teleskop zwierciadłowy


W obronie krzyża


Istotne pytanie. Z tym problemem spotkałem się już dawno temu wykonując na kliszach długie ekspozycje rzędu 30 minut i dłuższe, ale głównie z obiektywem zwierciadłowym MTO11CA. Robienie serii zdjęć to to samo, ale niech się wypowiedzą użytkownicy refraktorów, ja mam tylko doświadczenie z ob. Sonnar 300/4, który zawsze ostrzyłem nie z wizjera, tylko na znaczek nieskończoności, co wystarczało w zupełności i nadal tak postępuję z cyfrą.

Właśnie ja fotografuję na kliszy przez newtona 200mm i mam ten problem na długich czasach, dlatego ciekaw byłem jak to robią inni na cyfrze. Też myślę że seria ekspozycji to powinno być to samo i problem też powinien występować w cyfrze.
Wychłodzenie teleskopu nic nie daje bo miałem to i po 3 godzinach, czyżby wrażliwość lustra na wahania temperatury była tak duża czy to problem ogólny?
Ten post był edytowany przez adamsz12 dnia: 29 August 2006 - 23:41



W naszym kraju seeing jest paskudny i dużymi sprzętami z długą ogniskową focić jest trudno, bo rozmazują się obrazy słabszych gwiazd. Mniejszy apo zbiera mniej turbulencji atmosferycznych nie tylko z powodu mniejszej średnicy, ale i dlatego że światło przechodzi przez tubus jeden raz, a w układach dwu zwierciadłowych dwa razy przez ten sam turbulentny ośrodek w teleskopie. Gdyby nie odkryto mozliwości aktywnej optyki,(dzieki rozwojowi komputerów) budowa większych luster na Ziemi nie miała by sensu. Teleskop kosmiczny jest wolny od wpływu atmosfery.
Ten post był edytowany przez lemarc dnia: 27 August 2006 - 22:13




W naszym kraju seeing jest paskudny i dużymi sprzętami z długą ogniskową focić jest trudno, bo rozmazują się obrazy słabszych gwiazd. Mniejszy apo zbiera mniej turbulencji atmosferycznych nie tylko z powodu mniejszej średnicy, ale i dlatego że światło przechodzi przez tubus jeden raz, a w układach dwu zwierciadłowych dwa razy przez ten sam turbulentny ośrodek w teleskopie. Gdyby nie odkryto mozliwości aktywnej optyki,(dzieki rozwojowi komputerów) budowa większych luster na Ziemi nie miała by sensu. Teleskop kosmiczny jest wolny od wpływu atmosfery.


Dzieki za szybką odpowiedz :Beer:

Pozdrawiam



" />Snyper- jeśli szukasz teleskopu do obserwacji głównie (słusznie!) DS, (słusznie!) na początek odrzucając astrofoto, nie znajdziesz lepszego montażu niż Dobson. Mam nie tylko Dobsiaka z awatara, ale też kilka paralaktyków. Gdy mam uszykować sprzęt na obserwacje, niezmiennie wyciągam Dobsiaka. Tomi to nie jest dzieciak, chwalący "dobre bo własne"
Do takich obserwacji Dobson jest po prostu najlepszy. A i da się (i to nieźle) obserwować planety z powiększeniem 300x w 45 stopniach pola ortho 4 mm. Fakt, że paralaktyk wygląda "profesjonalnie", ale wygody obserwacji z Dobsona - przynajmniej teleskopem zwierciadłowym z górnym wyciągiem w żaden sposób nie jest w stanie zastąpić. Przy Dobsonie po prostu siedzisz na krzesełku, czego nigdy nie wymieniłbym na kilkugodzinne stanie przy paralaktyku.



" />ja mam wielką prośbe...mam dwa zadania do zrobienia z Fizyki.
1. Za pomocą teleskopu zwierciadłowego (reflektora) o promieniu krzywizny powierzchni zwierciadła 12 m uzyskano obraz Słońca. W którym miejscu powstał obraz a jakiej byl wielkości? Odległość Słońca od Ziemi wynosi 150000000km a jego średnica równa sie 1400000km.


2 zad.
Wjakiej odległości od zwierciadła kulistefgo wklęsłego o promieniu krzywizny r= 0,5 m nalezy umiescic włókno święconcej żarówki aby na ścianie odległej o l=4m od zwierciadła otrzymać powiększony obraz włóna?



" />proszę o pomoc, jutro mam kartk. z tych zadan, a w ogóle nie wiem jak sie do nich zabrac:(

Zad 1

Krysia trzyma przed sobą płaskie, kwadratowe zwierciadlo o boku 5cm w odległosci 30cm od oczu. W zwierciadełku tym widzi obraz drzewa w swoim ogródku, stojącego 30m od zwierciadełka. Obraz ten zajmuje całą wysokośc zwierciadła. Oblicz wysokość drzewa.

Zad 2

Zwierciadło kuliste wklęsłe ma ogniskową równą 5cm. Gdzie nalezy umieścić przedmiot, aby otrzymać obraz rzeczywisty powiększony 2 razy?

Zad 3

Obraz rzeczywisty powieksozny jest 3 razy. Odległośc miedzy tym obrazem a przedmiotem jest równa 50 cm. Ile wynosi ogniskowa zwierciadła wklęsłego?

Zad 4

Za pomocą teleskopu zwierciadłowego (refletkora) o promieniu krzywizny powierzchni zwierciadła 12m uzyskano obraz Słońca. W którym miejscu powstał obraz i jakiej był wielkości? Odległośc Słońca od ziemi wynosi 150 000 000km, a jego średnica równa się 1 400 000km.



" />Cześć Kartofel:)
Tak od siebie coś Ci powiem:
Z tego co widzę, to jest to teleskop zwierciadłowy a więc.....
Zwierciadlaki są ok ale tylko te o dużej średnicy lustra, natomiast ten teleskop, który podałeś, ma taką maleńką średnicę zaledwie 76 mm, jak na Newtona to stanowczo za mało myślę. Za około 200zł to radziłbym Ci kupić jakiś teleskop soczewkowy, chociażby Nostrus. Nostrusy są tanie i taki refraktor ze średnicą 60mm można kupić już za około 150zł. Mój kumpel ma i jak na taki taniutki sprzęt, to obrazki są całkiem całkiem.
A pamiętaj, że refraktor o średnicy 60mm z pewnością będzie lepszy od zwierciadła 76mm, gdyż w reflektorach lusterko wtórne zabierze Ci sporo procent światła. Oprócz tego (pisałem juz o tym gdzieś), teleskopy soczewkowe są na wieki, natomiast zwierciadło wieczne nie jest i między innymi z tego powodu mam taki podpis a nie inny , więc suma sumarum na Twoim miejscu stawiałbym raczej na jakiś tani refraktorek, no ale sam musisz zdecydować
Powodzenia



" />Ok, dzięki za linka. No tak, taka osłona na "otwarty" tubus zmienia postać rzeczy.
Super rozwiązanie.
Upatrzyłem już sobie w astrokraku Newtonika i może sobie kupię wkrótce.
Nigdy nie miałem wcześniej zwierciadła, więc będę musiał poćwiczyć kolimację itd, ale zastanawia mnie pewna rzecz:
Rozumiem, że zwierciadełko wtórne na pająku musi posiadać możliwość regulacji, gdyż trzeba to wszystko kolimować, ale dlaczego w Newtonach kolimować trzeba również zwierciadło główne??
Przecież zwierciadło główne w Newtonie pełni taką samą funkcję jak soczewka obiektywu w refraktorze a jeszcze nigdy nie widziałem w lunetach regulowanych obiektywów
Zawsze obiektyw jest przymocowany na stałe, więc dlaczego w teleskopach zwierciadłowych lustro główne nie może być raz porządnie ustawione pod precyzyjnym kątem, a jedynie pająk by służył do centrowania.
Może to pytanie wydaje się dziwne:), ale proszę z góry o wyrozumiałość, bo absolutnie nie znam się na optyce zwierciadlanej, i dlatego prosze o jakieś wyjaśnienie w sprawie tego zwierciadła głównego.



" />O tak-macie racje. Po prostu myślałem w ten sposób, że Uniwersał chyba jako jedyna firma reklamuje się w Wiedzy i Życiu (a więc jest nieco łatwiejszy dostęp do nich), oprócz tego TVP1 w Dniu Marsjańskim też ich wzięli. I dlatego myślałem, że są oni bardzo dobrzy.
Na ich stronie czytałem, że robią liczne obserwatoria czy największy zwierciadłowy teleskop w Polsce i duże zwierciadła.
Ale jak czytam nie są oni na pierwszym miejscu.
Tylko dlaczego inni tego nie robią? przynajmniej się z tym nie spotkałem.
Tylko tyle.
Oczywiście ich nie chwalę, sam miałem już kilka drobnych awarii, ale już po wszystkim.



" />Teleskop radziecki - Rosyjski na Górze Pastuchowa w poblizu miejscowosci Zielenczuskaja ma 6 m średnicy . Jest rto najwiekszy na swiecie teleskop zwierciadłowy . Został wykonany w Leningradzkich Zakładach Optycznych . Jego zwierciadełko waży ...42 tony . Rok uko0ńczenia budowy - 1975 .
W Polsce najwiekszy teleskop znajduje si`e w miejscowosci Piwnice koło Torunia . Ma srednicę 90 cm . Budowla jest widoczna po prawej stronie trady DK 1 jadąc ze Świecia do Torunia .
Obecnie raczej juz nie buduje się lunet czyli refraktorów . Podobno Jan Heweliusz skonstrułował lunetę o długosci ...48 metrów .
Obecnie najwiekszy refraktor stoi w Obserwatorium Yerkesa w amerykańskim stanie Wisconsin - pozdrawiam Panią Emmę
ustawiono go tam w roku 1897 , ma śerdnicę obiektywu = 102 cm i ogniskową 1942 cm .
Telekop w Mont Hopkins ma sześć zwierciadeł o srednicy 1,8 m każde , jednak w sumie nie daje to 10,8 m .
Wszystkie razem tworza UKŁAD optyczny równoważny zwierciadłu o srednicy 4,5 m . / tylko /
dlaczego 6 po 1,8 m a nie 1 x 4,5 m ?
bo łatwiej wykonać . Tutaj liczy sie precyzja .




Montaż paralaktyczny by się też przydał, ale możecie mi wytłumaczyć w czym się różni taki montaż od dobsa?
jedna oś paralaktyka jest równoległa do osi świata.Druga jest zablokowana (oś deklinacji ).teleskop porusza sie w tej osi równoległej do osi świata,przez co obiekt nie ucieka z pola widzenia przyrządu.
W Dobsonie jest inaczej bo jedna oś jest równoległa do linii łaczacej nadir i zenit ( os azymutalana ) a druga jest prostopadła do niej (oś wysokości )W celu sledzenia obiektu trzeba poruszać teleskop w dwóch osiach.
Pierwszy montaż nadaje sie do fotografii a Dobson bardziej do wizuala,choć wizualnie na paralaktykach też sie obserwuje.

Jaki wpływ na jakość i zasięg obrazu ma średnica zwierciadła, wyciąg okularowy, światłosiła. Czy szukacz też jest ważny?
Im wieksza średnica zwierciadła tym wiecej swiatła zbierze przez co bede widoczne słabsze obiekty.Tak samo średnica zwierciadła wpływa na powiekszenie kątowe.Dla zwierciadłowych teleskopów stosuje sie 1,5D a dla refraktorów 2D ,gdzie D to srednica zwierciadła/soczewki wyrażona w mm.
Swiatłosila to stosunek srednicy obiektywu do jego ogniskowej.Im wieksza światłosiła tym obiekt jaśniejszy.
Szukacz pomaga bardzo w szukaniu obiektów.ma małe powiekszenie i duże pole widzenia przez co łatwo obiekt znaleźć wsrod charakterystycznych gwiazd.
Jesli wyciag bedzie chodził płynnie to przy ustawianiu ostrości nie bedzie teleskop latał jak galareta,psując przez te drgania obraz.

P.S. Hans kierowalem sie jakościa i ceną i zastanowiłem sie co pisze.Poza tym wiedziałem ze Kolega nie zostawi tego bez odzewu i bedzie dalej szukał porad.


:Beer:
Ten post był edytowany przez .przemas. dnia: 14 December 2006 - 16:44