W obronie krzyża
Akademickie Stowarzyszenie Katolickie SoliDeo zaprasza na seminarium
z cyklu "Jak Zyc ?"
Jak wygrac "te sprawy ?" O relacjach pomiedzy kobieta a mezczyzna
Prowadzi Dr Jacek Pulikowski
Sroda 24 Pazdziernik 2007 godzina 18:00
Mała Aula Politechniki Warszawskiej
Gmach Glowny, Plac Politechniki 1
Kilka słów o prowadzącym spotkanie
Jacek Pulikowski - mąż, ojciec trojga dzieci, wykładowca na Politechnice
Poznańskiej. Od ponad dwudziestu lat jest zaangażowany w działalność
Duszpasterstwa Rodzin. Prowadzi zajęcia na Studium Rodziny przy Wydziale
Teologii UAM w Poznaniu oraz liczne kursy dla nauczycieli. Swoją wiedzę i
doświadczeniem służy wielu małżeństwom w kryzysie, ale także przygotowuje
młodych do odpowiedzialnego podjęcia powołania małżeńskiego i
rodzicielskiego. Jest autorem wielu publikacji o tematyce rodzinnej oraz
książek: "Młodzi i miłość"; "Warto żyć zgodnie z naturą"; "Warto być
ojcem"; "Wartość współżycia małżeńskiego". "Krokodyl"
Zapraszam!
Dnia 4.04.2008 odbyło się siódme spotkanie KNS MISH UJ Sekcji Filozofii Religii. Obecnych było 14 słuchaczy oraz nasz Gość - prelegent. Łukasz Toboła (student teologii UAM, członek Akademii Artes Liberales, znawca filologii semickich, tłumacz pierwszego w Polsce zbioru pism w języku ugaryckim - "Księgi Baala") wygłosił wykład pt. "Teologia Księgi Hioba". Po prelekcji dyskusja oraz pytania skoncentrowały się na następujących kwestiach:
1) Znaczenie terminów "bnei elohim" - "synowie boży" oraz "haszatan" - "szatan".
2) Etymologia imienia protagonisty księgi - Hioba.
3) Koncepcja zła: "raa" w myśli hebrajskiej, brak podziału na zło moralne i fizyczne.
Spotkanie trwało 2 godziny.
Wszystkim obecnym dziękuję za udział i dyskusję.
Wykład wygłoszony przez Łukasza Tobołę jest dostępny w formacie "wmp" na stronie sekcji koła: http://groups.google.pl/group/filozofia-religii-uj
Pełen zapis wykładu i dyskusji (dźwięk+obraz) można otrzymać kontaktując się z sekcją pod adresem: filozofia-religii-uj@googlegroups.com
Ja w tym roku zdaję maturę i z wyborem studiów mam ogromny problem. W ostatnich dniach urósł nawet do rangi tych Nadzwyczaj Ogromnych. Poniższe pytanie wierci mi dziurę w brzuchu cały dzień, nie wiem, czy to dobre miejsce na zadanie, ale zapytać nie zaszkodzi.
Czy ktoś z Was studiuje na MISH? Wiem, że są fora, na których sporo o takowych się pisze, ale czytam, czytam i nie mogę sobie tego wszystkiego pozbierać w głowie.
Od dawna interesuje mnie wiele dziedzin nauk humanistycznych, m. in. historia sztuki, kulturoznawstwo, filmoznawstwo, teologia, etnologia, wiedza o teatrze, stosunki międzynarodowe, filozofia, nie wymieniam dalej... Nie potrafię wybrać jednego, konkretnego kierunku bez pojawienia się żalu, że jednak nie to czy tamto... Nie potrafię się zdecydować, a trzeba i to szybko.
Dodam, że jeśli już, celowałabym w ten na UAM.
Być może MISH to coś dla mnie, jakieś rozwiązanie. Nie wiem. Potrzebuję wskazówki kogoś, kto w ten sposób studiuje. Znajdzie się ktoś...? *desperackie i zrozpaczone spojrzenie*
Idąc dzisiaj na uczelnię otrzymałam jakąś gazetę. A tam kolejny artykuł z serii dotyczącej rzekomego kryzysu w polskim Kościele. Dotyczył rezygnacji z kapłaństwa jednoego z profesorów wydziału teologicznego UAM i abp Paetza sprzed kilku lat. Powoli zaczyna się to robić męczące kiedy na każdym kroku wytyka się błędy duchowieństwa, wiesza się psy na hierarchach, instytucji Kościoła? Wiadomo, że nie zawsze jest kolorowo i tak jabyśmy chcieli. Bądź co bądź Kościół tworzą ludzie, grzesznicy. Istnieją problemy, tego nie da się ukryć, ale czy od razu trzeba wszędzie to rozgłaszać?? I snuć przypuszczenia, jakieś nie poparte niczym wywody na temat przayczyn zaistniałych sytuacji?? To dla mnie szukanie sensjacji. Chyba żadnego środowiska nie piętnuje się za popełniane błędy jak środowisko kościelne. I twierdzenie, że istnieje jakiś kryzys jest dla mnie przesadzone.
Jak Wy się na to zapatrujecie?
kiedyś ksiądz SZEMkel spytał czy we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przypadające w niedzielę powinno odmówić się Chwała i Wierzę. Osoba, która mu odpowiedziała, stwierdziła, że nie, bo ten dzień stoi wyżej niż niedziela, a Mszał nic nie mówi o Chwała i Wierzę. Ja jednak dotarłem do zapomnianej przeze mnie strony (nie korzystałem z niej kilka lat) www.biblia.pl. Jest to strona Wydziału Teologicznego UAM, od pewnego czasu trochę okrojona, bo nie ma formularzy itd. Ale tak się na szczęście złożyło, że 2 listopada 2003 roku wypadł w niedzielę i na dole w formularzu mszalnym czytamy:
FORMULARZ MSZALNY: Oficjum niedzielne w ciągu roku, Te Deum, trzy Msze własne, Chwała, Prefacja o zmarłych. Obowiązek odprawiania Mszy św. za parafian w niedziele i święta nakazane. Zabrania się odprawiania Mszy św. żałobnych z wyjątkiem pogrzebowych. Kolor szat liturgicznych: czarny lub fioletowy.
Wynika stąd, że Chwała się odmawia w we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przypadające w niedzielę, natomiast Wierzę nie.
To tylko taka ciekawostka
"Życie Warszawy" dotarło do wyników badań poznańskich naukowców, według których prawie połowa księży zrezygnowałaby z celibatu, gdyby Watykan na to pozwolił.
Kilkuletnie, zakrojone na wielką skalę badania pod hasłem "Kryzys tożsamości kapłańskiej" przeprowadził prof. Józef Baniak, ankietując 1836 księży obecnych i 375 byłych. To jedyne tego typu badanie w skali europejskiej - mówi uczony z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu.
Naukowcy zapytali księży: Czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie? 47% ankietowanych odpowiedziało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę, 28% wybrałoby samotność w celibacie, pozostali odpowiedzieli "nie wiem", bądź nie udzielili odpowiedzi.
Duchownym zadawano następnie pytanie: Czy obecna forma celibatu (tzn. celibat przymusowy, a nie dobrowolny, jak np. u prawosławnych) jest, zdaniem księdza, właściwa? 42% odpowiedziało, że niewłaściwa, 35% - właściwa, reszta wstrzymała się od odpowiedzi lub nie miała zdania.
Można przyjąć, że grupa wybierających dla siebie życie rodzinne (47%) i odrzucających celibat w obecnej formie (42%) właściwie się pokrywa. Skąd bierze się pięcioprocentowa różnica?
Pierwsze pytanie jest teoretyczne, a drugie dotyczy intencji jednostki. Gdy pytamy faceta, który jest samotny, to takie pytanie pobudza go emocjonalnie - tłumaczy prof. Józef Baniak.
całosć zaczerpnięta z: www.wp.pl
ktos moze mi wytlumaczyc o co tutaj chodzi
inauguracja
to w koncu ile razy bedziemy zaczynac rok akademicki?
29 września 2007, godzina 13:00
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydział Historyczny, Wydział Neofilologii, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Teologiczny
Program uroczystości:
1. Przemówienie Prorektora prof. dra hab. Kazimierza Przyszczypkowskiego
2. Wykład pt: Badania polarne i ich znaczenie we współczesnym świecie
- prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski
3. Ślubowanie studentów I roku
4. Przemówienie Przewodniczącego Zarządu Samorządu Studentów UAM
Mateusza Gołębiowskiego
5. Występ Chóru Kameralnego UAM pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza
Gaudeamus
Inauguracje odbędą się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
ul. H. Wieniawskiego 1
Jestem absolwentką KUL. Mieszkam w Ostrowie (południowa Wielkopolska). Mam za sobą studia magisterskie i doktoranckie z teologii (dogmatycznej), studium podyplomowe informatyki (też na KUL), a od 1 X tego roku rozpoczynam studia doktoranckie z historii sztuki na UKSW (więc może spotkam tam Sarenkę ). Prowadzę (ale w ramach zleceń i innych "czasowych" umów) zajęcia (wykłady i ćwiczenia) dla studentów zwłaszcza UAM, ale też w GWSP. Tematyka dotyczy dogmatyki, sztuki, symboliki, filozofii.
Cieszę się każdą chwilą życia, chociaż pragnę stabilizacji. Moim marzeniem jest stała praca na uczelni. Rozważam też możliwość wyjazdu na misje, by tam - w krajach misyjnych - wykładać na uczelniach. Jednakże wolałabym działać w ten sposób w Polsce.
Jaka jestem? Wrażliwa, pogodna, otwarta na kontakty z innymi, przyjazna... i samotna, gdyż nie mogę znaleźć swej "połówki".
Moje hobby: dobra lektura (najlepiej tzw. "klasyka"), grafika komputerowa, przyroda, fotografia i film, sztuki piękne, filozofia, muzyka klasyczna (zarówno poważna, jak i rock oraz pop). W wolnych chwilach maluję i piszę artykuły. Pozdrawiam serdecznie Uczestników Forum.
cpt.Zbik wrote:
[color=blue]
> organizowany jest jakis marsz spod krzyzy do Katedry bo cos mi sie o uszy
> obilo ale nie pamietam ....
>[/color]
nie tylko marsz. to cały dzisiejszy program juwenaliów.
(nawet bym tego tu nie umieściła, ale ta siódma pieczęć i śmierć grająca
w szachy, która mówi mat...)
"16.00 Â Otwarcie I Forum Wiara i Kultura / organizacja: Duszpasterstwo
Środowisk Twórczych (Wydział Teologiczny UAM, ul. Wieżowa 2/4 aula A)
17.30  Spektakl ÂPrzypadki Akademickie w OT Maski (Collegium Novum,
al. Niepodległości 26)
18.00 Â Marsz studencki z placu A. Mickiewicza do Katedry
19.30 Â Msza w Katedrze z udziałem chóru akademickiego
20.30 Â Koncert w Katedrze / Recital Autorski Mieczysława Szcześniaka
21.37 Â Śpiew ze świecami / Ostrów Tumski
19.45 - "Sen to Chihiro no Kamikakushi" ("Spirited away" Hayao
Miyazaki'ego),
oscar za film animowany w 2002 roku! / DKF Morasko (ul. Umultowska 85)
Przegląd ÂKino Mistrzów / organizacja DKF WNS (ul. Szamarzewskiego 89)
18.30 Â Siódma Pieczęć
20.15 Â Rękopis Znaleziony w Saragossie"
--
alicja
------------------------------------
gg: 2716635
tlen: lagerkvist (stale niewidoczna)
Jednym z listów, które najbardziej utkwiły mi w pamięci, był taki, który otrzymałam jakieś 2-3 lata temu z posterunku policji na dworcu PKP w Poznaniu. Zostawiłam w pociągu swoją legitymację studencką. Zorientowałam się w sytuacji dopiero następnego dnia na uczelni. Pojechałam na dworzec do biura rzeczy znalezionych, ale nie było tam mojej legitymacji. Załatwiłam w dziekanacie formalności związane z wyrobieniem nowego dokumentu.
Kilka dni później na mój adres domowy policja przesłała zagubioną legitymację...ale z małym bonusem. Ktoś na posterunku chyba zasugerował się nazwą uczelni widniejącą w dokumencie (Wydział Teologiczny UAM) i do przesyłki dołączył jakiś lekko sfatygowany pobożny obrazek :) Nie należał on do mnie, ale najwidoczniej policjanci nie wiedzieli, co z nim zrobić. Może uznali, że wyślą go studentce teologii, bo ona przynajmniej go nie wyrzuci :) Swoją drogą, całkiem mili ludzie :)
List mam do tej pory. Wciąż wywołuje u mnie uśmiech na twarzy :)
uniwersytet ma swojego ksiedza akademickiego czy jak to się tam zwie
tj dominikanina ojca Górę.
na każdej inauguracji roku akademickiego ojciec Góra ma swój czas na przemowę wspomina wtedy o Lednicy i o wszystkich innych organizacjach kato-akademickich. Podczas jednej z tegorocznych inauguracji doszło do małej sensacji, bo gdy ojciec Góra zabrał głos część studentów opuściła aule. Mina rektora była bezcenna. UAM dość dobrze żyje z KUL.
wydział teologiczny jest tez strasznie prestiżowy i ma swoje względy z strony rektora. tak jak wydział Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.