W obronie krzyża
Coraz więcej abonentów Telekomunikacji Polskiej może korzystać z usług telewizji cyfrowej w telefonicznym gniazdek. Usługa Videostrada wkracza do kolejnych miast.
Według informacji Press.pl, usługa Videostrada Telekomunikacji Polskiej pojawiła się w 16 nowych miastach - w: Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Białymstoku, Szczecinie, Legnicy, Zabrzu, Radomiu, Rybniku, Płocku, Rzeszowie, Opolu, Tychach, Bielsku-Białej, Olsztynie oraz Ciechanowie.
Żródło:tweaks.pl
Unia Europejska da nam na internet
Przemysław Jedlecki2008-07-21, ostatnia aktualizacja 2008-07-21 18:34
Tani i szybki internet w każdym zakątku aglomeracji? Na razie to bajka, ale samorządowcy zapewniają, że zmienią ją w rzeczywistość. Pieniądze na budowę sieci da Unia Europejska
- To tylko pozory, że dziś każdy ma w domu dostęp do internetu. Chcemy, żeby w aglomeracji naprawdę tak było - mówi Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent Katowic. Nawet w stolicy województwa dostęp do sieci to czasami problem. Pisaliśmy o mieszkańcu centrum miasta, który nie mógł podłączyć się do internetu, ponieważ Telekomunikacja Polska nie miała odpowiedniej centrali.
- Nadal są miejsca, w których operatorom nie opłaca się inwestować w dostęp do internetu - przyznaje Bartosz Satała, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Lekarstwem ma być sieć wybudowana przez gminy. Projekt Silesia Net obejmuje kilkanaście z nich (m.in.: Katowice, Zabrze, Rudę Śląską, Gliwice, Bytom, Świętochłowice, Tychy, Piekary Śląskie). Jego realizacja będzie kosztowała ponad 79 mln zł, ale aż 64,7 mln zł będzie pochodziło z unijnej dotacji. Dzięki projektowi do 2013 roku dostęp do internetu mają mieć wszystkie urzędy i 90 proc. mieszkańców.
Godlewski mówi, że sieć ma przede wszystkim służyć mieszkańcom do załatwiania spraw w urzędach, czy rozbudowy systemu monitoringu miejskiego. Takie plany mają już np. Gliwice. Dla mieszkańców najważniejszy będzie fakt, że bez trudu będą mogli korzystać z internetu. Nie za darmo, ale na pewno taniej od dzisiejszych ofert operatorów.
- Damy darmowy dostęp do sieci chętnym operatorom, którzy zaoferują internet mieszkańcom. Ci będą za niego płacić, ale mniej, ponieważ operatorzy nie będą ponosić kosztów budowy sieci - tłumaczy wiceprezydent Satała. Jeszcze dokładnie nie wiadomo, jakie wydatki czekają mieszkańców.
Jeśli ktoś marzy o bezpłatnym dostępie do internetu, będzie nieco rozczarowany. Pojawią się również tzw. hot-spoty, ale nigdy nie obejmą swoim zasięgiem całych miast. - Na przykład w Katowicach hot-spoty będą działać tylko w śródmieściu - zapowiada Godlewski.
Podobne projekty zgłosiły gminy z Zagłębia i powiatu pszczyńskiego. Również mają dostać na nie unijne dotacje bez konkursu.