telewizja cyfrowa DVB


W obronie krzyża

4 nadawców złożyło już wnioski o miejsce na I muxie DVB-T

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) poinformowała, że wnioski o rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej złożyło czterech nadawców: TV Puls, TVN, Polsat i TV4. Dodatkowo TV Puls planuje uruchomienie dwóch kanałów tematycznych na drugim multipleksie DVB-T.

Obecni nadawcy naziemni mogli starać się miejsce w pierwszym multipleksie już od 25 lutego br. Wszyscy, którym przysługiwała taka możliwość, złożyli stosowne wnioski. Oprócz kanałów TV Puls, TVN, Polsat i TV4 w pierwszym multipleksie znajdą się 3 stacje telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info.

info:satkurier



Słowacja z telewizją TV8

Na słowackim rynku swoje nadawanie rozpocznie kolejna audiotekstowa telewizja. Po Nautik TV (obecnie TelevĂ­zo) i Ring TV na rynku pojawi się także TV8. Słowacka Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na swoim ostatnim posiedzeniu przyznała spółce Phonotext licencje telewizyjną.

TV8 będzie monotypową telewizją cyfrową koncentrującą się na telezakupach, interaktywnych audiotekstowych grach i wróżbach.

Stacja zdobyła licencję na rozprzestrzenianie w sieci DVB-T. Operator poprosił słowacki organ regulacyjny także o możliwość rozprzestrzeniania się sieciach kablowych.

info:satkurier.pl



Współpraca Eutelsat i RAI

Włoski nadawca publiczny RAI oraz operator satelitarny Eutelsat podpisali umowę o współpracy, która ułatwi przejście na telewizję przyszłości. Krok ten przyczyni się do dalszego wzmocnienia wieloletniej współpracy Eutelsat-RAI w zakresie innowacji, technologii i badań zaawansowanych systemów transmisji.

Kilka kwestii technologicznych będzie objęte badaniami i eksperymentami: stereoskopowa TV (3D) w HD, rozwój innowacyjnych sieci na potrzeby zapewniania transmisji miejskim przekaźnikom dla hybrydowych sieci DVB-H/S i naziemnej sieci naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2, satelitarna dystrybucja sygnałów HDTV pierwszej i drugiej generacji, rozwój usług telewizyjnych w paśmie Ka i poprzez sieci IP za pośrednictwem satelity, dystrybucja interaktywnych usług multimedialnych w sieciach satelitarnych z kanałem zwrotnym.

info:satkurier.pl



Od 5 marca w ramach Canal Satellite dostępny będzie pierwszy pakiet, w którym wszystkie płatne kanały będą mieć charakter premium. W skład nowej oferty wejdą Canal+ Cinema, Canal+ Sport, Canal+ Decale i Canal+ High Tech dla zwolenników nowatorskiej formy rozrywki, takiej jak HDTV.
W każdym z programów co najmniej jedną trzecią treści stanowić będą produkcje filmowe i sport na wyłączność. Canal+ Cinema pokaże rocznie 100 premier filmowych. Canal+ Decale skupi się na emisji filmów nieco starszych, które już można było zobaczyć na antenie stacji.

Canal+ High Tech powstanie z myślą o osobach, którym szczególnie zależy na jakości oferowanych filmów. Abonenci Canal+ będą mogli obejrzeć produkcje w Dolby Digital 5.1, także później w telewizji wysokiej rozdzielczości.

Spośród 5 mln abonentów francuskiego Canal+, aż 2,6 mln stanowią analogowi odbiorcy. Nowa oferta powstała z myślą o nich. Za pakiet trzeba będzie płacić 31,90 euro miesięcznie, podczas gdy dotychczas analogowy Canal+ kosztował ponad 29 euro. Nowi cyfrowi abonenci przez okres promocyjny będą musieli uiszczać opłaty w wysokości 20 euro.

Nadal nie jest jasna kwestia obecności Canal+ w płatnej paczce cyfrowej telewizji naziemnej. Prawdopodobnie w ofercie DVB-T znajdą się 3 kanały z dotychczasowego satelitarnego pakietu Canal+.
<SatKurier>



Nowy kanał bułgarskiej Nova TV

http://w3.satkurier.pl/pliki/5654.gif Bułgarski narodowy nadawca komercyjny Nova TV ogłosił, że planuje w marcu albo kwietniu 2008 roku uruchomić nowy kanał dostępny satelitarnie i kablowo. Według lokalnych źródeł, serwis będzie nosić nazwę Nova+ i zaoferuje programy typu reality wyprodukowane przez spółki takie jak Endemol, Universal i Warner Bros.

Nova TV, która jest wspierana przez grecką Antenna Group oświadczyła, że być może zakupi w tym roku także kanał drugi. Nova TV dostanie prawa do operowania trzema serwisami telewizji cyfrowej po przejściu na przekaz DVB-T.

info:http://www.satkurier.pl/?cyfrowe_kanaly/&kat=48&id=39363



Analogowa TV Puls z Katowic-Bytkowa

Od 15 maja mieszkańcy aglomeracji śląskiej mogą oglądać program TV Puls. Ruszyła analogowa emisja programu z nadajnika w Katowicach. W ten sposób zwiększono zasięgu naziemny TV Puls do około 10,5 mln widzów, czyli 27,5% mieszkańców Polski, przy całkowitym zasięgu technicznym na poziomie ok.76%.

Dotąd w woj. śląskim emisja analogowa TV Puls była tylko w Bielsku-Białej na kanale 27 i w Częstochowie na kanale 29. Teraz dołączył nadajnik w Katowicach/Bytkowie na kanale 34. W Małopolsce w Nowym Sączu/Chruślicach TV Puls będzie na kanale 22.

Przypomnijmy, że od 30 kwietnia 2008 zostały uruchomione nadajniki naziemne we Wrocławiu (Żórawina na kanale 28) i Szczecinie (Warszewo - kanał 40).

Ponadto sygnał telewizji Puls osiągalny jest poprzez cyfrowy nadajnik naziemny DVB-T w Lesznie kanał 55 (standard kompresji MPEG-2).

- Bardzo cieszymy się z rozpoczęcia emisji w tak atrakcyjnej lokalizacji jak aglomeracja śląska. Dzięki temu, jak również dzięki rozpoczęciu 30 kwietnia tego roku nadawania we Wrocławiu i Szczecinie, docieramy już do blisko 29 mln Polaków. Chcemy nadal systematycznie rozwijać zasięg, jednocześnie budując propozycję programową dla całej rodziny, stanowiącą alternatywę dla obecnej rynkowej oferty. Jestem przekonany, że zdobycie przez Telewizję Puls znaczącej pozycji rynkowej jest tylko kwestią czasu - powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu i jeden z akcjonariuszy TV Puls.

info:http://satkurier.pl/news/41097/analogowa-tv-puls-z-katowic-bytkowa.html



2 grudnia 2008 roku Brazylia obchodzi pierwszą rocznicę wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej opartej na japońskim standardzie ISDB-T (innym niż europejski DVB-T). Zgodnie z lokalnymi informacjami z usługi tej korzysta zaledwie 645 tys. tys. widzów, co w porównaniu do liczby ludności w całym kraju, która wynosi prawie 192 mln, jest właściwie niczym.

Cena najtańszego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej to 64 euro (ok. 246 zł), co ma znaczący wpływ na niski stopień penetracji ISDB-T w Brazylii
info satkurier