teleskopy optyczne


W obronie krzyża


(...)
Poczytaj o maksymalnym powiększęniu użytecznym - ogólnie przyjmuje się ,że max power to 2x ogniskowa w milimetrach.
(...)


hmmm... no nie bardzo. To tak nie działa, zalezności są do apertury , nie ogniskowej... I nie dla kazdego systemu optycznego będzie to x2... no i jeszcze warunki obserwacyjne, nie zawsze maksymalne mozliwosci teleskopu są maksymalnymi mozliwościami nocy.

tu bym odesłał tez do celestii, ale do tego kawałeczka:

http://www.celestia.pl/Okular_kr%C3%B3tkoo....C4.85_okularu:

Oczywiście jak mamy ochote pogadać bardziej szczeg. to moją wizje jak to działa, mozemy spokojnie tu sobie poroztrząsać. ;)

Pozdrawiam.



witam

sytuacja przedstawia sie tak:
ustawiam montarz tak, aby osie RA DEC i tuba teleskopu były w jednej pionowej płaszczyznie
o ile sie nie myle w teraz mam os RA i os optyczna teleskopu (jak kto woli oś RA i tube teleskopu) rownolegle
moje pytanie brzmi jaka wartosc powinna wskazywac os DEC w takim połozeniu jak opisałem?
(chodzi mi jaka wartosc na podziałce powinna wskazywac strzałka?)
logicznie rzecz ujmujac powinno to byc 90 stopni (w moim przypadku jest to ok 83 stopnie)
ale nigdy wczesniej nie widzialem zadnego montazu paralyktycznego wiec pytam Was
jesli mam racje to czy w eq2 z zestawu synty 1309 da sie to wyregulowac?
czy moze bez siermieznego zestawu naprawczego sie nie obedzie?

z mlotkiem w jednej rece i tepym przecinakim w drugiej rece czekam na Wasze odpowiedzi :)

pozdro




racja,a do tego nie bedzie Ci osiadac rosa na lusterku głównym :Beer:
miło bedzie jakas fotke zobaczyc jak poskladasz wszystko ;)



Co do tego osiadania rosy na lustrze głównym to nie zdarzyło mi się to jeszcze ani razu pomimo nie korzystnych warunków ( powietrze bardzo wilgotne), bardziej prawdopodobne jest zaparowanie lusterka wtórnego co zdarzyło mi się nie raz. Gdybym ja miał wybierać to wybrałbym konstrukcje kratownicową. Przemawiają za nią: dużo większa mobilność teleskopu, dużo mniejsza waga całego zestawu, łatwiejszy dostęp do elementów optyki, szybsze chłodzenie lustra. Jeżeli można mówić że to jest wada to taki teleskop wymaga częstej kolimacji, ale po uzyskaniu wprawy w tym fachu nie będzie nam to zajmowało więcej niż kilka minut. :Beer:
Ten post był edytowany przez Rammstein5 dnia: 10 November 2006 - 21:14



Postaram sie odpowiedziec na to pytanie.

Obraz w teleskopach jest degradowany przez wymiane ciepla z dwoch powodow.
Pierwszy to prady wewnatrz tuby. Teleskopy o zamknietej tubie cierpia bardziej. Tu mamy wiec problem przy refraktorach i katadrioptrikach, szczegolnie w aperturze powyzej 100mm. Newtony maja tu plusa, poniewaz otwarta tuba poprawia wymiane ciepla.

Drugim powodem jest deformacja optyczno-termiczna, ktora jest szczegolnie widoczna w przypadku teleskopow uzywajacych lustro. Kazda deformacja fali jest podwajana przez lustro w porownaniu z soczewkami.

Tak wiec plus dla refraktora a minus dla katadrioptrikow i Newtonow.

Dlaczego wiec Maksutov cierpi bardziej niz Cassegrain? Maksutow ma bardzo gruby korektor z przodu, ktory schladza sie wolniej oraz ma zazwyczaj lepsza jakosc optyki, wiec bardziej widac wszelkie zaklocenia.

Refraktory, szczegolnie te mniejsze, choc maja zamknieta tube, to cierpia najmniej. Newtony, te duze w szczegolnosci oraz Katadrioptriki cierpia bardziej, szczegolnie Maksutovy.
Mam nadzieje, ze jakos wyjasnilem.
Pozdrawiam,
Maciek



" />
"> Zastanawiam się jednak czy sama optyka postawi mi próg, za który nie warto się pchać.

(...)

Natomiast wniosek stałego przyrostu zasięgu trochę mnie zaskoczył.
Z innej dziedziny, akustyki, wiem, że jeśli tło jest zbyt wysokie względem sygnału, to wprowadza to znaczne komplikacje w ocenie sygnału.
Spodziewałem się, że w obserwacjach optycznych występuje taka sama (podobna) zależność.


Janusz już napisał, że optyka nie postawi progu. A przeświadczenie że wiekszy teleskop jest bardziej podatny na zanieczyszczenie światłem niż mały jest mitem.

Patrz: http://www.skyandtelescope.com/howto/vi ... page=3&c=y

W mieście barierę postawi faktycznie logistyka i warto się zastanowić nad wypadami za miasto. Do DSów apertury nigdy za wiele, ale ciemne niebo daje naprawdę bardzo dużo



" />Przyszło mi jeszcze do głowy ze lunetą przeciętny Kowalski określa przyrząd obserwacyjny o obrazie ziemskim , prostym a teleskopem układ optyczny odwracający obraz ale wiedza ogólna społeczeństwa nie ma wpływu na prawidłową definicje lunety czy teleskopu więc można tego jak i w innych dziedzinach nie brać pod uwagę tym bardziej ze często mowią na nią lupa (to już zupełni profani) jak też mylą nagminnie astronomię z astrologią ale świadczy to tylko i wyłącznie o ich kosmicznych lukach w wykształceniu ogólnym a nie o stanowieniu przez nich definicji językowych



" />Pokaz nieba w Delta Optical - 26 stycznia 2008


W sobotę 26 stycznia w siedzibie Delta Optical w Osinach Nowych k. Mińska Mazowieckiego odbędzie się pokaz nieba z użyciem sprzętu astronomicznego znajdującego się w ofercie firmy. Do dyspozycji naszych gości dostępny będzie sprzęt takich firm jak Sky-Watcher, Celestron, Vixen, Baader Planetarium, Tele-Vue. Będzie można przetestować i porównać różnego rodzaju konstrukcje optyczne teleskopów, a także przetestować różne rodzaje okularów i filtrów pod kątem własnych potrzeb. Pokaz rozpocznie się na placu przed siedzibą Delta Optical o godzinie 16 i trwał będzie dopóki tylko będą chętni do obserwacji.

http://deltaoptical.pl/astronomia/pokaz2008.php



" />Z każdą Syntą dostajesz komplet narzędzi do jej poskładania a nawet kolimacji optyki w postaci śrubokręta i odpowiednich kluczyków oraz polską instrukcję obsługi.
Przy zakupie w Krakowie dostajesz dodatkowo teleskop sprawdzony pod względem kompletności zestawu i dokładnie skolimowany przed wysyłką



" />Widać kazdy ma inną teorie...Ja jako seryjny posiadacz małych teleskopów mogę wtrącić iz moim zdaniem achro 120/600 Synty czy 127/635mm Messiera..... rozpierdziela Newtona 150/750 zarówno optycznie jak i mobilnie ,że juz o kwesti kolimacji nie wspomnę..abberacja jest owszem ale mówimy o DS więc problemu nie ma:-)
w warunkach kiedy niebo nie jest tak ciemne jak bym sobie tego życzył zakładam przesłonę do 100mm tym samym mam ładniejszy kontrast...po zastosowaniu przesłony 80mm abberacja jest naprawde na mniejszym poziomie jesli chcesz ogladać np księżyc..co prawda sam juz nie stosuje takiej przesłony bo do jasnych obiektów mam Maksutova 127 jednak taka przesłona napewno pomaga.

no i szybciej sprzedaż refraktor 120/600 niz 150/750 Newtona...krótkoogniskowe refraktory zawsze sa w cenie i chętnych na nie nie brakuje.

p.s do końca i tak nie będziesz zadowolony trzeba by kupic APO 130/650

pozdrawiam