telewizja DVB Warszawa


W obronie krzyża

Na tą chwile nie ma takiej możliwości u żadnego polskiego operatora. Jedynie trwają testy w Warszawie i mobilną telewizje można odbierać przez telefony z odbiornikiem DVB-H w promieniu około 3-5 km od Pałacu Kultury i Nauki. Można dodać, że wszyscy czterej operatorzy infrastrukturalni (Plus, Play, Orange i Era) stworzyli konsorcjum które ma budować sieć nadajników mobilnej TV w standardzie DVB-H.



Telewizja Polska uruchomiła dwa sygnały testowanego multipleksu DVB-T z z masztu w Łazach pod Raszynem oraz z Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki czemu osoby, które odbierają sygnał mogą oglądać TVP w jakości cyfrowej.
Sygnał Telewizji Polskiej dostępny jest ponownie m.in. w centrum stolicy i na Powiślu, gdzie przez ostatni miesiąc - gdy sygnał nadawany był jedynie z Raszyna - występowały z tym problemy.

Sygnał Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Warszawa Raszyn nadawany jest z mocą ERP 70 kW, a z Pałacu Kultury i Nauki z mocą ERP 2,5 kW. Emisja dostępna jest na kanale 48.

Źródło: RadioPolska.pl



TVP HD z logo i trailerem

Krótki trailer promocyjny włączono w poniedziałek 28 lipca na kanale TVP HD z Astry 19,2E oraz z testowych nadajników DVB-T. Emisja trailera TVP HD nie jest kodowana (czasami przerywana planszą testową), zawiera urywek filmu w jakości HD (1080i) z napisami, zakończony logo Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Wyłączono testowy obraz TVP HD z pałacem w Wilanowie, a obraz kanału Telewizji Polskiej w wysokiej rozdzielczości zawiera już więcej ruchu niż dotąd. Te próby HDTV zaobserwowaliśmy z testowego nadajnika DVB-T w Krakowie. Z tego trailera można poznać także, jak wyglądać będzie logo stacji TVP HD.

TVP HD dostępny będzie w sieci Aster, Multimedia Polska i wszystkich operatorów kablowych, którzy o to wystąpią.

Dosył TVP HD z satelity Astra 19,2E z częstotliwość 10,773H (SR 22000, FEC 5/6), ale tu niestety sygnał podczas Igrzysk Olimpijskich ma być kodowany w NDS-VideoGuard.

TVP HD będzie też w wersji niekodowanej z kilku testowych nadajników DVB-T w MPEG-4, w tym w Krakowie, Warszawie, Śremie, Suchej Górze, Żagań Wichów i Zielona Gora Jemiołów. Trzeba jednak mieć odbiornik DVB-T/MPEG4 - wewnątrz dobrej klasy telewizora lub w zewnętrznym tunerze za min. 399-499zł, ew. w odbiorniku satelitarno-naziemnym HD (cena jest wyższa - od 1150zł do 2350zł).

info:http://satkurier.pl/news/42149/tvp-hd-z-logo-i-trailerem.html



Najbliższe lata upłyną pod znakiem naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. By z niej korzystać należy zaopatrzyć się w cyfrowe dekodery. Urząd Komunikacji Elektronicznej oferuje swoją pomoc w tym zakresie.
W ciągu najbliższych lat w Polsce zakończone będzie nadawanie telewizji analogowej. W zamian pojawi się naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Pierwsze "cyfrowe wyspy" mają zostać oficjalnie uruchomione już w tym roku. Obecnie prowadzona jest emisja testowa DVB-T m.in. w Warszawie, Krakowie, Lesznie, Leżajsku, Poznaniu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Żaganiu i Wiśle.

By odbierać naziemną telewizję cyfrową nie wystarczy już zwykła antena podpięta do telewizora. Polacy będą musieli kupić cyfrowe dekodery, a to wiąze się z kosztem kilkuset złotych. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, Urząd Komunikacji Elektronicznej chce dofinansować najbiedniejszym dekodery do naziemnej telewizji cyfrowej. Pieniądze mają pochodzić z opłat za częstotliwości radiowe od operatorów. Rozpoczęto już prace, by projekt ten wprowadzić w życie.

Problem zakupu dekoderów do naziemnej telewizji cyfrowej dotyczy głównie osób, które nie planują zakupu satelitarnych lub kablowych płatnych platform cyfrowych. Już dzisiaj niektórzy operatorzy (jak np. Cyfra+ ) oferują swoim klientom dekodery, które oprócz odbioru satelitarnych kanałów pozwalają także na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Podobne dekodery planują wprowadzić także pozostali gracze cyfrowego rynku.


Źródło: Rzeczpospolita



W celu zapewnienia najwyższej jakości sygnału DVB-T, na nadajniku RTCN Raszyn w Łazach pod Warszawą, przeprowadzone zostaną niezbędne prace modernizacyjne. Może to skutkować chwilowym pogorszeniem jakości odbieranych programów telewizji cyfrowej w obszarze pokrytym zasięgiem nadajnika. Prace zostaną zakończone do końca lutego.

Nadajnik w Łazach pod Warszawą zapewnia sygnał DVB-T mieszkańcom prawie całego Mazowsza. RTCN Raszyn umożliwia odbiór programów TVP1, TVP2, TVP INFO, Polsat, TVN, TV 4 oraz TV Puls. Efektem prac będzie uzyskanie najwyższych dostępnych parametrów emisji telewizji cyfrowej na terenie województwa mazowieckiego.



3 marca konferencja na temat DVB
W dniach 9 - 10 marca 2009 roku w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się konferencja "DVB World - dziś i jutro. Integracja telewizji, telefonii i Internetu". Spotkanie będzie świetnym sposobem na wymianę doświadczeń związanych z produkcją treści dla potrzeb operatorów i dostosowywaniem ich do konkretnych mediów.



Sądzę, że będzie to TVN 7 znany z obecności w drugim multipleksie DVB-T w Warszawie do czasu wejścia Polsatu Sport HD. Dodatkowo TVN 7 dostępny jest w darmowrej ofercie Telewizji na Kartę. W następnych multipleksach może pojawić się TVN 24.

Może to być również lokalny TVN jak np. TVN Warszawa lub proponowany TVN Kraków.
Użytkownik Qrzysztof edytował ten post 21.02.2009, 11:24



Oto e-mail jaki otrzymalem niedawno z KRRiTV: Szanowny Panie,
W związku z listem z 4 stycznia 2005 roku, przekazanym pocztą elektroniczną, z upoważnienia Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji informuję, że w 2002 roku, po zwolnieniu kanału 34 przez Canal+, Przewodniczący KRRiT wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z propozycją ogłoszenia, w którym kanał 34 w Katowicach był przeznaczony dla nadawcy koncesjonowanego.
Prezes URTiP 31 października 2002 roku poinformował, że kanał 34 został wycofany i przeznaczony na potrzeby cyfrowej techniki nadawczej DVB-T.

Od zwolnienia kanału 34 w Katowicach mineły ponad 3 lata i jak do tej pory nic nie zrobiono by kanal ten wykorzystać ! Emisji DVB-T zapewne szybko na tym kanale nie będzie i czy w zwiazku z tym nie można było warunkowo przydzielic tego kanału np.na okres 5-ciu (choc pewnie wolny będzie 10 albo i dłużej) lat TV4 lub TV Puls ??? Gdyby ten kanal był w Warszawie to napewno ktoś by na nim juz dawno nadawal !!!



" />
">Czyli według zdania "Jego Wysokości" możemy nie mieć EPG aż do 29 września?! Może też od razu wyłączyć cały DVB-T, bo chyba też zakończyliście testy z emisją programu???
P.S. Chciałbym przypomnieć łaskawym Panom z Emitela (tak na wszelki przypadek), że oficjalny start DVB-T w Polsce (nadajnik Warszawa) musi się odbyć do końca września 2009r. Piszę tak na wszelki wypadek jakbyście w swojej opieszałości zapomnieli o terminie startu.

Zamieszczanie tego typu wypowiedzi świadczy o braku podstawowej wiedzy o tym, co dzieje się w temacie telewizji cyfrowej w kraju. Po pierwsze wcale nie 'musi' tylko 'może' bo daty są terminami zalecanymi a nie wymaganymi. Po drugie daty typu 30 września itd będą odnosiły się do operatora technicznego multipleksu, a ten w chwili obecnej wciąż nie jest wybrany. Więc na jakiej podstawie i do kogo te żale.



" />

WItam, szukałem na tym forum rozwiązania ale nie znalazłem. Pytam więc może ktoś mi odpowie:


Zainstalowałem Pinnacle TVCenter Pro, wyszukał mi stacje telewizyjne DVB-T ale słychać tylko dźwięk, nie ma obrazu ?! Żeby coś oglądać muszę się przełączać na DVB Dream'a ?! Analogowy sygnał działa bez zarzutu !!!???

Jest jakaś metoda na oglądanie telewizji DVB-T na Pinnacle TVCenter Pro ?!

Dodam, że na liście Pinnacle TVCenter Pro kanały są dziwnie zaznaczone na szaro jak by nieaktywne ?!

Mieszkam w Warszawie, sygnał łapię z PKiN



Proszę o sznownych forumowiczów o pomc wyjaśnieniu pewnej kwestii.

Jak będzie wyglądała sytuacja z odbiorem DVB T z nadajnika w Warszawie (Raszyn) po 30 września? Z tego co wiem ma być uruchomiony MUX2 z ofertą telewizji komercyjnych. Co w takim razie z telewizją publiczną (MUX1??) kiedy pojawią się te programy? Co się stanie z TVP1, TVP2 i TVP info po 30 września???

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam



" />20. czerwca 2009 roku zmieniła się oferta programów naziemnej telewizji cyfrowej w okręgu warszawskim. Z pakietu TVP S.A. na kanale 48 wyłączono transmisję TVP HD, TVP Sport i TVP Kultura. Zamiast nich na kanale 48 włączono Polsat, TVN (przekaz pełnoekranowy), TV4 i TV Puls. Poniżej aktualny status kanałów w pakietach DVB-T.

Kanał 48
Częstotliwość 690 MHz
Operator Telewizja Polska S.A./Polskie Radio S.A.
Programy TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, PR1, PR2, PR3
Kanał 55
Częstotliwość 746 MHz
Operator Polski Operator Telewizyjny sp. z o.o.
Programy TVN, Polsat, TVN Warszawa, TVN7

Stan na dzień 20. czerwca 2009 r.



" />
W celu zapewnienia najwyższej jakości sygnału DVB-T, na nadajniku w Raszynie pod Warszawą, przeprowadzone zostaną niezbędne prace modernizacyjne.
Może to skutkować chwilowym pogorszeniem jakości odbieranych programów telewizji cyfrowej w obszarze pokrytym zasięgiem nadajnika. Prace zostaną zakończone do końca lutego.

Nadajnik w Raszynie pod Warszawą zapewnia sygnał naziemnej telewizji cyfrowej mieszkańców prawie całego Mazowsza. Umożliwia odbiór programów TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 oraz Tv Puls.

Efektem prac będzie uzyskanie najwyższych dostępnych parametrów emisji telewizji cyfrowej na terenie województwa mazowieckiego.

emitel.pl



"Warszawa, dnia 11 lutego 2005 roku

Po dziesiĂıźciu miesiÂącach prac na rzecz wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej prowadzonych wspólnie przez TVP S.A., Polsat S.A. i TVN S.A., Telewizja Polska w dniu dzisiejszym nie potwierdziÂła decyzji o formalnym przystÂąpieniu do spóÂłki Polski Operator Telewizyjny (POT) i nie wyraziÂła zgody na wspólne nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej z uruchomionych juÂż nadajników.

W zaistniaÂłej sytuacji TVN S.A i Polsat S.A. postanowiÂły kontynuowaĂŚ wspóÂłpracĂıź bez udziaÂłu TVP S.A.

W najbliÂższym czasie zostanie zaprezentowane wspólne stanowisko obu nadawców odnoÂśnie rzÂądowego projektu "Strategia przejÂścia z techniki analogowej na cyfrowÂą w zakresie telewizji naziemnej" i wspólna koncepcja efektywnego wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce."

OÂświadczenie podpisali prezesi zarzÂądów Piotr Walter i Aleksander Myszka

No niestety taka jest TVP. Gdyby takÂże TVP chciaÂł przystÂąpiĂŚ do tej spóÂłki to na pewno szybciej zobaczylibyÂśmy kanaÂły TVN i Polsat z nadajników DVB-T. Np. juÂż z tych uruchomionych w WiÂśle i w Rzeszowie.