W obronie krzyża
W Polsce cały czas za mało rozpowszechnione są elastyczne formy zatrudnienia, co niekorzystne jest zwłaszcza dla młodych matek, ale nie tylko. Warto by się bliżej przyjrzeć takim formom jak:
- telepraca, gdzie efekty własnej pracy można przekazywać drogą elektroniczną lub, w pracy, można wykonywać czynności wyłącznie przy pomocy sprzętu, bez względu na jego lokalizację.
- zadaniowy czas pracy, czas pracy pracownika określany jest wymiarem powierzonych mu zadań. Pracownik może stosunkowo samodzielnie decydować o tym kiedy wykona powierzone zadania.
- job-sharing, polega na tym, iż dwóch lub więcej pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wykonuje jednakowe obowiązki w ramach jednego stanowiska pracy. Forma ta może być stosowana na stanowiskach, które umożliwiają wykonywanie tych samych czynności przez różne osoby w innym czasie.
Wszelkie nowinki wkraczające na nasz rynek pracy z zachodu muszą najpierw być wypróbowane w praktyce, zanim otrzymają kartę stałego pobytu w postaci odpowiednich przepisów. Tak jest też z telepracą. Telepraca jest coraz powszechniejszą formą zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej. Telepraca w Polsce raczej nie ma przeciwników. Związki zawodowe, pracodawcy i sami pracownicy widzą w niej szansę na zdynamizowanie rynku pracy. Na przykład większość pracowników z koncernu IBM Polska ma możliwość pracy w domu - od kilku dni w tygodniu, aż po cały tydzień. Takie praktyki zaczęto tam stosować już w 2001 roku. Pracodawca i pracownicy, którzy chcą działać w taki sposób, podpisują porozumienie. Efekt? Wydajność pracy wzrosła. W IBM w Wielkiej Brytanii większość pracowników zatrudnionych jest na zasadach telepracy.
Telepraca jest jedną z najnowszych form organizacji pracy, polegającą na wykonywaniu obowiązkówpracowniczych za pośrednictwem technik informatycznych i telekomunikacyjnych. Telepracownik możerealizować zlecone zadania w dowolnym miejscu niezależnie od lokalizacji przedsiębiorstwa, w którymjest zatrudniony. Taka forma zatrudnienia umożliwia zmniejszenie kosztów pracy i znaczną oszczędność czasu. Wśród polskich pracodawców telepraca nie jest jeszcze zbyt popularna ze względu na mentalność, staroświeckie metodyzarządzania, niski poziom zaangażowania nowoczesnych technologii i metod komunikacyjnych. Telepraca najczęściejznajduje zastosowanie w organizacjach, w których duży nacisk kładzie się na produktywność pracownika, a nie jego czaszajmowany na stanowisku pracy..
Z punktu widzenia pracownika zalety telepracy to m.in.:
- elastyczność czasu pracy i lepszy kontakt z rodziną,
- wyższa produktywność związana z efektywnym wykorzystywaniem czasu,
- lepsze warunki pracy indywidualnie dostosowane do wymagań pracownika,
- większa możliwość wpływania na wysokość zarobków,
- ograniczenie kosztów związanych z dojazdami do siedziby organizacji.
Z punktu widzenia pracodawcy zalety zatrudniania telepracowników:
- niższe koszty związane z prowadzeniem firmy,- mniejsza ilość zwolnień lekarskich,
- zmniejszenie współczynnika fluktuacji pracowników,
- zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska,
- poprawa wydajności organizacji.
Moim zdaniem decydując się na telepracę, trzeba wykalkulować sobie, czy to się nam opłaca, czy nie. Czy odpowiada nam praca w domu, czy też łatwiej nam będzie pracować w biurze, mając kontakt z innymi pracownikami. A może telepraca przemienna, np. 2 dni w tygodniu w domu, a 3 dni w biurze? Obecne przepisy dają możliwość podjęcia telepracy na okres próbny aby sprawdzić czy to nam odpowiada.
Z cała pewnoscią praca na odległość, telepraca , praca zdalna zyskuje coraz większą popularność.W Polsce ta forma pracy okres świetności ma jeszcze przed sobą. Wpływ na popularyzacje wykonywania tego typu pracy ma rozwój nowoczesnych technik informatycznych i telekomunikacyjnych
Telepraca dla młodych rodziców
2005-12-22 00:59
Dzięki jednemu z projektów Unii Europejskiej aktywizującemu zawodowo młodych rodziców, wielu z nich może otrzymać pracę. Program ten o nazwie EQUAL obejmuje aż 12 okolicznych powiatów Poznania oraz dwa regiony europejskie. W Polsce może z niego skorzystać już 360 osób. Ma on za zadanie nauczenie kobiet lepszej samoorganizacji oraz wzajemnego wspomagania się. Projekt przewiduje utworzenie wielu nowych miejsc pracy przeznaczonych dla młodych mam. Będą one mogły podjąć się zajęcia wykorzystującego internet lub świadczyć usługi telepracy. Wykonywane obowiązki nie będą kolidowały z wychowaniem potomstwa, gdyż planuje się utworzenie dla dzieci specjalnego miejsca zabaw blisko pracującego rodzica. Część programu dotycząca Poznania zapowiada na początek nie tylko organizację specjalnych szkoleń (także dla przedsiębiorców), ale i stworzenie ok. 30 miejsc pracy subsydiowanych przez rok. Fundusze na ten cel przekazała Unia Europejska.
Inicjatywa EQUAL
Program EQUAL jest wdrażany od 2000 roku w krajach należących do Unii Europejskiej.
Jest to część polityki unijnej niwelującej dyskryminację potencjalnych pracowników na rynku pracy. Proponowane przez UE rozwiązania przybierają zazwyczaj formę innowacyjnych kursów i szkoleń. Projekt EQUAL ma przede wszystkim nauczyć młodych rodziców umiejętności podołania zarówno obowiązkom rodzicielskim jak i zawodowym. Dzięki ciągłemu dokształcaniu się młodzi mężczyźni i kobiety będą mogli bez przeszkód powrócić na rynek pracy i być na nim konkurencyjni. Zakończenie projektu prawdopodobnie nastąpi w 2008 roku.
W listopadzie bieżącego roku po raz pierwszy w Polsce przedstawiono założenia programu w poznańskiej Wyższej Szkole Zawodowej „Kadry dla Europy”.