W obronie krzyża
Tolukowi sie cos pomylilo z TRW albo z Delphi
Nie pomylilo. Pelna nazwa to Tenneco Automotive Eastern Europe.
Co do branzy to ta sama co NGK, GM, Magnetti Marelli, TRW, Delphi, Valeo.
Gliwice - polskie Detroit
MŁODY, KOMPETENTNY INŻYNIER Z PROFESIONALNYM DOŚWIADCZENIEM?
SILESIANUM PROFESSIONAL â PROGRAM WSPIERAJĄCY MŁODYCH INŻYNIERÓW W STARCIE ZAWODOWYM
Serdecznie zapraszamy na prezentację programu w dniu 13 maja 2009 roku, o godzinie 16.00, w sali nr 126 w Budynku Trzech Wydziałów âŸLodexâÂÂ.
Celem projektu jest wsparcie młodych absolwentów wyższych uczelni technicznych w profesjonalnym zaistnieniu na wymagającym rynku przemysłowym oraz przygotowanie do podjęcia wyzwań związanych z przyszłą pracą inżyniera na stanowisku kierowniczym.
Kto?
Fundacja Edukacji Technicznej (FET) jest organizacją non-profit powołaną do istnienia w 2004 r. z inicjatywy francuskiej Grupy Icam (czołowa uczelnia techniczna z ponad stuletnią tradycją, współpracująca ściśle z przemysłem) oraz polskich Jezuitów (pięciowiekowa tradycja wszechstronnego kształcenia), w porozumieniu z przedsiębiorstwami partnerskimi. Naszym celem jest wsparcie młodych absolwentów wyższych uczelni technicznych w profesjonalnym zaistnieniu na wymagającym rynku przemysłowym oraz przygotowanie do podjęcia wyzwań związanych z przyszłą pracą inżyniera na stanowisku kierowniczym.
Co?
Jednym z zaangażowań FET jest projekt edukacyjny Silesianum Professional, którego celem jest pomoc w starcie zawodowym młodym absolwentom kierunków technicznych, bez profesjonalnego doświadczenia. Jest to roczny kurs łączący pracę i naukę. Uczestnicy, absolwenci wyższych uczelni technicznych, na rok stają się pracownikami naszych partnerskich firm (Michelin Polska, Kosmepol â LâÂÂOreal Polska, Hutchinson Poland, RD Bud, Trelleborg Automotive Polska, Tenneco Automotive Poland, Saint Gobain Isover, Halberg Precision, Sita Polska, Spokey, Alstom Konstal i wiele innych), realizując powierzoną im misję przemysłową. W ramach kursu uczestnicy otrzymują wykształcenie z zakresu zarządzania w przemyśle, będące uzupełnieniem oraz wsparciem w pracy i realizacji projektu w przedsiębiorstwie. Kurs jest prowadzony według formuły naprzemiennej 50/50 (okresy pracy w przedsiębiorstwie przeplatają się z nauką w centrum kształcenia). W przypadku dobrych rezultatów przedsiębiorstwa są zainteresowane zaproponowaniem uczestnikom stałej pracy (większość przypadków).
Gdzie?
Centrum kształcenia FET znajduje się w Gliwicach, a siedziby naszych przedsiębiorstw partnerskich rozsiane są po całej Polsce.
Kiedy?
Kolejna, szóstą już edycja kursu rozpocznie się w październiku 2009. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie w lipcu oraz we wrześniu br. Szczegóły na http://www.silesianum.pl
Dla kogo?
Biorąc pod uwagę szerokie spektrum naszych firm partnerskich, projekt kierowany jest do absolwentów wyższych uczelni technicznych (inżynierów, magistrów inżynierów) o różnych profilach, najpopularniejsze to:
- mechanika, technologia, inżynieria materiałów,
- elektronika, informatyka, automatyka,
- elektryka,
- chemia,
- budownictwo,
- zarządzanie i inżynieria produkcji.
Zapraszamy osoby do 28. roku życia (granica orientacyjna), kończące studia w tym lub w ostatnich latach â chcemy dać szansę startu na rynku pracy młodym ludziom, bez doświadczenia zawodowego.
Artykuł ze strony Metropolis.pl
KTO JUŻ ZAINWESTOWAŁ?
--------------------------------------------------------------------------------
MOTORYZACJA SILNIKIEM NAPĘDOWYM ŚLĄSKIEJ GOSPODARKI
Od XIX wieku w regionie rozwijał się przemysł bazujący na surowcach naturalnych: węglowy i hutniczy. Górnictwo po dziś dzień zatrudnia w regionie ponad 130 tys. osób, a Kompania Węglowa S.A. z siedzibą w Katowicach to jeden z największych producentów węgla kamiennego w Europie. Hutnictwo rozwija się także bardzo intensywnie dzięki inwestycjom zagranicznym. Mittal Steel Poland, właściciel większości przedsiębiorstw związanych z produkcją stali w regionie, intensywnie modernizuje istniejące zakłady.
Na bazie tradycji przemysłowych, w regionie rozwinął się silnie przemysł motoryzacyjny. Fiat Panda i 600 produkowane w tyskich zakładach Fiata przeznaczone są głównie dla klientów zagranicznych (w 2005 r. eksport tyskiego Fiata stanowił 3% wartości krajowego eksportu). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Opla Agili, Astry Classic II oraz Zafiry wytwarzanych w zakładach GM Polska w Gliwicach. Obok zakładów OEM, w regionie zlokalizowana jest sieć poddostawców specjalizujących się w częściach dla motoryzacji. Firmy takie jak: Ersi Poland, Plastal, Delphi, Isuzu, Teksid, TRW, Manuli Industries, Brembo, Valeo, Lear, CF Gomma, Cornaglia, Eaton Automotive, HUF, Magneti Marelli, Tenneco Automotive czy Kirchhoff wytwarzają w regionie komponenty plastikowe, metalowe elementy tłoczone, odlewy stalowe i aluminiowe, elektronikę oraz systemy zawieszeń czy bezpieczeństwa dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Warto zauważyć, ze w promieniu 500 km od aglomeracji, zlokalizowane są zakłady firm takich jak PSA, Skoda, Audi, MAN, Volkswagen itd.
OD MASZYN GÓRNICZYCH DO SYSTEMÓW STEROWANIA I AUTOMATYKI
Doceniając wysokie kwalifikacje pracowników, także firmy związane z przemysłem maszynowym i elektrotechnicznym zainwestowały w regionie, w tym producent sprzętu AGD Electrolux wytwarzający w Siewierzu suszarki bębnowe i pralki. Rozwija się również działalność przemysłowa związana z sektorem budowlanym (szkło, cement, profile itd.). Sieć firm zajmujących się produkcją maszyn dla górnictwa była bazą, na której zbudowano kompetencje niezbędne dla nowoczesnej gospodarki. Firmy regionu wytwarzają armaturę oraz automatykę przemysłową dla przedsiębiorstw krajowych oraz wielu firm za granicą.
Coraz intensywniej rozwijają się firmy związane z elektroniką i technologiami informatycznymi. Istnieje sieć przedsiębiorstw zajmujących się montażem elektronicznym, wytwarzaniem układów drukowanych, kas fiskalnych i innych urządzeń kasowych, systemów zabezpieczeń itd. Istnieje także szereg firm, które bazując na doskonale wykształconych absolwentach Politechniki Śląskiej, zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania- są to zarówno inwestorzy zagraniczni (Mentor Graphics zatrudniający w Katowicach kilkadziesiąt osób), jak i z kapitałem polskim (Logotec Engineering).
Rozwój przemysłu oraz doskonałe położenie na mapie Europy skutkuje także rozwojem firm logistycznych w regionie. Parkridge CE Developments, AIG Lincoln czy ProLogis, czyli najwięksi developerzy logistyczni w Europie Środkowo-Wschodniej zlokalizowali tu terminale. Istnieje także spora liczba mniejszych firm oferujących kompleksową obsługę logistyczną.
Firmy takie jak Schenker czy DHL wybudowały w regionie centralne sortownie mając na uwadze potencjał rynku lokalnego oraz doskonałe położenie regionu. Budowa autostrady A1 północ-południe oraz szybkie tempo rozwoju gospodarczego otwiera nowe możliwości w zakresie inwestycji w logistykę.
Zobacz szczegółowy wykaz inwestorów (do pobrania)
CASE STUDY 1:
Przykładem wykorzystania potencjału regionu jest firma TRW, która zlokalizowała na Śląsku 3 zakłady produkcyjne: w Częstochowie (samochodowe systemy bezpieczeństwa), w Czechowicach-Dziedzicach (systemy kierownicze), w Gliwicach (systemy hamulcowe). W 2004 roku firma otworzyła w Częstochowie także Centrum Inżynieryjne, w którym projektowane są samochodowe systemy bezpieczeństwa (pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, systemy elektroniczne oraz kierownice). Pracownicy Centrum współpracują z innymi centrami TRW na całym świecie prowadząc wspólnie projekty.
W chwili obecnej prowadzona jest intensywna rekrutacja. Zatrudniono około 90 osób. Do końca 2007 roku będzie ich w sumie około 300.
--------------------------------------------------------------------------------
CASE STUDY 2:
Bombardier Transportation Polska to producent systemów i urządzeń kierowania, sterowania i ruchu pojazdów szynowych na kolejach, stacjach przemysłowych, metrze oraz transporcie tramwajowym w kraju i za granicą.
Kanadyjski inwestor w 2001 r. przejął Zakłady Wytwórcze Urządzeń Sygnalizacyjnych, przedsiębiorstwo istniejące w Katowicach od ponad 80 lat. W chwili obecnej zatrudnia ok. 400 osób (45% z wykształceniem wyższym), z czego. 85 pracowników zajmuje się pracami badawczo- rozwojowymi i projektowaniem rozwiązań przeznaczonych na rynek globalny.
Obie firmy prowadzą intensywną współpracę z wyższymi uczelniami technicznymi zlokalizowanymi w regionie, co pozwala na pozyskanie dobrze wykształconych pracowników.
Z myślą o inwestorach zainteresowanych regionem powstała w 1996 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, oferująca ulgi podatkowe dla inwestorów.
--------------------------------------------------------------------------------
CASE STUDY 3:
W Katowicach utworzono nowe biuro międzynarodowej firmy Capgemini specjalizującej się w BPO (Business Process Offshoring). Ma ono stanowić część Centrum Outsourcingu IT w Krakowie. Capgemini świadczy usługi informatyczne z zakresu zdalnego wsparcia technicznego oraz zdalnego zarządzania infrastrukturą informatyczną klienta.
W regionie zlokalizowanych jest także kilka mniejszych firm zajmujących się wysokiej jakości usługami outsourcingowymi, m.in. z zakresu call/ contact center, IT oraz obsługi księgowej i administracji kadr i płac. Dostępność wykształconych absolwentów oraz powierzchni biurowych po stosunkowo niskich kosztach wskazuje, iż jest to branża z olbrzymim potencjałem rozwojowym.
http://metropolis.pl/invested.php