W obronie krzyża
Na wstępie witam wszystkich - to mój pierwszy post.
Kolega ma sprawę o wykroczenie (złośliwy sąsiad) w związku z zakłóceniem ciszy nocnej. Sąsiad występuje w sprawie jako oskarżyciel posiłowy. W I instancji sąd ukarał go grzywną 500 zł ale sąsiad zapowiedział apelację i tak też uczynił. Sąd wyznaczył termin rozprawy w zawiadomieniu, nie załączył jednak odpisu apelacji oskarżyciela. W dodatku termin ten koliduje z sesją rady miejskiej której kolega jest radnym.
Po konsultacji ze znajomym adwokatem ( jego zdaniem sąd powinien załączyć do wezwania odpis apelacji) złożyliśmy wniosek o przełożenie terminu sprawy oraz doręczenie apelacji. W odpowiedzi sąd nie przychylił się do naszego wniosku wskazując na możliwość zapoznania się z aktami sprawy w siedzibie sądu.
Art. 448 par. 2 KPK stanowi, że apelację przesyła się stronie przeciwnej. W KPW nie ma takiego uregulowania wprost jest jednak art. 109 par. 1 oraz art. 67 par 1.
Czy w związku z tym sąd postąpił prawidłowo?
Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie.
Terminy do apelacji:
- w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie.
- sąd ma ustawowo 2 tygodnie na napisanie uzasadnienia.
- strona wnosząca apelację ma 14 dni na napisanie apelacji od dnia doręczenia jej uzasadnienia wyroku (liczy się data pokwitowania odbioru).
Przepraszam bo nie miałem dostepu do netu dlatego nie odpowiedziałem.
Uzasadniając stwierdzono, że wybory II tury odbyły sie 12 listopada i uznano że protest wpłynął po terminie, dlatego sprawę pozostawiono bez rozpoznania.
Podczas osoby składające protest wyrażnie wskazały że protest dotyczy "II tury wyborów które odbyły się 26 listopada" co było opisane nawet w uzasadnieniu protestu. Protest złożono 9 dni po II turze wyborów. Termin do złożenia zażalenia w tej sprawie wynosił więc 14 dni.
Dlaczego więc stwierdzono, że II tura wyborów odbyła się 12 listopada?
Proszę o odpowiedź ponieważ sam się już zaczynam gubić.
Jak uzasadnić dobrze zażalenie?
Wydaje mi się osobiście że wystarczy powołać się na błędną ocenę terminu II tury wyborów, ale dla pewności pytam bo może nie rozumiem tego orzeczenia? Chyba że są przepisy pozwalające II turę uznać za I turę i datę II tury wyznaczyć na dzień 12 listopada?
Proszę o odpowiedź
Aha i jeszcze czy w takim wypadku jeśli zostaloby uwzględnione zażalenie to sprawa pójdzie do apelacji i wróci do okręgu celem ponownego rozpoznania czy też może zostanie rozpoznana merytorycznie tylko przez apelację?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Czyli rozumiem że jeśli wyrok zapadł 10 to termin uprawomocnienia mija 24, czy jeszcze później?
W takim przypadku pomimo wniesienia zapowiedzi apelacji, wyrok stanie się prawomocny?
Niestety prawo nie jest moją mocną stroną, dlatego właśnie interesują mnie szczegóły.
Mam jeszcze pytanie odnośnie uprawomocnienia się wyroku - czy 14 dni wliczając niedziele i święta, czy jest to 14 dni roboczych.
Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.
Panja1
Odpowiedz na apelację przesyła się do Sądu Okręgowego - powołując się na sygnaturę sprawy sądu okręgowego (zazwyczaj VIRC .....)
Termin 14 dni jest terminem sądowym, ale opatrzonym jakimiś szczególnymi sankcjami. Ma on jedynie na celu zapewnienie odpowiedniej organizacji i szybkosci postepowania. Jeśli nie będzie Pan w stanie go dotrzymać proszę wysłać pismo do sądu z prośba o przedłużenie terminu do złożenia apelacji o .... dni z uwagi na ......
Sąd apelacyjny musi wyznaczyć rozprawę - nie może oprzeć się tylko na pisemnych odpowiedziach.
sąd nie przysłał postanowienia i się uprawomocniło, co robić?
Witam
Nie wiem czy to właściwa kategoria, ale sprawa toczyła się przed SOKiK w Warszawie. Miałem tam dwie podobne sprawy założone przez bandytów z firmy ....moderacja.... (firma to inny temat, opisałem to zresztą w innym wątku).
W każdym razie po otrzymaniu 2 pozwów jednocześnie, najpierw pisałem wyjaśnienia do sądu, i wnosiłem o odrzucenie powództw. Potem wniosłem o połączenie tych spraw w jedną, bo były praktycznie identyczne. Nie dostałem w tej sprawie żadnej odpowiedzi, zarówno z sądu, jak i od powoda. Później przyszły dwa zawiadomienia o rozprawie pod koniec stycznia. Nie byłem bo nie mogłem i czekałem na przesłanie postanowienia z sądu. Nic nie przyszło. Za to wczoraj wezwanie do zapłaty kosztów itp. na podstawie prawomocnego postanowienia.
Uważam że sprawy są bzdurne i naciągane, chciałbym wnieść apelację, ale nie wiem teraz jak to zrobić. Czy można jakoś przywrócić termin? Przecież nic kompletnie mi nie przysłali, a chyba powinni? Zawsze odbieram wszystkie przesyłki, więc mało prawdopodobne, żebym coś pominął. Chyba że, listonosz zapomniał zostawić mi awiza i listy wróciły nie odebrane w terminie.
Bardzo proszę o pomoc.
Od ogłoszenia wyników u nas do kancelarii przychodzą obecnie po 2 osoby dziennie pytać o pracę (miasto z siedzibą apelacji) i przychodzi 1-2 CV dziennie mailem, na razie wszyscy słyszą jedną odpowiedź - "nie potrzeba".
Izba notarialna ma zaś jedną odpowiedź; "izba notarialna nie pośredniczy w wyszukiwaniu patrona".
Nie wiem jak to będzie, pewnie od stycznia będą przydzielać na pozaetatową, ale tzreba żłożyć wniosek o wyznaczenie patrona. Poza tym nie ma gwaracji, że izba wyznaczy wszystkim patronów na 1 posiedzeniu. Myśle, że sobie podzieli, a że posiedzenie Rady jest 1 raz w miesiącu (przynajmniej u nas), możesz trochę poczekać na patrona. Brak patrona może zas oznaczać przerwę w odbywaniu aplikacji, co z kolei skutkuje tym, że nie dostaniesz na czas zaświadczenia o ukończeniu, by w terminie przystąpić do egzaminu końcowego.
Na razie tylko straszę, ale takie są możliwe konsekwencje proceduralne. U nas 1 osobie, co nie miała patrona groziło właśnie to, że wypadnie jej część okresu z ciągłości aplikacji.
Termin liczy się od dnia, w którym doręczono Ci pismo. Odpowiedź możesz wysłać pocztą.
Odpowiedź na pozew nie jest obowiązkowa. Nawety gdyby nie dotarła w terminie, to nie pogorszy Twojej sytuacji (wszystkie zarzuty, także te, które chciałabyś wskazać w odpowiedzi na apelację, możesz podnieść na rozprawie apelacyjnej). Może jednak usprawnić postępowanie, bo sąd apelacyjny będzie wiedział już na wejściu, jakie są stanowiska stron. Pamiętaj, że przed sądem apelacyjnym nowe fakty i dowody można powoływać tylko wtedy, gdy ich powołanie wcześniej było niemożliwe lub potrzeba ich powołania wynikła później.
Nie sądzę, żeby sąd zawiesił czy nawet odroczył postępowanie z tego powodu, iż nie będziesz w stanie dostarczyć zaświadczenia o dochodach Twojego partnera. Być może poprzestanie na Twoich zeznaniach. Liczą się przede wszystkim Twoje możliwości zarobkowe i majątkowe.
Jeszcze jedno pytanie.Nie mogłem udzielić odpowiedzi na apelację, gdyż w przewidzianym terminie byłem w szpitalu. Czy na rozprawie mogę takiej odpowiedzi udzielić?
Co ma termin do złożenia apelacji do terminu złożenia odpowiedzi na apelację?
Odpowiedz na apelację jest możliwa dopiero w sytuacji, gdy została ona przyjęta przez sąd. Przyjęta to znaczy również - odpis przesłany do uczestnika.
Cytat:
Witam was wszystkich, chciałbym uzyskać porady lub skontaktować się z osobami, które są w podobnej sytuacji do mojej lub tez były w takiej. Ukończyłem 60 lat staram się o wcześniejszą emeryturę, pracowałem w zakładzie dziewiarskim jako mistrz dziewiarni, moja praca nie była wykonywania zza biurka tylko bezpośrednio na hali cały czas przy maszynach dziewiarskich, była to praca w warunkach szkodliwych. Zakład ten już nie istnieje, a świadectwo na dowód pracy w tych warunkach otrzymałem z archiwum. ZUS odmówił mi prawa do wcześniejszej emerytury, odwołałem się i odbyła się pierwsza rozprawa, na której Sąd nie uznał tego świadectwa i powołał termin kolejnej z uczestnictwem powołanych przeze mnie świadków (współpracowników z zakładu), którzy potwierdzali mój charakter pracy w szczególnych warunkach. Odbyło się odczytanie wyroku i Sąd Okręgowy przyznał mi prawo do wcześniejszej emerytury. Byłem z tego faktu bardzo zadowolony, jednakże po m-cu czasu przyszło pismo, iż ZUS złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego. W tej chwili czekam na wyznaczenie terminu sprawy. Czy ktoś był lub jest w takiej sytuacji co ja?
Wydaje mi się, że tu → http://kadry.infor.pl/emerytury/upra...-mezczyzn.html możesz znaleść odpowiedź na swoje pytania.
Moim zdaniem sprawa emerytury z warunków szczególnych to jest sprawa, na którą trzeba zaczekać, natomiast teraz złóż nowy wniosek o emeryturę i czekaj co Ci ZUS odpowie. Prawdopodobnie będzie musiał wypożyczyć Twoje akta z sądu i wtedy to potrwa dłużej niż miesiąc.
Pozwolę sobie zacytować komentarz do art.30 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich:
13. Zgodnie z rządowym uzasadnieniem do noweli wrześniowej dodanie § 6 do art. 30 ma na celu umożliwienie pokrzywdzonemu prawa obecności na rozprawie prowadzonej przy drzwiach zamkniętych, lecz nie zmienia to pozycji procesowej pokrzywdzonego. Nie można podzielić tego poglądu. Art. 30 § 6 daje prawo pokrzywdzonemu do udziału w rozprawie. Prawo to nakłada na sąd automatycznie obowiązek zawiadamiania pokrzywdzonego o każdym terminie rozprawy. Pokrzywdzony oczywiście nie musi wziąć udziału w rozprawie, ale sąd musi dysponować potwierdzeniem odbioru przez pokrzywdzonego zawiadomienia o terminie rozprawy. Jeżeli sąd stwierdzi brak powiadomienia pokrzywdzonego o terminie rozprawy, to rozpoznanie rozprawy należy odroczyć.
Powstaje pytanie, czy rozpoznanie sprawy mimo braku powiadomienia pokrzywdzonego o terminie rozprawy rodzi jakiekolwiek skutki prawne? Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Podstawę rozstrzygnięcia stanowi w tym przypadku art. 510 § 1 k.p.c. w zw. z art. 20 u.p.n. Zgodnie z powołanymi przepisami, pokrzywdzony jest zainteresowany w sprawie, ponieważ wynik postępowania dotyczy jego praw w kontekście popełnienia lub niepopełnienia przez nieletniego określonego czynu zabronionego. Pokrzywdzony ma prawo domagać się przed sądem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Odebranie mu tego prawa przeczyłoby zasadzie sprawiedliwości społecznej i naruszałoby godność osoby ludzkiej, a tym samym łamałoby elementarne prawa człowieka. Dodać należy, że prawa człowieka należą do kanonów prawa i z tego tytułu wiążą również sądy polskie.
Zainteresowany może wziąć udział w każdym stadium sprawy. Powinien być zatem powiadamiany przez sąd o wszystkich czynnościach procesowych dostępnych stronom na podstawie art. 510 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., a w szczególności o każdym terminie rozprawy. Prowadzenie przez sąd rozprawy mimo braku powiadomienia pokrzywdzonego o jej terminie stanowi odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie, na którą pokrzywdzonemu przysługuje zażalenie. Jeżeli mimo prawidłowego powiadomienia o terminie pokrzywdzony nie stawi się, rozprawę można prowadzić, a pokrzywdzony pozostaje wyłącznie zainteresowanym w sprawie, co nie daje mu uprawnień uczestnika postępowania. Jeżeli jednak pokrzywdzony choćby raz weźmie udział w postępowaniu rozpoznawczym i stawi się na rozprawie, to od tej daty staje się on uczestnikiem postępowania, ponieważ dopełnił proceduralnego warunku wzięcia udziału w sprawie. Nie ma przeszkód, aby pokrzywdzony zgłosił swój udział w sprawie w piśmie procesowym. Jako uczestnik postępowania pokrzywdzony ma w szczególności prawo wnoszenia wszelkich dopuszczalnych środków odwoławczych, w tym apelacji. Jeżeli będąc uczestnikiem postępowania pokrzywdzony nie zostanie powiadomiony o terminie rozprawy, przeprowadzonej pod jego nieobecność, stanowi to nieważność postępowania w rozumieniu art. 379 pkt 5 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., ponieważ uczestnik został pozbawiony możności obrony swych praw.
Podnieść należy, iż możność uzyskania przez pokrzywdzonego prawa uczestnika postępowania wzmacnia zasadę kontradyktoryjności postępowania. Za poglądem tym przemawia również systematyka ustawy, tj. wprowadzenie konkretnego uprawnienia dla pokrzywdzonego w artykule dotyczącym stron postępowania. Pogląd ten niewątpliwie zmienia dotychczasową pozycję procesową pokrzywdzonego w sposób radykalny. Z tego tytułu może budzić pewne wątpliwości w praktyce orzeczniczej sądów rodzinnych, zważywszy, iż w tej materii nie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Nie powinno to jednak stanowić przeszkody do przyjęcia nowej koncepcji, ponieważ wynika ona wprost z przepisów ustawy. W tym zatem miejscu wypada jedynie przytoczyć art. 178 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym „Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom”. Dlatego w orzekaniu powinni kierować się przede wszystkim własnym uznaniem.
14. Pogląd, że mimo udziału w rozprawie pokrzywdzony nie nabywa uprawnień uczestnika postępowania, nie znajduje żadnego uzasadnienia.
Żelazne zasady działu, w którym użytkownicy mają prawo zamieszczać swoje projekty. Nakazuje się przestrzegać tych zasad. w przypadku złamania któregokolwiek przepisu, temat zostaje zamknięty i wygaszony po okresie 7dni, aby użytkownik mógł ewentualnie skopiować pozostałości materiałów.
Zasady korzystania i prowadzenia działu:
l Projekt, który przedstawia użytkownik musi istnieć.
Dowodem istnienia może/mogą być:
a) link do pobrania gry,
b) link do forum/strony na temat gry,
c) zrzuty ekranu z gry,
d) podanie terminu premiery gry.
l Temat może zawierać projekt, który jest:
a) zapowiedzią, tj. projekt nie jest ukończony, jednakże trwają nad nim prace,
b) wersją demonstracyjną, tj. projekt nie jest ukończony, jednakże dotychczasowa wersja pozwala na swobodną rozgrywkę - może być ulepszany poprzez rozszerzanie dotychczasowego projektu,
c) pełną wersją, tj. projekt jest ukończony (tj. posiada wyraźny początek i wyraźny koniec), jednakże może być rozszerzany poprzez ulepszone wersje lub aktualizacje.
l Temat zostanie zamknięty, gdy:
a) nie uzyska żadnej odpowiedzi w przeciągu 2-óch miesięcy od ostatniej wiadomości,
b) jego treści, nie będą zgadzały się z pkt.5,
c) jego treści nie będą zgodne z tematyką działu.
l Temat zostanie zamknięty i wygaszony w chwili, gdy:
a) rażąco narusza zasady niniejszego regulaminu.
l Temat musi zawierać następujące elementy:
a) jeśli jest zapowiedzią:
- co najmniej jeden opis,
- datę premiery,
- zdjęcie (zrzut ekranu, portret, sylwetka etc.),
- zarys fabularny,
b) jeśli jest wersją demonstracyjną:
- zdjęcie,
- link do pobrania,
- co najmniej jeden opis,
- zarys fabularny,
c) jeśli jest pełną wersją:
- link do pobrania,
- zdjęcie,
- co najmniej jeden opis,
- zarys fabularny.
l Dla każdego wygaszonego tematu zostanie założony temat "Archiwum" z nieodwiedzanymi już grami. Pozostanie w nim opis oraz link (jeśli takowe istnieją).
l Każdy temat musi się zastosować do pkt.5 oraz oznajmić rodzaj swojego projektu w opisie tematu (demo, pełna wersja, zapowiedź) i jego nazwę w temacie.
l Każdy temat powinien być przejrzysty i schludny.
l Każdy użytkownik upoważniony do moderacji działu ma obowiązek powiadomić drogą prywatnych wiadomości, mailową, komunikatora użytkownika nie przestrzegającego zasad działu (dokładnie w tej kolejności).
l Od wysłania wiadomości przez moderatora, użytkownik ma prawo do zmiany treści swojego tematu w ciągu 5 dni.
l Moderator nie ma obowiązku wskazania błędu użytkownika.
l Użytkownik nie może wnieść apelacji o reaktywowanie tematu jeśli otrzymał wiadomość i w przeciągu 5 dni od wysłania jej nie zastosował się do pouczenia.
l Po 5-dniach temat użytkownika zostanie zamknięty, wygaszony i przeniesiony do archiwum.
l Moderator jest zobowiązany do pomocy w kwestii pkt.10.
l Każdy użytkownik ma obowiązek zapoznać się z zasadami działu.
l Nieznajomość zasad działa na niekorzyść użytkowników korzystających z działu i może skutkować ukaraniem przez moderatorów lub członków Pomocy.
l Żaden użytkownik nie jest upoważniony do sprawdzania wiedzy innych użytkowników na temat zasad regulaminu działu.
l Regulamin będzie aktualizowany, o czym użytkownicy będą informowani w pasku aktualności na stronie głównej.
l Regulamin wchodzi w życie od dnia 20 czerwca 2010 roku.
l Jako, że regulamin został wprowadzony w życie blisko okresu wakacyjnego, żaden temat nie zostanie wygaszony, gdyż wielu użytkowników mogło nie mieć połączenia z Internetem lub po prostu nie odwiedzać Ultimy ze względu na wyjazd, dlatego praca użytkowników zostanie uszanowana, a tematy będą wygaszane dopiero we wrześniu 2010 roku .