanascie % nizsze niz w Neostradzie!Niestety bardzo szybko okazalo sie , ze decyzja przejscia do innego operatora moze oznaczac ze bedziemy dlugo pozbawieni internetu!
Test na Cierpliowsc
Konrad Mialkowski 32 latek z Warszawy,znalazl sie wsrod tych onternatow ktorzy postanowili porzucic Neostrade na rzecz uslugi oferowanej przez Netie.
-Podpisalem umowe i wtedy zaczely sie schody - opowiada Michalkowski - . Najpierw czekalem 26 dni , az Netia podlaczy mnie do scieci.Pozniej byly wieczne problemy z polaczeniem.Teraz transfer jest pod psem - zamiast obiecanych 2mb/s mam kolo 130-150 kb/s.Netia tlumaczy sie metnie trudnosciami technicznymi.Powaznie mysle o tym zeby powrocic do Neostrady.
W sytuacji podobnej do Mialkowskiego znalazlo sie okolo 35k nowych klientow Netii.Oczekiwanie na podlaczenie do internetu okazalo sie dla nich prawdziwym testem wytrzymalosci i cierpliwosci.
-w tej chwili z naszych uslug korzysta juz 26k zytkownikow - wylicza Jolanta Ciesielska,rzecznik Netii.-Osiem k abonentow nadal czeka na podlaczenie do sieci..Niestety terminy sie wydluzaja Telekomunikacja Polska bowiem zbyt dlugo zwleka z powiadamianiem nas o mozliwosci i warunkach technicznych dostarczaniainternetu do konkretnych kliento.W niektorych wypadkach zdarzal sie ze musielismy powiadamiac uzytkownikow iz w ich przypadku nie ma technicznych mozliwosci podlaczenia ich do sieci.Niestety czesto te osoby juz wczesniej zrezygnowalo z Neostrady. Takie wypadki dotycza okolo 10% osob ktore sie do nas zglosily.
Wina opoznienia w podlaczeniu internetu obarcza TP tazke Marcin Kotlarski z firmy GTS Energis ktora jest operatorem uslugi Multimo.
- Sprawa dotyczy kilkuset naszych klientow - mowi Kotlarski. - Tp wciaz nie udoskonalila swojego systemu powiadamiania na tyle,by nie powodowal opoznien. Mamy nadzieje ze sprawa zostanie rozwiazania do marca 2007 roku !
Jak to przeczytalem postaowilem Wam takze przekazac te informacje..
Skandal i Chanba moim zdaniem . A Wy co o tym myslicie?