W obronie krzyża
" />Pilska Izba Gospodarcza zaprasza do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym dotyczącym nowej formy zatrudnienia – telepracy, organizowanym w ramach projektu „Telepraca. Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorców”, realizowanego przez Doradztwo Gospodarcze DGA S.A.
Jest to innowacyjny na polskim rynku projekt współfinansowany przez Unię Europejską oraz z budżetu państwa. Projekt jest adresowany do przedsiębiorców oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego, w szczególności Gminnych Centrów Informacji. Projekt ma na celu zwiększenie wiedzy o telepracy i spopularyzowanie tej formy zatrudnienia wśród przedsiębiorców i potencjalnych telepracowników.
W czasie spotkania informacyjnego przedstawimy Państwu praktyczne metody wykorzystania telepracy, perspektywy jej rozwoju i praktyczne metody wdrażania w firmach. Zostaną Państwo zapoznani z aktualnymi danymi na temat wykorzystania pracy zdalnej w Polsce i na świecie, ukazane zostaną korzyści z jej stosowania dla pracownika i pracodawcy. Przedstawimy także korzyści, jakie może przynieść firmie wdrożenie telepracy i jak telepraca wpływa na efektywność pracowników.
Spotkanie informacyjne „Telepraca – praca przyszłości” odbędzie się w terminie:
18 października br., godz. 9.30-13.30 w Pile ul. Grunwaldzka 2 ( sala konferencyjna)
Udział w spotkaniu informacyjnym jest bezpłatny.
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania go na nr faksu: (067) 212-30-59.
Dodatkowych informacji udziela Biuro Izby, tel. (067) 212-30-59 lub (067) 214-34-74
e-mail: biuro@izba.pila.pl lub korespondencja@izba.pila.pl
pobierz formularz zgłoszenia
szczegółowy program szkolenia
Telepraca: zysk dla wszystkich
Puls Biznesu 27.06.2007 07:34
Zaledwie 1 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników, których fizycznie nie ma w biurze. Ustawa o telepracy ma to zmienić.
Telepracownik to osoba, która wykonuje pracę poza miejscem zatrudnienia, utrzymując kontakt z pracodawcą za pomocą internetu. Chociaż można w ten sposób wykonywać wiele zawodów, to największą popularnością cieszą się usługi finansowe, grafika komputerowa, księgowość, programowanie, projektowanie czy dziennikarstwo - wyjaśnia "Puls Biznesu".
- Wszystko zależy od porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Trzeba przekonać pracodawcę, że jest się w stanie wykonać daną pracę oraz musi on wyrazić na to zgodę. Jeżeli pracownik zrobi powierzone mu zadania szybciej - może dowolnie gospodarować swoim czasem - poświęcić na obowiązki prywatne lub zacząć nowe zadanie. Może usiąść do pracy o 22 w nocy i skończyć o 4 nad ranem, jeżeli to dla niego wygodne, a w tych godzinach jest bardziej efektywny - wyjaśnia na łamach "PB" Ewa Dobosiewicz, ekspert ds. telepracy DGA.
Do tej pory tylko około 1 proc. pracodawców zdecydowało się na taką formę zatrudniania, jednak niedługo może stać się ona standardem na rynku pracy i olbrzymią szansą na aktywizację ludzi niepełnosprawnych czy matek.
- Niepełnosprawni ruchowo mają często problem z dostaniem się do biura. Dlatego albo nie pracują w ogóle, albo wykonują zadania niespełniające ich oczekiwań. Zniesienie barier umożliwia pełne wykorzystanie ich możliwości intelektualnych, a pracodawca zyskuje wartościowego pracownika - mówi dziennikowi Wojciech Głownia, dyrektor zarządzający w Avaya Polska.
Pracując w domu, można zaoszczędzić czas dojazdu do biura. Jest to też rozwiązanie dobre dla matek, które nie chcą lub nie mogą pozostawiać dziecka bez opieki.
Dziś Polska na tle krajów Europy wypada dosyć blado. Telepraca najpopularniejsza jest w krajach skandynawskich (Finlandia - 17 proc. zatrudnionych) oraz Belgii (11 proc.) - wylicza "Puls Biznesu".
Dzięki dotowanemu przez Europejski Fundusz Społeczny programowi promocji tej formy zatrudnienia powoli zmienia się świadomość pracodawców. W przeprowadzonych przez firmę DGA badaniach 19 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że rozważa wprowadzenie możliwości pracy na odległość, podczas gdy jeszcze dwa lata temu samo pojęcie kojarzyło się z telemarketingiem czy chałupnictwem - czytamy w "PB".
- Za 5-10 lat około 16 proc. osób będzie pracować wirtualnie. Telepraca będzie szansą na pozyskanie specjalistów - szacuje Ewa Dobosiewicz.
http://www.wnp.pl/praca/26985_1_0_0.html