Tenzin Wrocław


W obronie krzyża

.





5 tys. osób słuchało Dalajlamy na Torwarze
Dalajlama apelował o odpowiedzialność i współczucie

PAP, woz
2008-12-11, ostatnia aktualizacja 2008-12-11 17:35



Ok. 5 tys. osób przyszło na warszawski Torwar, by wysłuchać wykładu duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV "Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie", który rozpoczął się w czwartek po południu.

"Na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za promowanie ludzkich wartości. Gdy już nie poszczególne państwa, ale kontynenty są od siebie zależne, powinniśmy wyrobić sobie odpowiedzialność globalną" - mówił Dalajlama. Wzywał do budowania harmonii między ludźmi, w tym między wyznawcami różnych religii, podkreślał znaczenie współczucia, które zdefiniował jako troskę o innych.

"Nie jestem nikim szczególnym, nikogo nie nauczam, uważam się za jednego z sześciu miliardów ludzi. Jeśli ktoś przyszedł z oczekiwaniami wobec Dalajlamy, to się rozczaruje" - zastrzegł.

Apelował o oczyszczenie umysłu od gniewu, strachu, żądzy władzy i o praktykowanie współczucia także wobec tych, do których nie żywi się przyjaznych uczuć. W wykładzie powracał do wątków głoszonej przez siebie nauki, o tym, że wszyscy, niezależnie od zewnętrznych różnic, dążą do tego samego - szczęścia i radości.

Zaznaczył, że choć w wieku 16 lat stracił wolność, a sześć lat później musiał opuścić ojczyznę, z której od pół wieku docierają do niego przeważnie złe wiadomości, to innym uchodźcom z Tybetu powtarza, że współczucie jest warunkiem spokoju i właściwej oceny sytuacji. "Pokój to nie brak problemów, one będą zawsze; ważne, by je rozwiązywać bez uciekania się do przemocy" - powiedział.

Odpowiadał także na pytania zebranych. Na pytanie, co robić, by położyć kres chińskim represjom wobec Tybetańczyków, przyznał, że "to trudne, bo druga strona nie ma zwyczaju posługiwania się zdrowym rozsądkiem ani wyciągania wniosków". "Jeśli spojrzeć wąsko, sprawa Tybetu wydaje się beznadziejna. Jednak jestem przekonany, że solidarność, którą nam okazujecie, będzie dobrze służyła naszej sprawie - dodał. Za powód do nadziei uznał też sympatię i solidarność okazywaną przez Tybetańczykom przez chińskich intelektualistów i studentów.

Gdy przeczytano mu pytanie, "czy wróci do nas w następnym życiu", zaśmiał się i odparł, że jeszcze w tym kilka razy zawita do Polski. Dodał, że chciałby się odrodzić tam, gdzie będzie najbardziej użyteczny...

Na pytanie, jaką medytację praktykował Budda pod drzewem Bothi odrzekł" "Nie wiem". :)) Na koniec zwrócił się do słuchaczy:
"Jeśli uznaliście to, co mówiłem, za interesujące, rozwijajcie to sami, jeśli uznaliście, że to, co mówiłem, jest bez znaczenia, po prostu zapomnijcie".

"Walka o wolność i poszanowanie praw jednostek dawno już przekroczyła granice państw, a podróżujący pielgrzym jest symbolem tej wielkiej zmiany" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która powitała gościa.

Zaproszenia na wykład, którego słuchali także mieszkający w Polsce Tybetańczycy, zostały rozdane na początku grudnia w ciągu niespełna godziny. Przed halą, do której wpuszczano po kontroli przez funkcjonariuszy BOR, ustawiono telebim, przed którym kilkadziesiąt osób oglądało transmisję wystąpienia.

"To było ciekawe doświadczenie. Chciałam zobaczyć Dalajlamę na żywo i udało mi się. To były inne słowa niż te, które słyszymy na co dzień" - powiedziała Anna Wodecka, studentka UW.

"Od razu widać, że to święty człowiek, pełen mądrości i miłości. To on powinien rządzić Polską, a nie nasi jadowici politycy. Wtedy byłoby wreszcie dobrze" - podsumowała Jadwiga Malinowska z Bielan.

Pobyt w Polsce Dalajlama XIV zakończy w piątek rano. Niewykluczone, że tego dnia spotka się jeszcze z przedstawicielami społeczności tybetańskiej w naszym kraju.

W trakcie wizyty w Polsce duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedził Gdańsk (jako noblista był jednym z uczestników uroczystości z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla), Kraków oraz Wrocław.

Tenzin Gyatso urodził się w 1935 r. w północno-wschodnim Tybecie. Dwa lata później rozpoznano w nim kolejne, czternaste wcielenie Dalajlamy. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku pięciu lat intronizowany. Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Był w Polsce wcześniej dwa razy - w 1993 oraz w 2000 roku.(PAP)



że nie samymi Katowicami student żyje, tutaj program nieźle zapowiadającego się wydarzenia:

5 marca, niedziela

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"
godz. 8:00
Rozpoczęcie ceremonii sypania Mandali Tary: modlitwa tybetańska i ceremonia otwarcia.
Mandala usypywana jest przez mnichów buddyjskich z Tybetu A-jama i Sherapa z klasztoru Lithang Kham Nalenda Monastery.
www.tsering.wroclaw.pl/acala
Mandala będzie sypana codziennie od 5 marca do 8 marca w godzinach: 8-18.

W trakcie sypania mandali będą ustawione skrzynki, do których będą zbierane
donacje na pomoc dla uwięzionego Lamy Tenzina Deleka i na
odbudowę zburzonego niedawno czortenu w Lhitang Kham Nalanda Monastery.


6 marca, poniedziałek

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"
godz. 16:00
Uroczyste otwarcie III Dni Tybetu w Krakowie:
- projekcja multimedialna Krajobrazy Tybetu - Łukasz Bekier (www.wyprawy.id.pl)
- modlitwa tybetańska,
- wykład na temat podstaw buddyzmu Lama A-jam
- dr Agata Bareja-Starzyńska (Uniwersytet Warszawski) - "Siedem dni w Tybecie - życie codzienne na Dachu Świata" - wykład z pokazem multimedialnym

Panel na temat sytuacji Tybetu:
- Adam Kozieł (Helsińska Fundacja Praw Człowieka): aktualna sytuacja Tybetu (wprowadzenie)
- dyskusja publiczna (moderator - Adam Kozieł)
- dr Thupten Kunga Chashab (Uniwersytet Warszawski) - "Sytuacja uchodźców z Tybetu" (wykład)
- Lama A-jam - Podstawy buddyzmu tybetańskiego (wykład)

Rozstrzygnięcie konkursu "Tybet w fotografii polskich podróżników" i rozdanie nagród oraz oficjalne otwarcie pokonkursowej wystawy najlepszych fotografii


Nordic Pub, ul. Św. Anny 5
godz 21:30
Otwarcie wystawy zdjęć "Tashi Wangdu" oraz wystawy fotogramów Elżbiety Dziuk "Tańczący mnisi";
Spotkanie z gośćmi-uczestnikami panelu oraz autorami zdjęć, w miłej i nieoficjalnej atmosferze

7 marca, wtorek

Akademia Ekonomiczna w Krakowie, ul Rakowicka 27, Pawilon Dydaktyczno- Sportowy, Amfiteatr (sala numer 9);
od godz. 18:00:
- pokaz slajdów "Zapiski z podróży przez Tybet" - Marek Romanowicz, przewodnik
- film z wyprawy na Shisha Pangma Central z 2005 r., 52 min. oraz slajdy z wyprawy na Cho Oyu w 2004 r.; prelegent: Adam Sikora prezes Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych.
Organizatorem obu wypraw był Polski Klub Alpejski z Tychów.
- film "Królestwo zaginionego chłopca" ( Helsinska Fundacja Praw Człowieka)
- film "Dzieci z Dolpo (komentuje Maciej Magura Goralski, Adiunkt, Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa).

Krakowska Szkoła Wyższa im. A. Frycza Modrzewskiego, ul. Herlinga Grudzińskiego 1 (Campus na Zabłociu)
godz. 18:00: wernisaż wystawy fotografii Marka Kalmusa "Tybet - przestrzeń i architektura" (hall główny). Wystawa będzie dostępna do dnia 31 marca.
godz. 18:30: pokaz tybetańskich slajdów Marka Kalmusa (aula)


Kino "Pod Baranami", Rynek Główny 27;
Projekcja filmów fabularnych m.in:
- film "Samsara"

8 marca, środa

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"
godz. 16:00
Z zakończenie ceremonii sypania mandali: zburzenie mandali i wsypanie piasku do Wisły

Sesja popularno-naukowa (pod patronatem Instytutu Religioznawstwa UJ):
- prof. UJ, dr hab. Łukasz Trzciński -"Symbolika Mandali" - referat
- mgr Marek Kalmus - "Mandala w architekturze tybetańskiej" - referat
- Martyna Lizurej - "Biżuteria tybetańska", referat
- Łukasz Fiedorek - "Mit Szambhali ", referat
- projekcja filmu "Czam, czyli taniec" - zdjęcia Elzbieta Dziuk, scenariusz Krzysztof Renik, montaż Michał Zielony. Produkcja ABATON Inicjatywa Twórcza.

Akademia Ekonomiczna w Krakowie, ul Rakowicka 27, Pawilon Dydaktyczno- Sportowy, Amfiteatr (sala numer 9)
od godz. 18.00 pokazy filmów:
- "Ryk śnieżnego lwa"
- "Tybetańska Księga Umarłych -Trójwymiarowa Mandala z Muzeum Etnograficznego w Zurychu", narracja Leonard Cohen, tłum. i komentarz Maciej Magura Góralski, Adiunkt, Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa.

9 marca, czwartek

Akademia Ekonomiczna w Krakowie, ul Rakowicka 27, Pawilon Dydaktyczno- Sportowy, Amfiteatr (sala numer 9)
od godz. 18.00
blok: PrzyLądek Tybet
Pokazy filmów z Przeglądu Filmów Górskich Lądek Zdrój, m.in. "Listonosz himalajski" (Yi-khel gi kawa), "Tragarze" (Carrying the burden), "Zaginiony na Evereście" (Lost on Everest)
Zbigniew Piotrowicz
Więcej: www.ladek.pl

Kino "Pod Baranami", Rynek Główny 27
Projekcje filmów fabularnych m.in:
- film "Samsara", "Puchar Himalajów"
(powtórzenie)