Telekomunikacja Polska Radzymin


W obronie krzyża

Podczas trwających targów Intertelecom w Łodzi Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. zaprezentowała technologiczne możliwości wprowadzenia standardu HSDPA w swojej sieci UMTS.


Prezentując technologię HSDPA w wersji gotowej do wdrożenia PTC Sp. z o.o. po raz kolejny potwierdza pozycję lidera na polskim rynku bezprzewodowej transmisji danych. Poprzez łódzki pokaz HSDPA, PTC nawiązała do tradycji prezentowania na najważniejszych krajowych targach i seminariach najnowszych rozwiązań technologicznych, które wyznaczają kierunki rozwoju polskiego rynku telekomunikacyjnego, a następnie są udostępniane klientom. Warto przypomnieć, że w 2001 roku Era – jako pierwszy operator komórkowy w Polsce – przedstawiła transmisję głosu w sieciach UMTS, a w roku 2002 – rozwiązania “wideofonii” w oparciu o technologię 3G. Z kolei w roku 2004 pokazaliśmy kompleksowe rozwiązanie integrujące multimedia (tzw. Frendly User Trial).


Polska Telefonia Cyfrowa deklaruje, iż szybki postęp w dziedzinie łączności szerokopasmowej jest jej priorytetem, a prędkość transmisji oraz zasięg – podstawą strategii realizowanej przez firmę w 2006 roku. PTC systematycznie rozbudowuje infrastrukturę sieciową, aby zapewnić swoim klientom wszystkie korzyści z szerokopasmowej technologii bezprzewodowej – zawsze i w każdym miejscu.


Jednym z nieodzownych elementów strategii PTC w tym obszarze jest technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). HSDPA pozwala na przyspieszenie transmisji danych w sieciach trzeciej generacji (UMTS) początkowo do 1,8 Mbit/s a docelowo nawet do 14,4 Mbit/s.


PTC jest technicznie przygotowana do dostosowania swojej sieci UMTS do prędkości odpowiadających standardowi HSDPA. Jeszcze w tym roku, UMTS oparty na technologii HSDPA zapewni najwyższą prędkość bezprzewodowej transmisji danych, początkowo do 1,8 megabitów na sekundę (Mbit/s). Dzięki temu klienci PTC uzyskają szybszy bezprzewodowy dostęp do Internetu z laptopa, czy komputera osobistego w domu i w biurze.


Technologia HSDPA zostanie wprowadzona w ramach usługi Blue Connect w 2006 roku. W najbliższym czasie PTC planuje też uruchomienie usług głosowych w swojej sieci UMTS.


Blue Connect jest jedną ze strategicznych i cieszących się powodzeniem usług PTC. W dziesięć miesięcy po wprowadzeniu na rynek z Blue Connect korzysta ponad 30 tysięcy klientów. Od listopada 2005 roku karty Blue Connect do transmisji danych są oferowane w wersji „HSDPA Ready”, a poprzednie wersje kart BC będą podlegać stopniowej wymianie.


Obecnie UMTS Ery jest dostępny komercyjnie w Warszawie i w kilkudziesięciu okolicznych miejscowościach (m.in. Nowym Dworze Mazowieckim, Ożarowie Mazowieckim, Piastowie, Pruszkowie, Błoniu, Brwinowie, Milanówku, Grodzisku Mazowieckim, Podkowie Leśnej, Piasecznie, Konstancinie-Jeziornej, Józefowie, Otwocku, Górze Kalwarii, Sulejówku, Wołominie, Radzyminie, Serocku, Legionowie, Markach i Kobyłce), w Łodzi i okolicach (m.in. Zgierzu i Pabianicach), w Poznaniu, we Wrocławiu oraz w Zakopanem i w Szczyrku. Zakończyły się testy techniczne i wkrótce zostanie ogłoszone uruchomienie sieci UMTS w następnych rejonach: w Krakowie, Trójmieście i na Śląsku. Na start sieci UMTS – w kolejnych miesiącach – czekają ponadto Szczecin, Toruń, Bydgoszcz i Lublin.


Do końca 2006 r., czyli do zakończenia pierwszego etapu budowy sieci UMTS, w zasięgu sygnału UMTS Ery znajdzie się ponad 8 milionów mieszkańców naszego kraju. W praktyce będzie to oznaczać wypełnienie przez Erę zobowiązań zawartych w licencji na świadczenie usług UMTS – czyli dostarczania usług UMTS na terenie zamieszkanym przez 20% ludności Polski.


Dostawcami infrastruktury UMTS dla PTC są firmy Ericsson i Siemens. Warto podkreślić szybkie tempo budowy sieci 3G należącej do Ery – kontrakty z obu dostawcami podpisano zaledwie w październiku ubiegłego roku. Sieć UMTS budowana dla Ery przez Siemensa i Ericssona od początku była pomyślana, projektowana i instalowana z założeniem wykorzystania standardu HSDPA.


Najwyższa jakość bezprzewodowej transmisji danych, którą PTC oferuje swoim klientom, nie bazuje jednak wyłącznie na technologii UMTS. PTC zapewnia wysoką prędkość przesyłu danych także w miejscach nie obsługiwanych jeszcze przez sieć UMTS. Poprzez wdrożenie technologii EDGE, PTC poprawiła parametry przesyłu szybkiej pakietowej transmisji danych GPRS. Dzięki temu prędkości transmisyjne są czterokrotnie wyższe niż zapewniane przez ISDN. Do końca 2007 roku EDGE będzie dostępny w całej sieci GPRS.


Kolejnym elementem infrastruktury wykorzystywanym w ofercie Blue Connect jest technologia W-LAN (Wireless Local Area Network). Firma zapewnia klientom rozbudowaną w atrakcyjnych lokalizacjach sieć punktów dostępowych HotSpot.