Teleskopy Magellana


W obronie krzyża

Jak to się stało że ineresujecie się astronomią?
Ja zainteresowałem się nią na święta bożego narodzenia, 2 lata temu.Mama kupiła mi mały teleskop, plastikowy, podstawa odpadała, ale patrzeć się dawało.Chciałem wiedzieć na co patrzę, zaczęłem czytać, tak załapałem.Niedługo potem pożyczyłem od znajomej mamy, na czas nieokreślony, lunetę, ostatnio zaś kupiłem sobie lornetkę.I to mi na razie wystarcvza.Pamiętam że jak byłem mały, to zobaczyłem na niebie malą mgiełkę, ledwie widoczną w świetlew latarni.Nie wnikając głębiej uznałem to za mały obłok magellana, mały bo durzy był by większy.Okazało się że to były Plejady.



Dodatkowe 15 milionów dolarów na budowę teleskopu TMT

Amerykańsko-kanadyjski projekt Thirty-Meter Telescope (TMT) otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 milionów dolarów. Konstrukcja teleskopu o średnicy 30 metrów ma według planów zostać rozpoczęta w kwietniu 2009 r.

15 milionów dolarów wyłożyła fundacja Gordon and Betty Moore Foundation. Do tej pory projekt TMT dysponował grantami w wysokości 64 milionów dolarów.

Teleskop GMT będzie składać się z 492 luster o sześciokątnym kształcie i średnicy 1,45 m każde oraz ma zostać wyposażony w system adaptywnej optyki. Będzie prowadził obserwacje w zakresie widzialnym i w podczerwieni. W roku 2008 zostanie podjęta decyzja o wyborze miejsca konstrukcji, pod uwagę brane są Chile, Hawaje i Meksyk. Pierwsze obserwacje naukowe teleskop ma rozpocząć w 2016 r.

Teleskopu TMT powstaje we współpracy ośrodka Caltech, University of California (UC), Association of Universities for Research in Astronomy (AURA) oraz Association of Canadian Universities for Research in Astronomy (ACURA).

Poza TMT Amerykanie mają także projekt innego dużego teleskopu, Giant Magellan Telescope (GMT) o średnicy 24,5 metra i planach skonstruowania do roku 2016. Europejskie Obserwatorium Południowe ESO chce wybudować E-ELT o średnicy 42 metrów, ale rozmiar teleskopu może zostać zmiejszony do około 30 metrów (wcześniej chciano skonstruować teleskop 100-metrowy). Swój 30-metrowy teleskop projektują także Chiny.

PAP



Wybrano miejsce, w którym powstanie gigantyczny teleskop o średnicy 30 metrów. Zostanie on zbudowany na Manua Kea na Hawajach, gdzie działa już wiele innych teleskopów, w tym 10-metrowe teleskopy Kecka.

Na miejsce budowy TMT, czyli Teleskopu Trzydziestometrowego (Thirty Meter Telescope), rozważano dwie lokalizacje: Cerro Amazone w Chile oraz Manua Kea na Hawajach. Zostały one wybrane w maju 2008 r. z szerszej listy pięciu miejsc, po dokładnej analizie danych satelitarnych i meteorologicznych.

W ostatnich dniach zdecydowano się ostatecznie na Manua Kea. O wyborze przesądziły nie tylko idealne warunki atmosferyczne do prowadzenia obserwacji astronomicznych, ale także obecność dotychczasowej infrastruktury astronomicznej na tej wyspie.

Teleskop ma rozpocząć działanie w 2018 r. Będzie wykonany w najnowocześniejszych technologiach i będzie dużo większy od obecnie działających teleskopów optycznych. Największe funkcjonujące obecnie to 11-metrowy SALT w Republice Południowej Afryki, w którym udział ma Polska oraz Large Binocular Telescope odpowiadający teleskopowi o 12 metrowym zwierciadle.

Teleskop TMT to projekt prowadzony przez California Institute of Technology, University of California oraz ACURA (organizacja uniwersytetów kanadyjskich), National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Do tej pory wydano 77 milionów dolarów na projektowanie teleskopu. Obecnie znajduje się we wczesnej fazie konstrukcyjnej, która będzie kosztować 300 milionów dolarów

TMT to nie jedyny projekt teleskopu przyszłości klasy 30-metrów. Instrument podobnej wielkości chce zbudować Europejskie Obserwatorium Południowe ESO, istnieje też amerykańsko-australijski projekt Wielkiego Teleskopu Magellana (Giant Magellanic Telescope).

astronomia.pl



Konsorcjum budujące Wielki Teleskop Magellana zadecydowało o wyborze lokalizacji, w której powstanie teleskop. Instrument ma pracować w Chile w Las Campanas.

Wielki Teleskop Magellana, czyli GMT (Giant Magellan Teleskope), to projekt budowy olbrzymiego teleskopu optycznego, zlożonego z siedmiu zwierciadeł o średnicach po 8,4 metra, które razem będą odpowiadać jednemu teleskopowi ze zwierciadłem 24,5 metra. Dla porównania, największe pracujące na świecie teleskopy mają po około 10 metrów średnicy. Teleskop GMT ma dawać obazy 10-krotnie lepsze niż Teleskop Kosmiczny Hubble'a.



W Chile panują jedne z najlepszych na świecie warunków do obserwacji astronomicznych. Wybrany teren jest położony wysoko nad poziomem morza, klimat jest suchy, niebo nie zanieczyszone sztucznymi światłami miast, bardzo wiele pogodnych nocy.

W Las Campanas już od dawna pracują inne teleskopy astronomiczne, na przykład w Carnegie's Las Campanas Observatory znajdują się dwa bliźniacze teleskopy o średnicach po 6,5 metra. Jest tam też polski teleskop o średnicy 1,3 m, należący do Uniwersytetu Warszawskiego.

Wielki Teleskop Magellana ma zostać ukończony w 2016 r. Pierwsze lustro zaczęto tworzyć w roku 2005 i obecnie jest szlifowane w University of Arizona's Steward Observatory Mirror Laboratory. Proces ten zakończy się na początku 2009 r. Informacje na temat projektu można znaleźć na witrynie internetowej www.gmto.org.

GMT to wspólny projekt kilku uniwersytetów ze Stanów Zjednocznych oraz jednego z Australii.

astronomia.pl