Telekomunikacja Polska Ursynów


W obronie krzyża

Jeśli ktoś w najbliższy weekend będzie w okolicach Warszawy , i jeśli interesuje się genetyką to gorąco polecam: (dla nas szczególnie ta CZERWONA genetyka)
"DNA dla każdego

Chcesz wyizolować własne DNA, poznać techniki analizy materiału genetycznego i przyjrzeć się pracy najnowocześniejszych laboratoriów biotechnologicznych? Przyjdź na warsztaty „DNA - encyklopedia życia", organizowane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Niezwykłą imprezę zaplanowano na 25-29 kwietnia.

DZIEDZINA XXI WIEKU

Biotechnologia należy do najbardziej innowacyjnych i przyszłościowych dziedzin nauki. „Obok telekomunikacji, nanotechnologii, energetyki i nowych materiałów, jest jedna z pięciu technologii XXI wieku, decydujących o rozwoju gospodarki - mówi prof. Tomasz Twardowski, prezes Polskiej Federacji Biotechnologii. - Jest dyscypliną wyjątkowo różnorodną. Składają się na nią zarówno wypiek chleba i wytwarzanie wina, jak i genetyczne uszlachetnianie roślin i produkcja leków najnowszej generacji”. Dlatego właśnie pracownicy z SGGW zdecydowali się przybliżyć społeczeństwu tajniki tej fascynującej gałęzi nauki.

Głównym elementem warsztatów będzie cykl 21 wykładów popularnonaukowych, prowadzonych przez najwybitniejszych specjalistów z całej Polski. Zostaną one podzielone na trzy kategorie – zieloną (dotyczącą biotechnologii w rolnictwie i uprawie roślin), białą (wykorzystania żywych organizmów w przemyśle) oraz czerwoną (związanej z medycyną i diagnostyką).

Wykładowcy poruszą kwestie etyczne związane z biotechnologią, przypomną historię badań nad DNA i opowiedzą o wykorzystaniu biologii molekularnej i genetyki w kryminalistyce, medycynie i rolnictwie.

Wśród tematów wykładów znajdą się m.in.: „DNA – Encyklopedia Życia”, „Historia o DNA”, „Zbrodnia doskonała a DNA”, „Pomocne mutanty, czyli o powstawaniu kwiatów”, „Czy rośliny uprawne czegoś nie potrafią?” czy „Genetyka i polityka”.

NASZYJNIKI Z DNA

Każdy odwiedzający będzie mógł wziąć także udział w interaktywnych warsztatach, pokazach i demonstracjach. Podczas „Genetycznej biżuterii” uczestnicy będą mogli wyizolować i zamknąć w kapsułce własne DNA, a dzięki „Kryminalnym śladom” wykryją sprawcę przestępstwa na postawie analizy DNA. „Będzie to wspaniała okazja do samodzielnego przeprowadzenia prostych, biotechnologicznych doświadczeń” – zapewniają organizatorzy.

Ci ostatni pomyśleli również o najmłodszych uczestnikach. Specjalnie dla nich przygotowano m.in. „Genetyczne ZOO” (obrazujące proces ewolucji), układanie puzzli DNA, zabawy z określaniem pH i liczne konkursy rysunkowe. Wszystkie pokazy organizowane są przez Koło Naukowe Biotechnologów „KNBiotech” oraz zespół Szkoły Festiwalu Nauki.

DNA MA JUŻ 50 LAT

Dodatkową atrakcją będzie prezentacja ekspozycji pt. „DNA50 Watson & Crick and beyond…”, przygotowanej przez British Council i Ambasadę Brytyjską z okazji obchodów 50 rocznicy odkrycia struktury DNA. Poprowadzi ona zwiedzających przez całą historię współczesnej genetyki - od odkrycia struktury DNA w 1953 r. przez Watsona i Cricka, poprzez rozszyfrowanie kodu genetycznego, aż po sklonowanie owieczki Dolly i zsekwencjonowanie ludzkiego genomu. Wystawie towarzyszyć będą filmy oraz liczne prezentacje multimedialne.

Wstęp na wszystkie imprezy, które odbędą się na terenie kampusu SGGW na Ursynowie i w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, jest bezpłatny. (...)

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej: http://dna.sggw.pl/
info - naukapolska, pl