Telewizja Cyfrowa dla Hobbystów


W obronie krzyża

Cyfrowy Polsat dołącza TV Silesia

http://images30.fotosik.pl/191/e4a320c532646f44.png

7 kwietnia do oferty Cyfrowego Polsatu dołączył nowy, niekodowany kanał lokalny ze Śląska - Telewizja Silesia (TVS). TVS będzie dostępna dla wszystkich abonentów na pozycji 71 listy w dekoderach platformy.

TV Silesia jest prywatną telewizją, promującą region Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia – głównie kulturę, dziedzictwo, historię, miejsca, które warto zwiedzić i pokazać, imprezy kulturalne, sportowe, gospodarkę, biznes, jak i lokalną społeczność oraz jej samorządy.

- Idea telewizji regionalnej, to dobry pomysł, któremu oczywiście kibicujemy i trzymamy kciuki za przychylny odbiór przez widzów nie tylko ze Śląska, ale także z całej Polski – mówi Andrzej Matuszyński, Członek Zarządu ds. Marketingu w Cyfrowym Polsacie.

W ramówce TVS można zobaczyć programy informacyjne (m.in. „Informacje Silesia”, „Kiosk”, „Okno na południe”), wiele programów tematycznych – od magazynów prawnych, poprzez naukowe, poradnicze, muzyczne, medyczne, aż po hobbystyczne (m.in. „S2 Śląsk”, „A nóm się to podobo”, „Krupnioki”, „Muzyczne Beskidy”, „Podróż za 6 zł”, „Na przełaj”, „Krzyk mody”, „Gotowanie po Śląsku”).

W ostatnich miesiącach do oferty Cyfrowego Polsatu dołączył pakiet kanałów HBO – HBO, HBO2, HBO Comedy – czyli światowe kino na najlepszym poziomie. Od kilku tygodni platforma nadaje testową wersję kanału HBO w wysokiej rozdzielczości – HBO HD. Ponadto, Cyfrowy Polsat, jako jedyna platforma na polskim rynku, od grudnia 2007 r. zapewnia dostęp do czterech nowych kanałów znanej, światowej marki BBC – BBC Entertainment, BBC Knowledge, BBC Lifestyle i CBeebies.

satkurier.pl




Wyłączenie nadajnika długofalowego w Raszynie 198 KHz to powtórka z historii czyli brak pieniędzy, brak opłacalności, brak koncepcji/pomysłów. W taki sam sposób zginęły w Polsce pod koniec lat 90-tych fale średnie. Jeśli w ciągu kilkunastu lat nie nastąpi cyfrowa rewolucja dla fal średnich/długich to taki sam los czeka Solec Kujawski i nie trzeba tu być specjalistą żeby to wszystko przewidzieć...

Chyba nie nastąpi.
Nawet gdyby wymyślono super hiper system zajmujacy tyle miejsca co SSB a w tym paśmie mogacy przesłać cyfrowy dzwięk STEREO Dolby surround , telewizję trojwymiarową czy co ktoś tam saobie zamarzy to NIE WPROWADZI SIĘ GO ze względy na potężne znakłócenia w docelowych miejscach odbioru (mieszkania).
No chyba żeby wymyślono coś na wzór CDMA (ale i tak pozwala się zakłócić - zresztą sam system działa w oparciu o zakłócenia można by rzec), ale tak aby nie starszne mu były sygnaly wąskopasmowe.
Może jakaś emisja zajmujaca CAŁY zakres średniofalowy (i wszystkie nadajniki we wszystkich krajach na jednym kanale).
Nie wiem co postęp techniki wymyśli.
Skoro CDMA działa tak że wszyscy nadają na jdnym knale, wzajemnie się zakłócając ale informacje zawarte w każdym z sygnałów pozwalają na odbiór danej transmisji to nie wiadomo jak postęp zmieni kiedyś niskie zakresy radiowe.
DRM tego nie zrobi.
Ale może być tak, że nadawanie AM zacznie być nieopłacalne lub niecelowe - odbiór możliwy tylko w samochodach a w Europie wszystko to co na AM w danym kraju będzie już dostępne w FM lub DAB+ czy przez mobilny Internet (tak więc aby nie rozstawać się z Jedynką po wyjeździe za granicę nie trzeba się bedzie uciekać do 225 kHz) - WCZEŚNIEJ SIĘ ZREZYGNUJE z nadawania na tych zakressach zanim poziom techniki wymyśłi coś co pozwliłoby te pasma ożywić.
I tak chyba będzie.
Przecież przez długi czas płyty winylowe były w użyciu.
Nie sprawdziły sie teorie że taśma lub kaseta magnetofonowa je odeśle do lamusa.
Ale wystarczyl CD Audio, by nagle płyta winylowa okazała się przeżytkiem.
Hobbyści sluchają tych płyt BO JE MAJĄ ale z radiem tak nie będzie. Tam wyłączy sie nadajnki i chyba ze pozwoli się amatorom bawić się małymi mocami w "dawnych wspomnień czar".
Nowych płyt winylowych się nie wydaje (no chyba że jakaś niszowa wytwórnia dla koneserów).
Z radiem będzie podobnie - wyłączy się AM a jeszcze nie powstanie nic innego co mogło by tam być uruchomione.
Zwłaszcza Europa z dużym zagęszczeniem ludnosci - oprze się na radiofonii na wyższych pasmach, stawiajac gęstą sieć nadajników wykorzystujacych jakieś pasma UKF.
Oczywiscie nadawanie na pasmach AM w Europie jeszcze trochę potrwa.
Gdy już pasma te w Europie zamilkną to przynajmniej na KF zawsze będzie można usłyszeć kraje trzeciego swiata.
vari