W obronie krzyża
423 miliony pikseli kwadratowych piekła na 17 urodziny teleskopu Hubbla
http://img126.imageshack.us/img126/385/423milionypixhubbleazb7.jpg
Link do zdjęcia w oryginalnym rozmiarze.
chciałbym wiedzieć o nim możliwie jak najwięcej: szybkość działania, jakość zdjęć, jakość muzyki jak i na słuchawkach tak i na głośniczku zewnętrznym, jakość wykonania itp
szybkość działania - rakieta międzykontynentalna
jakość zdjęć - jak teleskopu Hubbla
jakość muzyki - jak w studiu nagraniowym
na słuchawkach - jak wyżej
na głośniczku zewnętrznym - jak kolumn nagłośnieniowych w sali koncertowej
jakość wykonania - zegarek szwajcarski
itp - nnniestety, nnnie rozumiem :wacko:
Pozdr. - J
A tak przy okazji jak już mówimy o HST... znalazłem ostatnio ciekawy dokument BBC pt. "Miracle In Orbit". Zaciekawiło mnie w nim kilka rzeczy, wcześniej nie interesowałem się za bardzo Hubble'm i nie miałem pojęcia że po umieszczeniu go na orbicie okazało się że ma źle wyprofilowane zwierciadło główne, usterka została naprawiona w 1993r. tj. 3 lata po jego wystrzeleniu:
Oj tak o tej misji "okularów" dla Hubbla było głośno, swoją drogą aż trudno uwierzyć że aż trzy lata to trwało, dzisiaj wydaje mi się że to było mgnienie oka ;)
COSTAR (Corrective Optics Space Telescope Axial Replacement) - moduł zainstalowany na Teleskopie Kosmicznym Hubble'a korygujący wadę zwierciadłą głównego teleskopu. Zwierciadło główne zostało wykonane niepoprawnie i pierwsze zdjęcia uzyskiwane przy użyciu teleskopu okazały się zupełnie nieostre. W grudniu (8 grudnia) 1993 ekipa astronautów z promu kosmicznego Endeavour zainstalowała moduł COSTAR w miejsce zdemontowanego szybkiego fotometru. Od tego czasu teleskop mógł już wykonywać obserwacje z dobrą ostrością. Moduł COSTAR koryguje obraz tylko w modułach FOC, FOS i GHRS, gdyż główna kamera WF/PC w tym samym momencie została wymieniona na nową WFPC2, która sama w sobie zawiera odpowiedni układ korygujący.
Ten post był edytowany przez Ori2711 dnia: 13 May 2009 - 23:07
no wiesz, wide field to pojęcie bardzo szerokie :szczerbaty:
bo np. to zdjęcie:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5f/HubbleDeepField.800px.jpg/594px-HubbleDeepField.800px.jpg
teleskop Hubbla wykonał kamerą, która się nazywa "Wide Field and Planetary Camera 2", a pole obejmuje niewiele ponad 140 sek. kątowych, a jak mały jest to kawałek nieba, może zobrazuje to zdjęcie:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/86/Hubble_Deep_Field_location.gif/300px-Hubble_Deep_Field_location.gif
a tematyką zdjęć konkursu DO, to szeroko rozumiane gwiazdozbiory, jak pisze na ich stronie, a skoro Twoje, zawiera przecież spory kawałek gwiazdozbioru, no to chyba się mieści w tematyce konkursu :rolleyes:
U mnie w tym miejscu nic nie ma.
Prawdopodobnie Twój canon przez chwilę pracował jako komora Wilsona i zarejestrował "comic ray".
Na detektorze CCD jest częstym zjawiskiem.
Dla teleskopu Hubbla są specjalne algorytmy do usuwania takich rodzynków.
Sumas, zdjęcie będzie jeszcze lepsze jak złożysz ekspozycje z eliminacją rotacji pola, w np. IP+ lub Iris.
Załączone miniaturki
McArti wrzucil naprawde dobry material referencyjny. Zobacz, to teleskop 600mm srednicy. Tu widac, ze autor nie musial przesadzac z wyostrzaniem, wiec jest naprawde minimalne i prawie niezauwazalne. Natomiast to z Mewlona, to przyklad nadmiernego szalenstwa, co obiawia sie w powstawaniu taki artefaktow, jak to pociemnienie na pasie A (pkt. 1 w wyzszym poscie). Na tej fotce:
http://vernet.david....16-4h49-bda.jpg
dokladnie mozesz zobaczyc, ze nic takiego tam nie istnieje. Wydaje mi sie, ze masz juz tyle wiarygodnych dowodow w tym watku, ze powienienes z latwoscia rozpoznawac na zdjeciach w internecie, ktore zawieraja Enckego. Niestety w 80% galerii internetowych publikuje sie takie wyostrzone zdjecia i wszyscy gremialnie ciesza sie, ze widac Enckego. W ten sposob powstaje spontaniczna, masowa "bzdura", ktora wedruje coraz to w szersze kregi.
Ostatni raz powiem, ze wszystkich zdjec tu pokazanych, przerwe Enckego widac tylko na fotce z Hubbla i z T600. Przy fotce z Mewlona mozna polemizowac - zbyt malo materialu, aby jednozniacznie odpowiedziec, ale jest prawdopodobne, ze w pkt. 2 zamajaczyla :)
Chyba nie miałeś na myśli tutaj astrofografii amatorskiej :szczerbaty: :Boink: To jest chyba troszkę :szczerbaty: za mały obiekt aby móc do sfotografować sprzętem amatorskim. Wątpię, aby nawet teleskop Hubbla dał radę to sfotografować.
Jeżeli ta 1 sonda zrobiła tylko 1 zdjęcie to więcej fotek raczej nie ma.
Witam Panów (i Panie) w nowym roku.
Ten rok zaczął się dla mnie bardzo dobrze gdyż przeprowadziłem najwspanialsze obserwacje w moim życiu.
Ale zacznę od początku. Od zawsze nosiłem okulary lecz ostatnio 5-6 lat temu przestałem bo nie były potrzebne. Ale w ostatnim roku trochę się pogorszyło nie widziałem dalszych szczegółów ludzkich twarzy itp. oraz miedzy innymi rozmywało mi się światło( przy czym gwiazdki wyglądały jak mgławice i były bardzo słabo widoczne). Lecz w końcu wybrałem się do okulisty potem do optyka po okulary . no i pierwsze wrażenie szok ! widzę pojedyncze gałązki na drzewach(do tego pięknie ośnieżone) , litery na szyldach bez mrużenia oczu , naprawdę wspaniałe uczucie. Ale że zbliżał się sylwester to musiałem się przygotować i jakoś zapomniałem o tych wszystkich cudach. Lecz gdy wybiła północ i rozpoczął się nowy rok wyszliśmy wszyscy oglądać fajerwerki. I to było by nic specjalnego gdyby nie gwiazdy które akurat były bardzo dobrze widoczne w porównaniu z ostatnim miesiącem gdzie gwiazd w ogóle widać nie było. Stanąłem jak wryty i patrzyłem się w gwiazdy póki fajerwerki nie zadymiły całego nieba. Ale było to naprawdę wspaniałe uczucie i wszystkie zdjęcia teleskopu hubbla się chowają przy pięknie takiego nieba. Pierwszy raz w żuci zobaczyłem małe świecące punkciki a nie rozmazane plamki. Nawet Panowie się nie domyślacie jakie to były wtedy cudowne obserwacje.
Pozdrawiam
KamilM
P.S z tego przejęcia miałem dzisiaj dziwny sen w którym śniło mi się ze stojąc koło mego domu obserwuje gwiazdozbiór Oriona a w nim destrukcje jego "serca"