W obronie krzyża
Będzie kosztował 1,5 mld dolarów i posłuży do podsłuchiwania kosmosu. W Australii lub w RPA powstanie największy na świecie radioteleskop - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Jak donosi dziennik, budowę teleskopu SKA (Square Kilometer Array) sfinansują Stany Zjednoczone, Unia Europejska (w sumie dwie trzecie kosztów) oraz Australia, Kanada, Chiny, Indie i RPA. Naukowcy z ośrodka w Toruniu też wezmą udział w tworzeniu projektu. Budowa rozpocznie się w 2010 roku, a teleskop zostanie oddany do użytku 10 lat później.
O umieszczenie radioteleskopu na swoim terytorium walczyły także Chiny, Argentyna i Brazylia, ale nie spełniły warunków międzynarodowego komitetu ekspertów, który dokonywał wyboru lokalizacji.
Według dziennika "urządzenie musi być zainstalowane w takim miejscu, w którym praktycznie nie ma fal radiowych emitowanych przez człowieka - chodzi o to, aby nie zakłócać słabych fal radiowych napływających z kosmosu".
Dzięki urządzeniu będzie można lepiej poznać początki wszechświata, "przeniknąć zagadkę ciemnej materii, odkryć fale grawitacyjne, których istnienie przewiduje teoria względności, oraz udowodnić prawdziwość twierdzenia o coraz szybszym ruchu galaktyk oddalających się od siebie (rozszerzający się wszechświat)".
Dodatkowo radioteleskop posłuży do szukania cywilizacji poza naszym Układem Słonecznym - konkluduje "Rz".
Źródło informacji: INTERIA.PL
Jak najbardziej, dyskutujmy.
Przepraszam za ton - jak widzę post w stylu Lipskiego, to mnie ponosi.
Nie mowie tez ze okulary NPZ sa rewelacyjne bo tego po prostu nie wiem. Zrozumialem jednak to tak ze caly sprzet NPZ byl dobry jak nic innego nie bylo a tera mamy super Celestronki przy ktorych Taly staja sie beznadziejne.
Może nie dokońca i nie zawsze - ale ogólnie - tak. Tak właśnie uważam.
Wystarczy popatrzeć, co kupuja nasi Forumowi koledzy - mamy coraz większy wybór, i coraz rzadziej kupowane są teleskopy Tała. Nie dostrzegasz tego? A wyobraź siobie, że te Celestronki, Orionki, Synty i Konusy były by jeszcze trochę tańsze. Kupiłbyś 100RS, gdyby za tą sama cene był refraktorek 120mm taki, jak ma El_Capitano?
Powiedz, ile okularów innych niż NPZ widziałeś? Uważasz, że możesz się już o nich atorytatywnie wypowiadać?
Nie bede tutaj teraz wymyslac zadnych testow ani konfrontacji bo ich nie przeprowadzalem. Zawsze jak cos pisze odpowiedzialnego to staram sie to poprzec, tak stanie sie i teraz. Posluze sie testem innej osoby (to takie nienaukowe... ) ktora wybierala miedzy tym a tym.
Czekamy zatem na testy - choć nie bardzo widzę miejsce na testy refraktorów w wątku o okularach.
Odnoszę wrażenie że zbignieww podając pozytywny opis prawdziwego lub wyidealizowanego uczestnika jakiegoś forum ( nazwijmy go p. X ) chciał nam pokazać jaki jego zdaniem powinien być ton dyskusji lub wypowiedzi. Tytuł jego postu prawdopodobnie nawiązuje do niedawno toczonego tu wątku odnośnie wyboru teleskopu. Cytując łagodne początki wypowiedzi X - " jestem odmiennego zdania..., nie uważam że..., myślę że jest to zbyt pochopna ocena..., zastanówmy się nad tym jeszcze raz..., " podpowiada niektórym że można się spierać czy też prostować błędne poglądy innych na wysokim poziomie merytorycznym i jednocześnie nie urażać forumowej dumy swojego adwersarza.
Niestety ta spokojna wypowiedź została kompletnie źle zrozumiana czego najlepszym dowodem jest nie zasłużony minus na wstępie dyskusji.
Siemano wszystkim.
Niegdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie więc postanowiłem napisać nowy wątek.
Ostatnio zdecydowałem sie na zakup Synty 10" na dobsonie.Ponieważ jest sporo czasu do świąt ,postanowiłem przemyśleć wszystko jeszcze raz.W tym momencie moge przeznaczyć na teleskop troche więcej pieniedzy, czyli około 3000 zł I mam pytanie czy lepszym wyborem było by kupienie innego teleskopu np. Bresser Messier 8" . Chciałbym aby to był sprawdzony sprzęt i bardzo dobry jakościowo oraz pod względem obserwacji.Interesują mnie obiekty DS i troszke mniej planety.Niezalerzy mi na razie na astro fotografi.Chciałbym aby to był sprzęt na bardzo długie lata.Pytam bo chę mieć pewność że wybrałem dobry sprzęt.Jeżeli jest coś lepszego od Synty ale nie przekraczającego 3 tysięcy zł, to wole kupić lepszy sprzęt.Aha ostatnio obiło mi sie o uszy że sky-watcher
(synta) jest złą firmą bo pochodzi z Chin.Czy to prawda ?! Mi sie wydaje że to głupota ale wole sie zapytać.
Prosze bardzo o pomoc,oraz przepraszam za błędy.
Pozdrawiam.
Ten post był edytowany przez Woju dnia: 19 November 2006 - 21:30
Hans,
Synta stała się teleskopem kultowym.
Nie jest ważne, czy ktoś chce oglądać planety, czy DS-y. Nie jest istotne, czy jest mobilna, czy nie. Nie ma znaczenia, czy dla kogoś 8" to za dużo, za mało, czy w sam raz. Wszystkie inne teleskopy są porównywane właśnie z Syntą. I to pod każdym względem - jakości dawanych obrazów, ceny, mobilności.
A jak Ją już kupisz i masz to jesteś po prostu GOŚĆ.
I jako GOŚĆ zdobywasz uznanie tych, którzy Syntę już mają [Świetny wybór! Za tą cenę nic lepszego nie kupiłbyś! itd. itp.].
Podobnie jest z lornetkami Zeissa.
Kiedyś Arek (mam nadzieję że się nie mylę, ale to chyba właśnie on) wypowiadał się na temat jakości lornetek Zeissa. I podał dla niektórych być może szokującą informację, że obecnie można kupić nową lornetkę innej firmy (chodziło bodajże o Minoltę Activę) w cenie podobnej do ceny starego Zeissa z lat osiemdziesiątych z lepszą optyką i współczesnymi bardzo dobrymi warstwami przeciwodblaskowymi - dużo lepszymi niż zeissowskie z lat osiemdziesiątych.
Dla niektórych jednak będzie się liczył tylko Zeiss.
A dla innych Synta 8".
Szkoda, że kolega Hans wcześniej nie podał oferty innych refraktorów. Przynajmniej miałbym jakiś wybór <_< No cóż, refraktora już zwrócić nie mogę. Pewnie wielu z Was zastanawia się, skąd moja niechęć do newtonów. Zaraz Wam powiem. Otóż w moim pierwszym poście napisałem, że mój kolega korzysta z MAKA. Od niego dostałem pierwszy teleskop. Oto on----> kliknij <---- I właśnie przez ten, nazwijmy to "teleskop" zniechęciłem się do newtonów. Wiem, że nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka. Nie można porównywać "czegoś takiego" do sprzętu, jakim Wy się posługujecie. Ale ogólnie to coś było powodem mojego zniechęcenia do lusterek. Jeszcze na to wszystko złożyły się plastikowe soczewki w okularach w tej tubie. MASAKRA! Jak można ludziom, którzy zaczynają przygodę z astronomią wmawiać coś takiego?! Ja go dostałem za darmo, bo kolega kupił MAKA. Ale powiem Wam tak, już niedługo będę miał okazję zrzucić to cuś z dachu swojego domku. Ale będę miał frajdę! I wszystkim, którzy z tego korzystają, radzę to samo :szczerbaty:
Kup lornetkę jak radzi Sumas.
Ja dostałem rosyjską Lornetkę na pierwszą komunię i jako dziecko miałem z niej dużo frajdy, potem miałem z niej dużo frajdy jako nastolatek, a potem... jakieś cztery lata temu wyciągnąłem ją z szafy i... zarejestrowałem się na Astro-Forum.
Do teleskopu potrzebny jest statyw. Zajmuje dużo miejsca w pokoju, a jak trzeba go każdorazowo składać i rozkładać, to i zapał do obserwacji u młodego człeka maleje. Lornetkę można w domu łatwo "zarchiwizować" kiedy mija chwilowo entuzjazm. Łatwiej ją zabrać na wakacje, pozwala rozwijać także inne hobby (oglądanie przelatujących samolotów, podglądanie ptaków w karmniku, obserwacje krajobrazu z wysokich punktów widokowych, etc.). Kupiwszy lornetkę będziesz mógł zabrać syna na wycieczkę na wieżę jakiegoś kościoła i pokazać jak wygląda z góry Twoje miasto. Poczytaj trochę w dziale lornetki, tam jest mnóstwo tematów o wyborze takiego sprzętu i jego uniwersalności.
Pozdrawiam
cześć
Jeżeli masz do wydania 3000, to polecam kupienie teleskopu gdzieś w okolicach 2000 i przeznaczenie reszty na dwa dobre okulary, już po kilku pierwszych obserwacjach przekonasz się, że bez dodatkowych okularów daleko nie zajedziesz, reguła jest taka, że nawet przy dobrych teleskopach oferowane są w standarcie tylko przeciętne plossle
Co do wyboru konkretnego teleskopu, niech wypowiedzą się moi starsi koledzy, którzy zaprawdę z niejednego pieca jedli chleb :mr.green:
A jeśli chodzi o ten napęd, to co o tym myślicie?? Dobry pomysł? Będzie działał z kompem? :blink:
Może po kolei.
To czy teleskop bedzie działał z komputerem to kwestia elektorniki montażu/napędu, a nie silników do niego wsadzonych. (prosze mnie poprawić jeżeli bredze)
Teraz wybór kamerki. DSI to faktycznie wdzięczny obiekt do nauki astro-foto. Jest względnie tania, bardzo łatwa w obsłudze, banalna w utrzymaniu i sporo potrafi. Na stronie astronocy możesz zobaczyć fotki jakie popełniłem tą kamerką (szukaj fotek usera Hans).
Na koniec montaż. To co chcesz kupić to moim zdaniem lekka skucha jest do asto-foto. Do wizuala z teleskopem klasy 150/750 montaż EQ3-2 / CG4 poradzi sobie bez większych problemów, ale do astro-foto moga już się problemy pojawić. Po pierwsze, taka głowica nie jest zbyt dokładna. Spodziewaj się PE klasy 30-60". To dużo dla ogniskowej w okolicach 750mm i matrycy DSI która nie pozwala maskować niedoskonałości fotek cropem. Przy ogniskowej tych rozmiarów przydał by się guiding... to będzie karkołomne rozwiązanie z EQ3-2 choć mozliwe (sporo dzierganiny i spore koszty, może rozwiązania eLJota dało by się zaadaptować). No ale jak chrzanić guiding, to wykończy cię PE tej głowicy.
Co zalecam? Albo lepszej klasy mont, albo teleskop o krótszej ogniskowej. (max 300-400mm?). Tyle że lepszy mont będzie kosztował... To w ogóle jest temat na większy elaborat. Jakoś nie czuję się na siłach teraz się rozpisywać. Generalnie odradzam mont który wybrałeś do łączenia z wymienionym newtonem i DSI do astro-foto.
Pozdrawiam.
Witaj Leszek
To dwa trochę inne programy. Mnie bardziej podoba się Sky Map dlatego że ma super możliwości konfiguracyjne, drukuje najlepsze wdg. mnie mapy.
Sky Map równierz działa w trybie rzeczywistym.
Starry jest fajny dla mnie jako takie domowe planetarium ale pełna wersja SM oferuje olbrzymią ilość informacji o każdym obiekcie łacznie z zapiskami obserwacyjnymi o czym SN może tylko pomarzyć.
Co do dokładości obliczeń ty jesteś autorytem w tej dziedzinie i ja nie mogę się tu wypowiadać. Ale SM ma możliwość podpięcia dużej liczby teleskopów i gdyby źle obliczł pozycję po prostu teleskopy przy dużych powiększeniach nie odnalazły by obiektów.
Jak duże błedy generuje SM to ty możesz powiedziedzeć.
Fajnie że jest relatywnie duży wybór różnych programów astronomicznych i każdy dobierze coś do własnych potrzeb i w tej materii właściwie nie możemy narzekać bo stopień zaawansowania wielu z tych programów praktycznie przekracza możliwości obserwacyjne wielu z nas. Nie mówię wszystkich (prada TUR?)
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi !!
Wybór ostatecznie padł na 8". Będąc ograniczonym finansowo (jeszcze student :) ) o wiele korzystniejszym wydaje mi się zakup mniejszego teleskopu i w miarę dobrej lornetki niż tylko większego teleskopu. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapewne za jakiś czas poczuję głód większego lustra... :D Choć dotychczas obserwałem tylko przez MTO i jestem pewny, że światłosilne 8" spełni moje oczekiwania B)
Wybór tych 2 .... ale ja tu widze jeden.. podaleś(aś) takie same dwie stronki ... tongue.gif wiec jak dasz drugą to moze pomoge smile.gif
Wybór bo wybory
Polecie teleskopy
Chodziło o Polećcie?
Cześć zastanawiam się nad kupnem Teleskopu i Rozwarzam wybur tych 2 teleskopów http://www.allegro.p...gw_24mc_fv.html
Lub
http://www.allegro.p...gw_24mc_fv.html
Z Góry Dzięki
Chyba coś pokręciłeś 8| , dałes dwa takie same adresy stron. Jak narazię widze jeden teleskop czekam na poprawienie strony.
" />Przemek każdy z użytkowników tego forum na pewno stara ci się pomóc,ja również jestem na etapie kupna sprzętu i również mam mętlik w głowie ale każdy z uczestników tego forum coś wnosi bym dokonał dobrego wyboru,tak że zaufaj a myślę że się nie zawiedziesz (spójrz na mój temat "jaki teleskop kupić") a zobaczysz co to jest kupno teleskopu.Pozdrawiam.
" />
">Jest rozwiązanie.Najlepszym wyjściem jest kupno Maka 127.Bedziesz sobie mógł wygodnie obserwować z balkonu to co się da czyli:jasne planety,księżyc,zakrycia itp.Taki mak to teleskop idealnie nadający się dla ludzi mieszkających w wielkich miastach chcących poobserwować sobie z balkonu bez konieczności wyjeżdzania poza miasto.
Tak jest... albo Mak, tylko wtedy sobie DS'ów raczej nie pooglądasz. No ale do planet i księżyca Mak będzie idealnym wyborem na balkon do dużego miasta .