terminy Targi antyków


W obronie krzyża


Na ulicę Długą w Bydgoszczy nie tylko po starocie

Historyczna kupiecka ulica w Bydgoszczy znowu ożyje. W piątek i sobotę można się tam wybrać na poszukiwanie antyków w okazyjnych cenach.

To będzie już czwarty w tym roku Bydgoski Jarmark Antyków i Osobliwości. Na razie udział w imprezie zapowiedziało wystawców.

Ścigamy się z Gdańskiem
Termin najbliższego jarmarku zbiega się akurat z Jarmarkiem Dominikańskim. Organizatorzy bydgoskiego targu nie boją się jednak konkurencji.

- Jak wiadomo, to gdańskie wydarzenie ma już ustaloną w Polsce markę - mówi Jan Karol Słowiński, szef Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i firmy Bydgoszcz Destination Planners, głównego organizatora targu. - Niemniej jednak ulica Długa znowu będzie tętniła życiem. Atrakcji nie będzie brakowało. Poza tym, fakt, że znaleźli się wystawcy, którzy wybrali właśnie naszą imprezę, tez świadczy o tym, że powoli budujemy własną markę. Markę Bydgoszczy, jako miasta, które można i warto odwiedzać.

Słowiński ma nadzieję, że liczba wystawców, którzy zapowiedzieli swój udział w najbliższym bydgoskim jarmarku, jeszcze urośnie: - Liczymy, że zgłoszą się do nas jeszcze maruderzy - żartuje Słowiński. - I w ostatniej chwili dopiszą się do listy wystawców. Tak często bywało przy okazji poprzednich jarmarków.
(...)

cały artykuł: Gazeta Pomorska



RZYM:

Rzymu starożytnego sztuka, termin określający twórczość artystyczną w okresie od połowy VI w. p.n.e. do V w. n.e.|Okres ten podzielić można na:1) okres panowania królów 2) okres wczesnej republiki 3) okres republiki 4) okres późnej republiki 5) okres cesarstwa
6) okres późnego antyku | Rzymianie byli genialnymi architektami. Od ETRUSKÓW
zapożyczyli konstrukcję łuków, który wykorzystali w sposób twórczy.
Wynaleźli rodzaj betonu (zaprawa wapienna). Technika budowania polegała
na stawianiu dwóch murów, między które wlewano zaprawę.Obiekty architektoniczne:
- PANTEON - świątynia wszystkich bogów nakryta olbrzymią kopułą
- KOLOSEUM - arena walk i miejsca dla widzów z łaźniami
- BAZYLIKI - sala targów i miejsce sądów - ŁAŹNIE - baseny, ogrody, biblioteki, wille bogatych Patrycjuszy - AKWEDUKTY - systemy nawadniające- ŁUKI TRIUMFALNE - np.:Tytusa w Rzymie, RZEŹBA - nie miała charakteru idealistycznego jak w Grecji.
Portretowane osoby są pokazane realistycznie, ze wszystkimi niedoskonałościami
fizycznymi i charakteru, PORTRET KONSTANTYNA ,POSĄG KONNY MARKA AURELIUSZA, POSĄG AUGUSTA , Głowne ośrodki kultury:Rzym,Pompeje i Herkulanum

GRECJA:


Sztuka starożytnej Grecji dzieli się na następujące okresy kulturowe: 1. Egejski,2. Archaiczny,3.Klasyczny,4. Hellenistyczny,STYL DORYCKI :1. Partenon w Grecji.,2. Świątynia Zeusa w Olimpie.,3. Świątynia Hery w Olimpie.,4. Świątynia Apollina w Delfach. STYL JOŃSKI :1. Świątynia Artemidy w Efezie.,2. Świątynia Apollona w Didmie.,3. Świątynia Filipeion w Olimpie. STYL KORYNCKI: 1. Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach. Rzeźba: o. archaiczny, o.klasyczny, o.hellenistyczny, o.archaiczny Twórcy(dzielo i cecha): Fidiasz(płąskożeźby,fryz panteoński), Poliklet (Dyroforos, dynamika), Myron (Dyskobol, kontrapost) Malarstwo:wazowe - wazy róznego kształtu wszystkie zdobione były piękną dekoracją malarską.
czarnofigurowe - umieszczana na czerwonym tle czarna dekoracja figuralna z białymi, purpurowo-fioletowymi i brązowymi szczegółami.

Ogólnie oGrecji chyba każdy sam 2 zdania bedzie umial napisać.




Czy giełda staroci zniknie z Bytomia?
Czy bytomska giełda staroci odejdzie do historii? Zaplanowana przez urzędników przeprowadzka na stadion w Szombierkach pozbawi nas klientów - martwią się kupcy i rozglądają za innym miejscem do sprzedaży swych antyków. Znaleźli je w Rudzie Śląskiej - zarządca tutejszego targowiska zdecydował się na organizację giełdy w konkurencyjnym wobec Bytomia terminie. Na razie, dzisiaj i w przyszłym miesiącu, bytomscy urzędnicy zapewnili kupcom miejsce na placu Sobieskiego.

Bytomska giełda staroci to jeden z największych tego typu targów w Polsce. Od dziesięcioleci w każdy pierwszy weekend miesiąca na plac Sobieskiego zjeżdżają tłumy miłośników stylu retro. Ale to się zmieni. Z powodu remontu Biblioteki Miejskiej i Muzeum Górnośląskiego urzędnicy zdecydowali o przeniesieniu giełdy z centrum miasta na stadion w Szombierkach. Kupcy bez entuzjazmu oceniają tę propozycję. - Kto tam przyjedzie? W całej Polsce giełdy odbywają się w centrum miasta, a u nas przenosi się ją na peryferia, gdzie nie ma nawet odpowiedniego zaplecza! - suchej nitki na pomyśle urzędników nie pozostawia Andrzej Czerwiec, jeden z handlujących.

Podobnych mu sceptyków jest wielu. Wolą nie czekać, aż stracą klientów. Chcą przenieść giełdę staroci poza granice Bytomia. Niezadowolonych kupców chce przejąć Ruda Śląska, która przymierza się do zorganizowania u siebie od kwietnia giełdy staroci w dokładnie tym samym terminie co jej bytomski "pierwowzór". Nowy grunt kupcy sprawdzali od września - wówczas to w Rudzie Śląskiej odbyła się pierwsza giełda antyków (zorganizowano ją w takim terminie, by nie kolidowała z Bytomiem). Ocena wypadła pomyślnie. - Targowisko jest w centrum miasta, zadaszone, a opłaty są dużo niższe niż w Bytomiu, gdzie za trzy dni handlu płacę dwieście złotych - mówi Andrzej Czerwiec. Henryk Gil, zarządca targowiska w Rudzie Śląskiej-Wirku ma świadomość, że dwie giełdy staroci nie są w stanie funkcjonować w tym samym terminie w tak bliskiej odległości. - Musi nastąpić wybór: albo my, albo oni. Jeśli pomysł się nie sprawdzi, wycofamy się z niego. Jednak jestem optymistą. Na śląskich giełdach staroci zaopatrują się antykwariusze z Krakowa i Wrocławia, a z tych miast lepszy dojazd jest do Rudy Śląskiej niż do Bytomia - ocenia. Ilu kupców opuści Bytom? Zwolennicy przenosin szacują, że połowa z nich. Skutki może jednak odczuć całe miasto. - Z przyjeżdżających na giełdę żyły sklepy i hotele. Jeśli giełda upadnie, ich czeka to samo - prognozuje Czerwiec.

Urzędnicy z bytomskiego magistratu nie podzielają tych ponurych wizji, choć przyznają, iż słyszeli o zastrzeżeniach handlarzy. Przekonują jednak, że stadion w Szombierkach to dobry wybór. - Prowadzi do niego dogodny dojazd, na miejscu będą utwardzane parkingi. A plac Sobieskiego miał swoje wady, brakowało mu chociażby odpowiedniej infrastruktury - argumentuje Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik urzędu.