W obronie krzyża
Milena Kalisz (teologia) obrona 14.IX
Dorota Welzandt i Marzena Rogalińska (także teologia) obrona na przełomie października i listopada.
Janek Engel (geografia) potrzebuję wsparcia aby pracę skończyć.
Znajomi ode mnie z informatyki potrzebują wsparcia by pokończyć swoje magisterki.
Na fizyce technicznej też jeszcze wiele osób potrzebuje wsparcia by ukończyć inżynierki w tym moja skromna osoba.
Moja obrona z informatyki prawdopodobnie 28.IX.
Bardzo polecam:-) Ksiązka wydana przez wydawnictwo Opiekun w diecezji kaliskiej. U nas wśród ministrantów w parafi pw św. Antoniego w Ostrowie WLkp., ksiądz opiekun mnistrantów, wyposażył każdego w tę ksiązkę:) odpowiada na wiele pytań, i tłumaczy dobrze i klarownie znaki oraz znajdują się w niej ciekawe wywody teologiczne w sprawach litrugiki:)
Doniu
Podaje Ci całą listę tego co wyszło autorstwa Sedlaka
1.Teologia światła, czyli sieganie Nieskończoności
2.Listy do Matki
3.Boży Kram(kazania)
4.Antek z Ćmielowa(pamietnik I)
5.Mała monografia bioelektroniki(Bioelektroniks dla wszystkich)
6.Ouo vadis homo?(rekolekcje dla inteligencji)
7.Człowiek i Góry Świętokrzyskie
8.Uciekaj do dziury ( pamiętnik II)
9.W pogoni za nieznanym
10.Pójdź za mną( rekolekcje dla duchowieństwa)
11.Nie dla głupich( pamiętnik III)
12.Ziemia Święta i nie tylko(pamiętnik IV)
13.Życie jest swiatłem
14.Homo elektronicus
15.Żywot uczonego(pamiętnik V)
16.Remanent wiary(kazania II)
17.Technologia Ewangelii
Niedługo zostaną wydane ."Pamiętniki- dalsze tomy" i inne jeszce jego pozycje .Wydawcą jest Wydawnictwo "Continuo"
ul.Waryńskiego 2a/34
26-600 Radom tel 0 48 363 62 51.Szefowa jest pani Kalisz, która w ostatnich latach towarzyszyła Sedlakowi na plebanii.
Nie wiem, co mam Ci odpowiedzieć odnośnie Twojej znajomej i z Nia kontaktu-oczywiscie, że bardzo bym chciała, ale jak?.Nie wiem jaki mamy i czy mamy wspólny pułap zainteresowania(zafascynowania Sedlakiem).Może dla mnie ta wiedza taka ważna a dla Pani epizod- no nie wiem.
Powyższe ksiązki sa nie do strawienia przez laika, więc nie polecam ich "przechodniom"-to sa ksiązki dla tych, którzy Go znali, mają analityczny rozum i wybiórczość ocen, kryteriów,są wierzący, potrafią bić sie z własnymi uczuciami, przekonanaimi, sa pokorni i myślą czasem o wlasnym morale.Słoneczka jak u mnie.
O utworzenie placówki dydaktyczno-naukowej promującej humanizm, racjonalizm, tolerancję i kulturę świecką zaapelowały w liście przesłanym m.in. do parlamentarzystów, a udostępnionym PAP w niedzielę śląsko-zagłębiowskie struktury Towarzystwa Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego (TKŚ).
Jak poinformował PAP przewodniczący działającego przy śląsko-dąbrowskim oddziale TKŚ Klubu Kultury Współżycia i Tolerancji Joachim Patryas, impulsem do sformułowania apelu był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia w sprawie finansowania z budżetu państwa uczelni katolickich.
Zgodnie z tym - ostatecznym - orzeczeniem TK, ustawy dotyczące finansowania z budżetu państwa uczelni wyznaniowych: Papieskich Wydziałów Teologicznych we Wrocławiu i Warszawie oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, są zgodne z konstytucją i konkordatem. Sygnatariusze listu śląsko-dąbrowskiej organizacji TKŚ, apelując o powołanie nowej - świeckiej - placówki dydaktyczno-naukowej, oczekują od państwa realnej pomocy w zakresie bazy lokalowej oraz wsparcia finansowego na podobnych zasadach, jak uczelnie katolickie. Wskazują też, że utworzenie takiej placówki nie byłoby sprzeczne z orzeczeniem TK. "Z zasady nie dyskutujemy z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, mimo iż w tej kwestii mamy odmienne zdanie. Jednak nie możemy akceptować braku równego traktowania nie tylko poszczególnych wyznań, ale także wszystkich obywateli polskich niezwiązanych z określonym wyznaniem" - napisano w apelu.
Sygnatariusze listu TKŚ podkreślają, że wszyscy obywatele płacą podatki, a więc, pośrednio, utrzymują katolickie uczelnie i wydziały teologiczne. W tym kontekście ich skierowany m.in. do środowisk laickich i posłów lewicy apel o podjęcie działań na rzecz utworzenia placówki świeckiej, ma wynikać z ducha konstytucyjnego zapisu o równym traktowaniu obywateli.
"Mamy świadomość, że realizacja naszych propozycji wymaga konkretnych decyzji legislacyjnych i dużego wysiłku organizacyjnego a przede wszystkim życzliwego klimatu politycznego, którego dla ruchu laickiego - mamy taką nadzieję - również nie zabraknie. Jesteśmy przekonani, że Polska jest państwem dla wszystkich Polaków" - wskazali członkowie TKŚ.
Trybunał Konstytucyjny 14 grudnia rozpatrywał wniosek z listopada 2007 r., złożony przez posłów ówczesnego klubu LiD, m.in. Ryszarda Kalisza. Ich zdaniem, ustawodawca stworzył Kościołowi katolickiemu szczególne preferencje w zakresie dofinansowania szkolnictwa wyznaniowego, jednocześnie nie przewidując możliwości dofinansowania z budżetu seminariów duchownych innych kościołów.
Posłowie lewicy we wniosku do TK wskazali też na niezgodność kwestionowanych ustaw z konstytucyjnymi zasadami: bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, wzajemnej niezależności państwa i związków wyznaniowych, równości wobec prawa i prawem do równego traktowania przez władze oraz z niedyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny.
W uzasadnieniu orzeczenia TK wskazano m.in. że dofinansowanie uczelni wyznaniowych z budżetu państwa nie dotyczy przygotowania osób duchownych do pełnienia przez nich funkcji w Kościele, lecz do odbywanych przez te osoby studiów teologicznych. Przypomniano, że filozofia i teologia są traktowane przez państwo jak inne kierunki studiów czy inne dziedziny wiedzy.
TK ocenił m.in., że zasadniczy problem w sprawie polega nie tyle na przyznaniu dotacji uczelniom katolickim, lecz na nieprzyznaniu podobnych dotacji innym uczelniom należącym do innych kościołów i związków wyznaniowych. Dlatego - według Trybunału - powinna powstać ogólna regulacja ramowa, umożliwiająca dotowanie uczelni wyznaniowych prowadzonych przez inne kościoły.
Towarzystwo Kultury Świeckiej - od 1998 noszące imię zmarłego w 1981 r. wybitnego filozofa, logika i etyka Tadeusza Kotarbińskiego - uważa się za ruch kontynuujący dorobek polskich organizacji laickich (m.in. Wolnomyślicieli Polskich, Polskiego Związku Myśli Wolnej czy Stowarzyszenia Obrony Wolności Sumienia).
W swoim programie TKŚ deklaruje m.in. koncentrację wokół wartości: humanizmu, racjonalizmu, kultury świeckiej. Towarzystwo za swe główne zadania uznaje m.in.: krzewienie naukowej wiedzy o świecie, społeczeństwie i człowieku, sprzyjanie wzrostowi kultury moralnej oraz rozwijanie inicjatyw na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo.
TKŚ wydaje m.in. dwumiesięcznik "Res Humana". Jest członkiem Międzynarodowej Unii Humanistycznej i Etycznej (z siedzibą w Holandii). Dysponuje dwunastoma oddziałami regionalnymi, m.in. w Katowicach. Związane z lewicą, w 2006 r. było sygnatariuszem programu Porozumienia Lewicy i Demokratów "Wspólna Polska".
http://wyborcza.pl/1,9144...a_placowke.html