terma przepływowa prysznic


W obronie krzyża


nie planuje solarów, chyba że będą jakieś dotacje w Rzeszowie na to

Ja nie przekreślam wszystkiego co piszę pan TB. Kilka pomysłów z tego co on piszę przypadło mi "do gustu" i zamierzam je wykorzystać. Uważam tylko, że zbyt radykalnie wrzuca wszystko do jednego worka i dla każdego domu widzi to samo rozwiązanie. A przecież każdy dom jest inny i każdy ma innych właścicieli.
U moich rodziców którzy mieszkają sami, mało przebywają w domu, rozwiązania zalecane przez pana TB z pewnością by się sprawdziły. Ja z kolei mam inny tryb życia i muszę szukać innych rozwiązań.

Jeżeli mogę podsunąć myśl dotyczącą wanny...
Otóż mała wanna nie ma sensu, duża - to i duży zasobnik. Coraz częściej ci co chcą mieć wannę a nie marnować energii - do wanny dają oddzielna termę 150-200L z łącznikiem np. w przedpokoju. Ewentualnie pod czy obok wanny termę przepływową. Chodzi o to by nie trzymać dużego zasobnika "pod parą" jak np. kilka czy kilkanaście dni będziemy korzystali z prysznica.
W praktyce jest tak, że po przeprowadzeniu się z mieszkania gdzie był ryczałt na ścieki i cwu, do domu – korzystanie z dużej wanny szybciej lub wolniej – ale ustaje!




Jeżeli mogę podsunąć myśl dotyczącą wanny...
Otóż mała wanna nie ma sensu, duża - to i duży zasobnik. Coraz częściej ci co chcą mieć wannę a nie marnować energii - do wanny dają oddzielna termę 150-200L z łącznikiem np. w przedpokoju. Ewentualnie pod czy obok wanny termę przepływową. Chodzi o to by nie trzymać dużego zasobnika "pod parą" jak np. kilka czy kilkanaście dni będziemy korzystali z prysznica.
W praktyce jest tak, że po przeprowadzeniu się z mieszkania gdzie był ryczałt na ścieki i cwu, do domu – korzystanie z dużej wanny szybciej lub wolniej – ale ustaje!


tak, to może się zdarzyć że mieszkając w domu, mogę zmienić pogląd na wannę. Faktycznie, w bloku mam ciepłą wodę na "zawołanie" i praktycznie nic mnie ona nie kosztuje. W domu... wiadomo.




Termy 10 l z 2 kW grzałką działają przy oszczędnych bateriach jak przepływowe, ale są tańsze, łatwiejsze przyłącze, i co najważniejsze - bardzo trwałe. Baterie są droższe.
Nie polecam centralnego... więc szkodnikiem nie jestem

jestem ciekaw czy zaryzykowałby Pan żeby ktoś z nas zamieskzał u Pana przez tydzień z pełnym opomiarowaniem,ciekawe jakby to wyszło
przyczym zanaczam że jak jestem zmęczony np niekonstruktywną rozmową to lubie poleżeć w wannie i ciekawy jestem czy dla przecietnego smiertelnika w Pana instalacji wystrczy wody abym mógł nalać sobie 120l ciepłej wody i sobie poleżeć ?
i ciekaw jestem czy nastepnego dnia mógłbym wziaćs prysznic taki z 15 min ?
prosze jednoznacznie odpowiedzieć ,a rece jak sie myje to d tego nie jest potrzebna bateria bezdotykowa za 1500zł wystaczy przecietny mieszacz pod warunkiem że mamy cyrkulacje pod samą umywalkę
czxekam na odpowiedz?



Porównując termy i przepływowe, to z punktu widzenia zużycia energii, najekonomiczniej jest dużo małych przepływowych, czyli jeden przy każdej umywalce. Dodatkowo - zawsze jak najkrótsza droga od grzałki do wylewki. Problem przy przysznicu, a jeszcze większy przy napełnianiu wanny. O ile z 5kW-mi pod prysznicem będzie znośnie, to do napełnienia wanny (zanim ostygnie), potrzeba nie 5, a jakieś 3x5kW. I tu problem doprowadzenia...



Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał moich odpowiedzi na pytania postawione setny raz ...

1. Co to takiego zadaniowość w ogrzewaniu domu i po co ją stosować?
To coś jak oświetlenie… Wyobraźmy sobie dom z jednym wyłącznikiem + ściemniacz w przedpokoju . W domu mamy pomieszczenia w których o różnych porach wymagana jest inna temperatura. Np. bilard, barek, siłownia. Są też łazienki gdzie wystarczy 20 st C a na czas prysznica ( 5-10 min ) 30! Dobiera się do takich pomieszczeń, ogrzewanie szybkie np. promiennikowe czy w łazienkach z nadmuchem w dół. Kolejna sprawa to strefy np. dzień /noc.
2. Gdzie i jakie się uzyskuje oszczędności stosując ogrzewanie elektryczne na tle ogrzewania c.o.?
- Patrz odp. 1
-precyzyjne sterowanie i znikoma bezwładność
- brak strat na zasobniku, kominie, cyrkulacji
-zaoszczędzona kasa na inwestycji pozwala na działania zmniejszające straty domu ( izolacja czy reku)
3. Co daje "precyzyjna" regulacja ogrzewania i jaka jest ta precyzja?
- jeden stopień to 6% w opłatach… pomieszczenia mają swoje ( różne) zyski i straty więc pomiar temperatury 10-15x/sek z dokładnością do 0. 1 st. w połączenie z tym, że płacimy za ciepło odebrane ( gdy ogrzewanie w danym pomieszczeniu się wyłączy, licznik o tyle mniej nalicza) a nie ( jak w c.o.) za wytworzone .
4. W czym lepszy jest komfort cieplny w pomieszczeniach przy ogrzewaniu elektrycznym w stosunku do ogrzewań c.o.?
-w automatyce pokojowej, wentylacji i izolacji! Sprawy załatwiamy kompleksowo. Nie zrobię nikomu ogrzewania bez skutecznej wentylacji.
5. Jakie stosuje grzejniki elektryczne i gdzie je montuje?
-Noirot, Airelec … maty i kable Elektra – sufitowe folie ESWA podpanelowe Woodtec-e automatykę DELTA DORE i Oj.ELECTRONIC
6. Jak dobiera moc grzejników elektryzcnych bez obliczeń strat ciepła?
Jak wszyscy na świecie – 100W/m2 – niezależnie od strat ! W łazienkach 150W.m2 i więcej.
7. Ile kosztuje jeden grzejnik elektryczny mocy np. 1000 W?
300 zł z elektroniką
8. Ile kosztuje automatyka sterująca pracą takiego grzejnika i czy jej koszt jest zależny od mocy grzejnika?
Każdy grzejnik ma elektronikę – centrala do programowania to 400 zł
9. Ile kosztuje to cudo ASIC i co to jest?
Mikroprocesory zadaniowe są w termostatach i centralce.
Na dom 150 m2 podłogowe w łazienkach, kuchni i salonie – grzejniki w sypialniach z centralką to 5000- 6000 zł na gotowo.
Jak do tego jest minimum 30 cm styro w podłodze 0.1 W/m2 xK ściana 0.08 dach – przyzwoity reku… Małe termy w łazienkach i kuchni. Przepływowa czy 150 litrowa z oddzielnym wyłącznikiem do wanny… mamy 4500 kWh na wszystko – przy ostrej zimie .




andrzejdisel
PostWysłany: Wczoraj 17:49 tutajpocztematu:
Witam - dodatkowa wada przeplywowego ogrzewacza wody jest to ze musi miec odpowiednio duze cisnienie wody zeby zalaczyc grzalki - duze obciazenie zeby zagrzac zimna wode ( chyba zadne zabezpieczenie na kempingu tego nie wytrzyma ) - tylko terma lub gazowy ogrzewacz



Żadne duże ciśnienie nie jest potrzebne-grzałka załącza się przy normalnym ciśnieniu z pompki, a działa nawet na 10A zabezpieczeniu (co mnie bardzo zdziwiło-chyba producent moc podaje na "wyrost"). Co do gazowego podgrzewacz to również się zgadzam-tylko koszty wysokie.


Trafko
PostWysłany: Wczoraj 17:33 tutajpocztematu:
Luukkee napisał/a:
W swojej przyczepie mam Terme 5 litrową 300W, jednak jak brałem prysznic to niestety wody nie wystarczało dla pozostałych .


Kolego przyczepa to nie sauna ,ja proponuję trochę szybciej się umyć i troszkę oszczędniej z wodą.
Drugi może wziąć prysznic za 15 min i po sprawie.


5 litrów +zimna woda daje ok.7l-powodzenia z taką ilością wody pod prysznicem. Terma nagrzewa się w ciągu 30-40 min. 2 osoby dorosłe+2 moich szkrabów-wieczorna toaleta 2 godziny



Michalc3
PostWysłany: Wczoraj 13:12 tutajpocztematu:
nie analizowałem przepływowego, ale miałem kiedyś w domu i po rozgrzebaniu go mam wrażenie, że jedyne zabezpieczenie, jakie miał, to przed przegrzaniem samej wężownicy, czyli teoretycznie może np. wypuścić wodę w temp. ok 90 st. W takiej sytuacji obawiałbym się przegrzania instalacji w przyczepie. Napisałem, że nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, ale takie miałbym obawy, gdzybym miał to robić, a montaż "po mojemu" spowoduje na pewno zabezpieczenie instalacji w przyczepie


Temperatura maksymalna jaka jaką jest się w stanie uzyskać wynosi 55C nie ma możliwości o większą. Rurki do ciepłej wody w przyczepie mają nadruk-max temp 110C.


Michalc3
PostWysłany: Wczoraj 12:43 tutajpocztematu:
Nie mam doświadczenia w takich przeróbkach - bo nie mam ciepłej wody w przyczepie. Ale tak się zastanawiam - czemu przepływowy za termą? Jak masz w termie ciepłą wodę, to podgrzewacz dodatkowo Ci ją zagrzeje i możesz przegrzać. A kiedy z termy leci zimna (zużyłeś całość), to wtedy przepływowy leci i tak "od zera" (nie mam tu na myśli temperatury wody ). Gdybyś podłączył przed termą, to wtedy woda wchodząca do termy się lekko podgrzeje, terma ma wyłącznik - nie przegrzejesz. Kiedy zabraknie ciepłej wody w termie, wówczas pobierając wodę dolewasz do termy ciepłej, którą terma dodatkowo bardzo nieznacznie dogrzewa. Choćby niewielki, ale jakiś zysk na tym jest. Pytanie tylko końcowe - jeśli podłączysz termę 3,3 kW, to już masz blisko 15A. Sporo kempingów ma zabezpieczenia 10A. Do tego już "tylko" 300W, czyli nieco ponad 1A i masz 16A, czyli maksymalne obciążenie dopuszczalne chyba na wszelkich możliwych kempingach. A w dowolnym ustawieniu tych 2 ogrzewaczy i tak będziesz włączał obydwa. Czy to na pewno ma sens???


Przepływowy dlatego za termą, iż nie używam termy i podgrzewacza jednocześnie-ze względu na moce tak jak zauważyłeś oraz z prostoty montażu, po prostu "włączyłem" się już w rurki od ciepłej wody za termą i po sprawie.

Nie uważam mojego pomysłu za najlepszy, jednak w/w odpowiedziami próbowałem wyjaśnić powstałe niejasności. Podkreślam podgrzewacz mam zainstalowany i jestem z niego zadowolony-a to najważniejsze