Terminy literackie sprawdzian


W obronie krzyża

Joker


· sprawdzenie ogólnej wiedzy kandydata o kulturze, literaturze i sztuce w kontekście własnych zainteresowań a także umiejętności powiązania zjawisk dotyczących obranego kierunku studiów z innymi zjawiskami kultury, wiadomości o wybitnych twórcach kultury i ich dziełach, znajomości problematyki społecznej.

źródło http://www.asp.poznan.pl/...%20zmianami.doc
powiedz mi że ta wiedza jest z gazety a nie z HS...

nie mówiąc już że ze świadectwa maturalnego punktowana jest HS

no ale pewnie się mylę i biorą pod uwagę biologie albo chemie

Wzornictwo Przemysłowe - polibuda w Koszalinie


4 dzień – 20.07.2006 (czwartek)
9.00 - test – sprawdzian z wiedzy z zakresu kultury i sztuki



C - Sprawdzian ogólnej wiedzy z zakresu kultury, literatury, sztuki, zjawisk kulturalnych, wiedzy o wybitnych twórcach kultury i ich dziełach (test).
Część C obowiązuje kandydatów, którzy na egzaminie maturalnym nie zdawali historii sztuki.

Kandydaci, którzy na egzaminie dojrzałości lub maturalnym zdawali ww. przedmiot mogą mieć przeliczone oceny wg tablicy 4a.



Województwo mazowieckie:

1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że twórców, którzy dają ludziom chwilę radości, powinno się cenić wyżej niż tych, którzy każą im płakać? Swój pogląd uzasadnij, odwołując się do wybranych tekstów literackich i dzieł filmowych.

2. "Uciekłszy kiedyś jeszcze w dzieciństwie, wyemigrowawszy w duchu nad Morze Śródziemne, rychło spostrzegłem, że uciekłem nie od Polski, lecz w głąb Polski". Skomentuj słowa Zygmunta Kubiaka, analizując związki literatury polskiej wybranego okresu z tradycjami literatury śródziemnomorskiej. Odwołaj się do kilku utworów literackich.

3. Materia i wyobraźnia - sprawdzian z rozumienia czytanego tekstu Andrzeja Osęki i tworzenia własnego. Test składał się z 23 poleceń. Do trzech spośród nich należało utworzyć krótki tekst własny.

4. Dokonaj interpretacji wiersza Haliny Poświatowskiej (*** - bez tytułu), odpowiadając na pytanie: czy utwór ten można uznać za refleksję nad sensem twórczości poetyckiej.


czy wy mieliscie to ?

Odnośnie pkt. 4 to mialem ten wiersz jakies 2 tygodnie temu :)



Dot.: Maturzystki 2008 . . .
  Ech :rolleyes:.
Na szczęście to była tylko próbna, zdać zdam, ale 30pro mnie nie satysfakcjonuje ;). Pisałam rozszerzenie, test okej, chociaż trochę się nad niektórymi pytaniami posiedziało... Wypracowanie napisałam pierwszy temat, jakoś poszło, chociaż nie napisalam w ogóle zakończenia :eek:. Boję się trochę o kontekst historyczno-literacki, o co tu chodziło? :D

Hm, czy tylko ja mam takie wrażenie, że rozszerzony polski nie wymaga perfekcyjnej znajomości wszystkich lektur, tylko dosyć dużego oczytania itd? Jakby mi dowalili "Lalkę" albocoś takiego, to na pewno bym poległa :D.

A jutro rozszerzony angielski. Nigdy jeszcze nie robiłam sobie testu sama w domu, żadnych odsłuchów, nic. Idę na żywioł ;). Z angielskim u mnie jest ten problem, że dogadam się bez problemu, wypracowania zawsze piszę i dostaję z dopiskiem na czerwono "perfect", a zadania gramatyczne ni huuu! Ze sprawdzianów gramatycznych mam tróję a z wypracowań i speakingów piątki. Dziwne :D.

Ogólnie to muszę się wziąć ostro do roboty. Szkoda, że mówię to sobie setny raz.



Nie przeczytałem Twojego tekstu, ale zainteresowała mnie dyskusja
'Pretendować do roli pisarza' można na co najmniej kilka sposobów i myślę każdy jest uprawniony.
Można uznać, że pisarzem człowiek staje się, kiedy na półce księgarskiej pojawi się książka z moim nazwiskiem. Dążyć do tego, skupić się, sprężyć i do celu. Cel jak każdy inny. Sprawdzian naszej determinacji, możliwości, systematyczności, a pewnie na końcu literackich możliwości.
Można uznać, że pisarzem człowiek staje się w chwili, kiedy napisze DZIEŁO, które będzie dyskutowane, omawiane i pozostanie w pamięci trochę dłużej niż miesiąc. Wtedy ten pierwszy punkt (wydanie książki) jest tylko etapem, pierwszym krokiem. Oczywiście termin DZIEŁO, to oczywiście sprawa dyskusyjna.
Można uznać, że pisarz, to stan umysłu, pewnej gorączki, która uzależniona jest pewnie od osobowości, od wieku i od czegoś tam jeszcze, ale która (gorączka, stan umysłu) determinuje nasze życie na wielu poziomach. Jak pisze pewien pan, niejaki Nunjo, pisarz jest samotnikiem Być może
Pisarzem człowiek jest i ciągle się nim staje (cokolwiek by to znaczyło). Po kilku latach jest pewnie już innym pisarzem niż w chwili, kiedy napisał swoją pierwszą historię.
Poza tym, tak myślę, każdy, kto siada do klawiatury, przed kartką papieru i bierze do ręki pióro lub myszkę (heh) po raz pierwszy, to jest to wynik jakiejś decyzji, pewnie istotnej, a która sprowadza się do prostej konkluzji: chcę pisać. To oczywiście zostaje zweryfikowane, musi. I albo - jak ze wszystkim - będę coraz lepszy, albo zrezygnuję. Niczym to się nie różni od pierwszej deski stolarza, czy pierwszego komina murarza/kominiarza
Innymi słowy pisarzem człowiek staje sie w chwili, kiedy podejmuje decyzję o przelaniu na papier jakiejś historii. Ale też pisarzem staje się nieustannie, dojrzewając, pisząc następne historie i następne. Przypomina mi się biblijna retoryka: jesteście chrystusowi (bo podjęliście decyzję o naśladowaniu swojego boga), ale: stajecie się chrustusowi (bo wraz z podjęciem decyzji wasz celu, to jakieś mgliste światło w tunelu, jeżeli będziecie w tym kierunku zmierzać, to światło będzie coraz większe i coraz więcej będziecie rozumieć i widziec z tego celu).
A brak pokory? Wszyscy się tutaj prężymy, denerwujemy - taki los
pozdrawiam



PSI NOS WSPANIAŁY

Termin:

Turnus rozpoczyna się 24 maja (czwartek) od godz. 13tej, kończy 31 maja (czwartek) po godz. 13tej (7 dób hotelowych).

W dniu przyjazdu nie ma obiadu, wyjeżdżamy po obiedzie (w czasie turnusu 7 obiadów).

Zakwaterowanie:

Wszyscy uczestnicy zgrupowania będą mieszkali w domkach campingowych ogrodzonej części Ośrodka Wypoczynkowego „ANPOL” w Sulejowie-Polance.

Na obiady będziemy przechodzili do głównej części ośrodka. W artykuły spożywcze będzie można się zaopatrywać w sklepie po drodze na ćwiczenia.

W każdym domku jest jedna lub dwie sypialnie, kuchnia, kabina natryskową i WC.

W każdym domku jest lodówka, czajnik elektryczny, talerze, kubeczki i sztućce. W domkach nie można gotować posiłków. W każdym domku muszą być zakwaterowane przynajmniej 2 osoby. Psy śpią z nami w domkach.

Uwaga!

Wszyscy uczestnicy proszeni są o zabranie własnej pościeli (powleczenie) i narzut (kocy) na łóżka.

Organizacja zajęć:

W dniu przyjazdu zaproszę na wspólny spacer do lasu. W czasie spaceru dokonamy wstępnego sprawdzianu umiejętności psów w zakresie posłuszeństwa oraz pierwsze ćwiczenia programowe.

24go, po południu – odprawa organizacyjna. Na niej ustalenie ostatecznego podziału na grupy zajęciowe. Omówienie programu szkolenia. Przedstawienie literatury fachowej, prezentacja sprzętu i pomocy do ćwiczeń oraz omówienie podstawowych zagadnień teoretycznych niezbędnych do realizacji ćwiczeń.

Ponieważ ta część teoretyczna” zajmuje sporo czasu, podzielimy ją na krótsze spotkania, w przerwach których będzie można przejść się z psami do lasu lub nad wodę.

Na zgrupowaniu będą pracowały 3 zespoły szkoleniowe:

A – osoby przygotowujące od podstaw psy do konkursu tropowców.

B – osoby mające już doświadczenie w szkoleniu psów, pracujące samodzielnie na wyznaczonym terenie w zakresie treningu tropowego,

C – osoby zainteresowane ćwiczeniami węchowymi nie związanymi z użytkowością myśliwską.

Uczestnicy grup I i II mogą brać udział w zajęciach grupy III.

Ćwiczenia praktyczne zaczynamy od piątku, 25 maja, od rana.

Program, miejsce ćwiczeń i sposób zakończenia szkolenia zostaną podane dla każdego zespołu na odprawie czwartkowej.

Grupy „myśliwskie” będą pracowały z psami w lasach okolić Włodzimierzowi (4 km od ośrodka „ANPOL”) oraz na strzelnicy PZŁ w Piotrkowie Tryb. (14 km od miejsca zakwaterowania). Do lasu będziemy wyjeżdżali zazwyczaj dwa razy dziennie.

Do zagrody dziczej pojedziemy przynajmniej jeden raz.

Będzie można dobrać się w grupy „transportowe”, aby ograniczyć ilość jeżdżących tam i z powrotem samochodów.

Grupa „cywilna” będzie pracowała w okolicy ośrodka ANPOL.



Zamierzam wystartować nową grę forumową. Nigdy jej na żadnej z grup dyskusyjnych nie widziałem, więc myślę, że trochę powieje oryginalnością

Ogólny zasady konkursu
Organizator pisze plan wydarzeń oraz charakteryzuje krótko świat i postacie. Uczestnicy mają cztery dni na napisanie opowiadania na podstawie tych danych (chyba, że wszyscy gracze prześlą swoje prace wcześniej).
Oczywiście mogą dopisać wątki wykraczającego poza plan wydarzeń, ale cała opowieść musi zawierać to, co jest w nim zawarte.
Gatunek i rodzaj literacki są dowolne. Uczestnicy mają pełne pole do popisu: może to być zwykłe opowiadanie, dramat, wiersz, groteska, ballada... nie ma ograniczeń.
We wszystkim, co nie będzie ustalone przez organizatora, gracze mają wolną rękę. Dotyczy to nastroju, języka itd.
W przeddzień etapu do wszystkich uczestników zostaną wysłane propozycje do planu wydarzeń w postaci zwykłego tematu. Większość głosów zadecyduje, który zostanie wykorzystany w etapie.

Przebieg konkursu i zasady oceniania
Prace są przesyłane do organizatora na adres mailowy. W dniu rozpoczęcia głosowania organizator umieszcza wszystkie prace na serwerze i zakłada ankietę trwającą trzy dni, podczas których będzie wybierany gatunek na następne opowiadanie. Oceniana byłaby całość: oryginalność wykonania, styl itd.. Głosy osób, które nie mają na koncie więcej niż 5 postów, nie będą brane pod uwagę. Chcę zapobiec sytuacjom, że uczestnicy będą namawiać znajomych kompletnie nie znających tego forum do głosowania na nich. To jest sprawdzian umiejętności pisarskich uczestników a nie sprawdzenie, kto ma więcej kolegów.

W każdym etapie konkursu wszyscy uczestnicy biorą udział. Nie ma par ani grup. Punkty zdobywają wszyscy w zależności od tego, które miejsce zajął (ostatnie miejsce to 1 punkt, pierwsze to liczba punktów równa liczbie uczestników. punkty byłyby przyznawane według wzoru:
(liczba miejsc zajętych w danym etapie)-(zajęte miejsce)+1)
Jeśli dojdzie do remisu liczba miejsc oczywiście się zmniejsza. Dla przykładu:
Jest 6 osób. Dwie osoby dostały tyle samo głosów, zatem jest 5 miejsc (4 miejsca zajęte przez innych graczy oraz jedno zajęte przez osoby o tylu samych punktach). Za zajęcie pierwszego miejsca otrzymuje się więc 5 punkt (5-1+1=5).
Jeżeli w etapie udziału nie weźmie więcej pisarzy niż 5, osoby, które napisały opowiadania, dostają punktów:
5+(6-zajętemiejsce)


Poprzez opracowanie pewnego systemu postanowiłem dać szansę tym, którzy nie wyrobią się w terminie lub najzwyczajniej pojadą na wakacje. Będzie to również na rękę tym, którzy zgłoszą się do zawodów w trakcie trwania konkursu.
Na starcie zostanie ogłoszona ilość etapów (być może będzie ich 8, jeden na tydzień).
Uczestnikom, którzy przejdą:
8 etapów zostaną usunięte dwa najgorsze wyniki.
7 usunięty zostanie najgorszy wynik.
Reszcie nie zostanie nic usunięte.
Ostateczną ilość punktów będzie stanowić suma wszystkich uzyskanych wyników.

Chciałbym wystartować z tym 25 maja

Uczestnicy (14):
Milky
Kervyn
Peter
Narsil
Peter
Warmonger
Arxel
Memo
Cain
Flash
Pietro
Mc.owiec
Yanson
Darth_Pyter

Panie przodem - K.
[Hah, wpisywałem osoby w kolejności według wpisywania się, ale skoro dałeś siebie niżej... no ok ]