Telewizja Cyfrowa Nadajniki


W obronie krzyża

12-12-2012 - koniec telewizji analogowej?

Na 12 grudnia 2012 roku UKE ustaliło planowany termin ostatecznego wyłączenia w Polsce nadawanie telewizji analogowej. Termin ten pokrywa się terminami wyłączenia nadawania analogowego proponowanymi przez Unię Europejską. Jednak Polakom udało się wynegocjować przedłużenie terminu do 2014 roku.

Według prezes UKE, Anny Streżyńskiej, ustalona data jest realna zarówno pod względem technicznym, jak i organizacyjnym. Krótko mówiąc: 12-12-2012 data jest okrągła i łatwo ją zapamiętać!

Niedawno do UKE wpłynęły wnioski od TVN, Polsatu i TV4 o zmianę częstotliwości. Jednak nadawcy komercyjni chcą, by wyłączenie analogu nastąpiło na ich wniosek, gdy 95 proc. odbiorców będzie miało urządzenia do odbioru DVB-T. Z kolei obowiązkowe wyłączenie nadawania analogowego nastąpiłoby w momencie osiągnięcia poziomu 99 proc., co jest nie do przyjęcia.

Nadawcy komercyjni obawiają się, że z momentem wyłączenia nadawania analogowego stracą znaczną część odbiorców, którzy nie zaopatrzą się w urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nie chcą by został powtórzony błąd popełniony podobny, jak przy przeniesieniu nadajnika w Warszawie na PKiN do Łazów, kiedy duża część gospodarstw domowych straciła możliwość odbioru niektórych kanałów.

info:http://satkurier.pl/news/43498/12-12-2012-koniec-telewizji-analogowej.html



Rewolucja w komórkach


W Polsce przetestowano już nowoczesną technologię, która wyróżnia się tym, że do przesyłania danych nie wykorzystuje sieci komórkowej, a cyfrowe nadajniki telewizyjne, poinformowało radio RMF.
Dzięki takiemu rozwiązaniu na ekranie telefonu będzie można oglądać o dowolnej porze dobrej jakości np. całe odcinki ulubionych seriali czy mecz. Na Polski rynek usługa będzie mogła trafić dopiero, gdy zostaną uchwalone odpowiednie przepisy. Na razie przyjemność z oglądania telewizji w komórce za 30 euro miesięcznie mają użytkownicy komórek we Włoszech.
Użytkownik szpako85 edytował ten post 25 listopad 2006 - 10:44




W pierwotnych uzgodnieniach GE84 na obiekt Ostrołęka - Różan są uzgodnione następujące częstotliwości:
91,5 MHz H 60 kW - obecnie RMF 30 kW V z Grabowa
96,3 MHz H 60 kW - obecnie PR2 0,3 kW z Kopernika w Ostrołęce
98,5 MHz H 60 kW - obecnie PR3 1 kW j/w
100,8 MHz V 60 kW - obecnie RDC 0,25 kW j/w
102,8 MHz V 60 kW - obecnie Radio ZET 3 kW V Różan
106,7 MHz V 60 kW - obecnie PR1 1 kW śródmieście Ostrołęki

I zapewne te częstotliwości - z wyjątkiem RMF-u będą nadawane z nowego obiektu, prawdopodobnie z mocami po 10 do 30 kW w polaryzacji V.
Oko i Maryja zapewne pozostaną na Kopernika, podobnie jak analogowe stacje telewizyjne, przeniesienie do nowego obiektu jest bez sensu. Lepiej odpalić tam od razu dwa multipleksy cyfrowe, prawdopodobnie z mocami po 15 do 20 kW każdy.
Ciekaw jestem jaka strefa ochronna będzie dookoła masztu. Przy tej wysokości nie powinno być zabudowań mieszkalnych w promieniu co najmniej 500 metrów. Maszt nie będzie wysoki, z tego co donoszą, więc i moce nie mogą być spore właśnie z uwagi na ograniczenia środowiskowe.

Jeśli dadzą nadajniki po 60 kW ,to sygnał z pewnością pokryje ową białą plamę,jeśli mniej to może być nie ciekawie.




Jeśli podstawowe siedem kanałów ma być udostępniane za darmo, to idealnym wyjściem będzie Telewizja na Kartę, w której będziemy mogli wciąż oglądać te kanały bez opłacania abonamentu. Albo platforma TVP jeśli taka powstanie.

Trzeba pamiętać, że nie każdy ma antenę satelitarną a co ważniejsze możliwość zawieszenia takiej anteny.
Po drugie dochodzi koszt zakupu anteny z konwerterem oraz tunera conax, a to już koszt około 300 złotych + ewentualny montaż. Denerwuje mnie kombinowanie już na samym początku, ale cóż to w końcu Polska, przy każdej dupereli musi być zamieszanie.
Generalnie rozwiązaniem wyjściowym powinna być opcja zapewnienia najbiedniejszym ludziom darmowych tunerów DVB-T wraz z odpowiednią anteną uhf, obowiązek sprzedawania płaskich telewizorów tylko z wbudowanym tunerem DVB-T oraz wybranie takiego formatu nadawania naziemnego DVB-T, aby nie było większych przeszkód przy odbiorze ze zwykłej anteny yagi i aby udało się pokryć jak największy teren z obecnych RTCN-ów, żeby nie trzeba było ponosić dodatkowych kosztów, stawiania bądź dzierżawy masztów i urządzeń pod DVB-T. Trzymanie się tych zasad, spowoduje na pewno mniejsze zamieszanie w końcowej fazie przemiany z analoga na cyfrę.

Na koniec jednoznacznie dodam, oferta omawianych 7 programów ma być kategorycznie dostępna cyfrowo, bezpłatnie dla każdego Obywatela z nadajnika naziemnego - chyba taka jest ogólna koncepcja? Nie jakieś kombinacje i pół środki, że jest oferta na kartę, lub tani abonament satelitarny i można sobie wziąć.
Użytkownik pawel edytował ten post 14.07.2009, 10:00



Co do napisu TVP 3 to on jest dodawany w studiu! Przez studio lokalne przechodzi pasmo ogólnopolskie a w czasie programu włączają swój znaczek!
Byłem kiedyś na wycieczce w TVP 3 Kraków!

A to że napis stereo jest dodawany przez nadajnik to nie całkiem prawda ponieważ np. w Tarnowie nie ma NiCAMU a pisze pod znaczkiem stereo jak na chorągwicy stereo! To samo też tyczy się Kosztów, Suchej Góry, Szczawnicy, Przechyby, "Satelity"! Wszędzie u mnie równo wchodzi znaczek "STEREO" bez względu czy nadajnik nadaje stereo czy też nie!

Mówię! drgające logo wynika z niedopasowania do lini obrazu lub synchronizacji!! Pewnie mają tak któryś z generatorów znaczka trochę przesunięty!

U mnie gdzie pisze "STEREO" to na wszystkich jest stereo mimo że inne nadajniki mają różny dosył!

Można powiedzieć jeszcze o którymś z generatorów znaczka że:
Obraz telewizyjny analogowy ma długść 625lini a cyfrowy 576 pikseli!! Przy konwersjach mogą zachodzić różne nieprzewidziane rzeczy!

Dodam jeszcze że kiedyś też tak logo drgało i na innych sygnałach trochę słabszych, nawet kolorowych tego nie widać ponieważ przykrywa szum. Dopiero jak przyszła chmurka tropo to zauważyłem że na innym nadajniku też to samo się dzieje z logiem!!

Więc można potwierdzić że logo jest dodawane w Studiu!

Nadajnik co tylko może to tylko dodać tablicę testową a cała reszta służy tylko do nadawania!

Co do tego napisu to może macie tam dwa dosyły z "STEREO" i bez bo u mnie jest światłowód i satelita i wszędzie się świeci "STEREO"!



Dodatkowe częstotliwości, o które stara się m.in TVN i TV Puls, mogą zostać im czasowo przyznane, o ile nastąpi znaczące opóźnienie startu naziemnej telewizji cyfrowej - wynika z ustaleń przedstawicieli KRRiT i prezes UKE.We wtorek odbyło się spotkanie prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na którym omawiane było zagospodarowanie częstotliwości zarezerwowanych dla drugiego multipleksu, który nadawać ma programy naziemnej telewizji cyfrowej.Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE powiedział PAP - "Ustalone zostały dwa warianty. Jeśli nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej ma rozpocząć się niebawem, wówczas nie można zagospodarować tych częstotliwości. Jeśli jednak nastąpi znaczące opóźnienie, to 29 częstotliwości może czasowo trafić do nadawców telewizji analogowej, a pozostałe kilkanaście wykorzystanych zostanie do testów transmisji telewizji przez komórkę i odbiorniki przenośne w technologii cyfrowej DVB-H". Strzałkowski zaznaczył, że w przypadku podjęcia decyzji o przekazaniu tych częstotliwości dla TV analogowej, potrzebne będzie przeprowadzenie z sąsiednimi krajami procedury uzgodnień międzynarodowych, co może zająć kilka miesięcy.Według regulacji Unii Europejskiej przechodzenie z techniki analogowej na cyfrową ma zakończyć się do 2014 roku. Od tego momentu sygnał telewizyjny będzie nadawany wyłącznie cyfrowo.TVN za pomocą nadajników naziemnych dociera do 47 proc. gospodarstw domowych, a TV Puls do 16 proc.

info medianews



http://w3.satkurier.pl/pliki/7531.gif
Podczas NAB Show 2009 w Las Vegas, międzynarodowy dostawca technologii na potrzeby transmisji cyfrowej SIDSA oraz TeamCast zaprezentowali pierwszą pełną implementację profesjonalnego odbiornika DVB-SH. Odbiornik zatwierdzono we współpracy ze spółką TeamCast, znanym dostawcą sprzętu telewizji cyfrowej, który stworzył pełne wsparcie modulatora DVB-SH we wszystkich trybach.
Odbiornik DVB-SH z SIDSA i nadajnik z TeamCast stają się tym samym punktem odniesienia dla operatorów sieci satelitarnych i spółek elektroniki konsumenckiej.

SIDSA ogłosiła również wprowadzenie w 2009 roku chipsetu z kompletnym standardem DVB-SH. Firma oczekuje, że rynek ruszy masowo w 2010 roku. Wielostandardowy chipset dostarczy strumień wideo na poziomie IP poprzez Ethernet, SDIO i interfejsy SPI.

info medianews



Witam chciałbym zaznaczyć , że moc nadajnika na kanale 23 ze Śremu wynosi podobno 100 kW i jest możliwy odbiór cyfrowej telewizji w Ostrowie Wlkp.
Dane zaczerpnąłem ze strony: http://www.telewizja-cyfrowa.com/nadajniki.html
Osobiście nie robiłem prób odbioru, poneważ mieszkam na parterze balkon od strony połuniowo-wschodniej ale jak będę miał możliwości o sprawdzę na moim laptopie z wbudowanym tunerem (ASUS)



Witam

Proszę o pomoc. Chciałbym zakupić odpowiednią anteną tv. Mieszkam w miejscowości Żytniów pow. Olesno. Do tej pory używałem anteny siatkowej ze wzmacniaczem. Odbierałem POLSAT na kanale 59 z Wrocławia (Ślęża- około 120km ode mnie) oraz TV4 na kanale 48 z Mikstatu (około 90km ode mnie). Jakość TV4 była lepsza gdy miałem antenę ustawioną bardziej na Mikstat kosztem POLSATU i odwrotnie - lepszy POLSAT gdy antena ustawiona bardziej na Wrocław kosztem TV4. Najbardziej właśnie zależy mi na tych dwóch kanałach TV4 i POLSAT (mam n-kę). Czy jest możliwy odbiór tych programów z jednej anteny (np. jakiejś szeropasmowej) czy muszę mieć dwie anteny kierunkowe? Dodam że w niedalekiej przyszłości (III.2010) chciałbym używać zakupionej anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej z nadajnika Częstochowa/Wręczyca.

Z góry dziekuję za jakąkolwiek pomoc.



Sprawa wygląda tak. Mam telewizor Samsung LE40N8 (LCD) i do niego dekoder cyfrowej kablówki z UPC. Na razie ten najbiedniejszy. Nagle urosła ilość pilotów i ciężko wytłumaczyć rodzicielce, ze tym pilotem się włącza telewizję, tym zmienia kanały i spowrotem tym się podgłaśnia. Niestety ani pilot telewizora nie chce obsługiwać dekodera ani dekodera telewizora (chyba, że ktoś zna kody to niech się podzieli).
W każdym razie chcę zrobić "tłumacza" na jakimś małym AVR co by tłumaczy kody z pilota telewizora na kody od dekodera tylko chciałbym aby wszystko się włączało i wyłączało jednym przyciskiem.

I teraz moje pytranie. Czy da się jakoś zmusić telewizor zewnętrznym sygnałem do tego żeby się wybudził ze stanu uśpienia?
Mam tu złącza SCART, HDMI, VGA, kilka od dźwięku i oczywiście antenowe. Jest też tajemnicze złącze serwisowe co wygląda jak minijack.
Wiem, że można telewizor budzić sygnałem z VGA ale tylko jeśli jest ustawiony w trybie VGA więc ta droga odpada. Czy może są jakieś sygnały przez SCARTA albo HDMI do tego? Może da się jakoś złączem serwisowym? Jakieś pomysły?
Od biedy mogę wypuścić gdzieś w pokoju nadajnik IR tak żeby też telewizor łapał ale to plątanina kabli będzie no i też jestem ciekaw czy zwyczajnie się da.