W obronie krzyża
TP sprzedaje neostradę z laptopem
Telekomunikacja Polska wprowadziła na polski rynek pierwszą ofertę dostępu do internetu, która jest połączona z zakupem komputera. Wprowadzenie nowej oferty jest możliwe dzięki rozpoczęciu współpracy pomiędzy TP i Dellem, a oferowanym komputerem jest laptop Dell Inspiron 1501.
Promocyjna cena laptopa Inspiron 1501 przy zakupie wynosi 2268 zł z VAT. Można nabyć go za gotówkę lub na raty. Dzięki systemowi ratalnemu 0% można płacić niskie raty, już od 63 złotych. Laptopa będą mogły zakupić również osoby przedłużające umowę na neostradę tp.
Inspiron 1501 dostępny w ofercie TP jest objęty jest 3-letnią gwarancją naprawy u klienta. Po telefonicznym zgłoszeniu problemu technik pojawi się w domu lub w biurze i dokona naprawy. Dell zapewnia, że 90% napraw zostanie dokonanych już w następnym dniu roboczym. Poza tym firma obiecuje pełne wsparcie przedgwarancyjne w postaci wsparcia online i płyty diagnostycznej.
Komputer wraz z dostępem do internetu (w każdej opcji neostrady) będzie można kupić w jednym miejscu - salonie TP lub Orange. Przedstawiciele TP sądzą, że będzie to dobra oferta dla osób, które nie korzystają jeszcze z internetu oraz tych wszystkich, którzy chcieliby nabyć swój pierwszy komputer przenośny.
Przy okazji przedstawiciele Della przypomnieli, że już na jesieni z taśmy nowej fabryki w Łodzi zjadą pierwsze maszyny ich firmy.
tp.pl
Kurde... może się skusić
100 lat Parowozowni w Wolsztynie!
W dniach 27 - 29 kwietnia br. w Wolsztynie (woj. wielkopolskie) obchodzona będzie setna rocznica miejscowej parowozowni. To miejsce jedyne w swoim rodzaju. Tylko tutaj możemy być świadkami, jak stary parowóz, przywodzący na myśl ten z naszych dziecięcych marzeń, wyrusza na trasę.
Główną atrakcją obchodów będzie „Parowozowe Show” - uroczysta parada najpiękniejszych parowozów w dniu 28 kwietnia br. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział kilkanaście maszyn z Polski, Niemiec, Czech, i Węgier. Specjalnie na tę okazję zostanie także sprowadzona statkiem lokomotywa brytyjska, która po raz pierwszy w historii będzie kursowała po polskich torach. To prawdziwy rarytas dla koneserów i miłośników kolejnictwa. Najstarsze prezentowane maszyny pochodzą z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, a mimo to wszystkie są w pełni sprawne i mogą kursować po trasach kolejowych. Wolsztyńskie maszyny, jako jedyne w Europie, ciągną specjalne składy pociągów retro ujęte w rozkładzie jazdy. Parowozy z Wolsztyna pojawiają się na planach filmowych. Jeden z nich „zagrał” między innymi w filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.
Program jubileuszowych imprez plenerowych jest bardzo bogaty. Oprócz parady parowozów organizatorzy przygotowali także m.in.: prezentację modeli kolejek ogrodowych, pokazy sprawności parowozów, widowisko “Światło, dźwięk i para”, a także wybory Miss Świata Parowozów. Atrakcją imprezy będzie "podniebna lokomotywa". Ważącą kilkadziesiąt ton „ciuchcię” uniesie w powietrze specjalny dźwig.
„Parowozowe Show” będzie niespotykanym wydarzeniem także dla ponad 200 dzieci z domów dziecka z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego. Bezpieczny dojazd na imprezę oraz wyżywienie podczas jej trwania zapewni dzieciom Spółka PKP Przewozy Regionalne, wchodzącą w skład Grupy PKP. Do magicznego świata ”pary” zabierze je lokomotywa retro.
Prezentowane przez PKP CARGO S.A. parowozy są nie lada atrakcją, nie tylko dla miłośników kolei, ale przede wszystkim dla dzieci. Chcemy podzielić się z nimi naszą pasją, wprowadzając je w świat tradycyjnej techniki kolejnictwa – powiedział Andrzej Wach, Prezes Zarządu PKP S.A. – Grupa PKP i Ministerstwo Transportu pragnie pokazać w ten sposób swoje zaangażowanie społeczne i wagę, jaką przykłada do tradycji i historii kolei. Staramy się przedstawić ją dynamicznie i w atrakcyjny sposób. To postępowanie wyróżnia polską kolej spośród innych zarządów kolejowych.
Spółka PKP CARGO S.A. przejęła parowozownię w Wolsztynie oraz zabytkowy tabor w 2003 roku. Od tego czasu dokonano kilkunastu napraw rewizyjnych i głównych parowozów, odbudowano składy wagonów historycznych. Umożliwia to zatrudnienie parowozów przy obsłudze planowych pasażerskich pociągów rozkładowych. W oparciu o tabor historyczny Spółka PKP CARGO stale poszerza ofertę usług, organizując między innymi na terenie parowozowni i skansenów pobyty turystów z Polski, Europy, USA, Japonii, a także imprezy i przejazdy okolicznościowe historycznym taborem.
Spółka PKP CARGO sprawuje mecenat nad zabytkami techniki kolejowej. Łączy w ten sposób bieżącą działalność z tradycją, co podkreśla ciągłość i niezawodność naszej pracy. – powiedział Władysław Szczepkowski, Prezes Zarządu PKP CARGO S.A., do której należy Parowozownia w Wolsztynie.
W tym roku organizatorzy zadbali także o tych pasjonatów, którzy nie będą mogli przyjechać do Wolsztyna. Po raz pierwszy w historii imprezy, relację z niej będzie można obejrzeć na stronie internetowej www.parowozowniawolsztyn.pl. Transmisję zapewni Telekomunikacja Kolejowa.
Patronat honorowy nad obchodami 100-lecia Parowozowni objął Minister Transportu – Jerzy Polaczek. Organizatorem głównym jest PKP CARGO S.A. Współorganizatorami są spółki Grupy PKP – PKP S.A., PKP Przewozy Regionalne, PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Energetyka, Telekomunikacja Kolejowa oraz Kolejowa Oficyna Wydawnicza.
Więcej informacji o obchodach 100-lecia Parowozowni w Wolsztynie można znaleźć na stronie www.parowozowniawolsztyn.pl.
Biuro prasowe 100-lecia Parowozowni w Wolsztynie i dodatkowe informacje:
Ryszard Jacek Wnukowski
Rzecznik Prasowy PKP CARGO S.A.
Tel: (22) 47 42 703
e-mail: r.wnukowski@pkp-cargo.pl
Łukasz Kurpiewski
Rzecznik Prasowy PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o.
Tel: (22) 47 44 143
e-mail: rzecznik@pr.pk.pl
Michał Wrzosek
Rzecznik Prasowy PKP S.A.
Tel: (22) 47 49 256
e-mail: m.wrzosek@pkp.pl
tutajpoczkategori
Komunikat
Biura posła Adama Szejnfelda
Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki
Platforma Obywatelska
18 lutego 2008 r.
100 dni Adama Szejnfelda
Wielkimi krokami zbliża się setny dzień pracy gabinetu Premiera Donalda Tuska. W związku z tradycją minionych ekip, podejmowane są podsumowywania dokonań pracy nowego rządu po 100 dniach jego urzędowania. Tak więc również ministrowie obecnej Rady Ministrów dokonują oceny swoich działań. Poniżej przedstawiamy Państwu niektóre wybrane zagadnienia, którymi podczas swojej pracy na stanowisku Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki zajmował się wiceminister, wielkopolski poseł Ziemi Pilskiej, Adam Szejnfeld.
Rafał Kus
asystent wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda
Wybrane kompetencje i dziedziny działania
Sekretarza Stanu - Adama Szejnfelda
Adam Szejnfeld jest zastępcą wicepremiera, Ministra Gospodarki, co oznacza, że w jego zastępstwie i w czasie jego nieobecności kieruje Ministerstwem Gospodarki. Na bieżąco reprezentuje resort w pracach Komitetu Rady Ministrów, odpowiada za kontakty z Sejmem i Senatem, prowadzi sprawy legislacyjne Ministerstwa oraz Rządu w aspekcie gospodarczym, kieruje pracami dwóch grup międzyresortowych RM, nadzoruje prace innych pionów i departamentów w MG.
1.Działania legislacyjne.
Po objęciu urzędu wiceministra gospodarki, Adam Szejnfelda przystąpił do realizacji programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej RP, zapowiadanego w wyborach parlamentarnych. Prace nad wdrażaniem rozwiązań legislacyjnych w kwestiach gospodarczych zostały podzielone na 4 obszary i kilka okresów. Pierwszy okres podzielony został na III etapy, z których aktualnie realizowany jest etap I.
Naprawa prawa – Pierwszy okres zmian (podzielony został na trzy etapy):
Â
1. „Więcej wolności”. Pierwszy etap - szybkie, nawet jednostkowe zmiany rozszerzające wolność gospodarczą, m.in. nowelizacja ustawy o swobodzie gospodarczej.
Â
2. „Czyszczenie prawa”. Drugi etap – przygotowanie ustawy derogacyjnej (usuwającej poszczególne przepisy, a nawet całe ustawy szkodzące rozwojowi przedsiębiorczości) oraz przygotowanie ustawy dereglamentacyjnej (usuwającej zbędne reglamentacje /zezwolenia, pozwolenia, licencje…/ działalności gospodarczej).
Â
3. „Stabilizacja prawa”. Trzeci etap – koncentracja i stabilizacja prawa gospodarczego poprzez ujęcie w akcie o statusie kodeksowym – kodeks wolności gospodarczej.
I. Prace zakończone.
A). Podczas 100 dni pracy gabinetu Premiera Donalda Tuska trafiły
z Ministerstwa Gospodarki do Sejmu następujące projekty ustaw:
1)ustawa o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
2)ustawa o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych,
3)ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej.
B). Przyjęte przez rząd i skierowane do Sejmu zostały także pierwsze 2 projekty szerokiego „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości” opracowanego przez Adama Szejnfelda:
4)I etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
5)ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości.
II Prace trwające.
Aktualnie w resorcie, na bazie dwóch Grup Międzyresortowych, trwają pod kierownictwem Adama Szejnfelda prace nad następującymi ustawami bądź nowelizacjami ustaw:
6)II etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
7)ustawa o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa,
8)ustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy,
9)ustawa o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych,
10)ustawa o zmianie ustawy Prawo dewizowe i Kodeks cywilny,
11)ustawa o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary,
12)ustawa o stażu absolwenckim,
13)ustawa o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze,
14)ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego,
15)opracowanie nowej ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym.
III. Rozpoczęto prace nad realizacją 2 etapu planu, tj. „ Czyszczeniem prawa”.
W ramach tych prac przygotowuje się m.in. projekty ustaw:
16)derogacyjna,
17)dereglamentacyjna,
18)zmiany kultury zaświadczeń w kulturę oświadczeń,
19)konsolidacji instytucji kontroli,
20)o systemie promocji polskiej gospodarki.
2.Kontakty z partnerami społecznymi.
Wiceminister gospodarki Adam Szejnfelda spotkał się lub wziął udział w organizowanych przedsięwzięciach przez organizacje gospodarcze, organizacje pracodawców i przedsiębiorców lub inne organizacje społeczne m.in.:
Business Centre Club,
Polska Rada Biznesu,
Krajowa Izba Gospodarcza,
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
Konfederacja Pracodawców Polskich,
Związek Rzemiosła Polskiego,
Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług,
Polski Klub Biznesu,
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji,
Polska Izba Gospodarcza Importerów Eksporterów i Kooperacji,
Ernst & Young,
Bank Światowy,
Forum Rozwoju Obywatelskiego,
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości,
Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlową,
Wielkopolski Klub Kapitału,
Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa,
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich,
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Nadnoteckich,
3.Sprawy zagraniczne
Podczas 100 dni pracy rządu Donalda Tuska, wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld duży nacisk położył również na umacnianie stosunków bilateralnych między Polską, a innymi krajami, zwłaszcza w aspekcie promocji Polski i polskiej Gospodarki oraz ściąganiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych W ciągu ostatnich miesięcy odbył szereg spotkać
z przedstawicielami innych państw m.in. z:
wiceministrem spraw zagranicznych Litwy: Jaroslav NeveroiÄ
ambasadorem Węgier: Robert Kiss
ambasadorem Litwy: Egidijus MeilĂşnas
ambasadorem Szwecji: Tomas Bertelman
ambasadorem Danii: Michael Kofoed-Hansen
ambasadorem Indii: Chandro Mohan Bhandari
ambasadorem Holandii: Marnix Krop
ambasadorem Belgii: Jan Luykx
ambasadorem Niemiec: Michael H. Gerdts
ambasadorem Francji: Barry Delongchamps
Adam Szejnfeld odbył również wizyty w Indiach i Gruzji, spotykał się także w Polsce z przedstawicielami firm zainteresowanych inwestycjami w Polsce.
4.Strategia Gospodarcza – energetyka, przemysł ciężki, e-gospodarka…
Wraz z pozostałymi członkami kierownictwa Ministerstwa Gospodarki opracowywał projekt organizacji resortu, a przede wszystkim Strategię Gospodarczą, której elementy oparte są na materiałach programowych powstałych wcześniej. Strategia Gospodarcza i szczegóły polityk sektorowych zostaną zaprezentowane odrębnie.