terminy wymówienia najmu


W obronie krzyża


A może ktoś opisać tą "zmianę interpretacji przez US"?
W piśmie od onetu nie ma nic na temat "zmiany interpretacji przez US". Wypowiedzenie najmu powierzchni emisyjnej następuje na podstawie paragrafu 9 p-tu 2 umowy z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia. Kasa zostanie wypłacona po wypełnieniu i odesłaniu oświadczenia dla celów podatkowych i ubezpieczeń społecznych, którego wzór znajduje się na koncie w interfejsie http://kontekst.onet.pl.



Witam,

nie istnieje jakiś szczególna forma wypowiedzenia, jest to oświadczenie woli wynajmującego o tym, że z upływem odpowiedniego terminu umowa najmu wygasa.
Wypowiedzenie na pewno powinno być w formie pisemnej ze względu na wartość dowodową w razie jakiegoś sporu, ponadto na pewno zawierać:
1. wskazanie stron umowy najmu
2. wskazywać umowę najmu, której wypowiedzenie dotyczy
3. okres wypowiedzenia
4. datę i Twój podpis

Jeżeli jest jakaś przyczyna szczególna (np. nie płacenie czynszu albo złamanie umowy najmu) to warto też ją wskazać.

Pozdrawiam.



Jest umowa najmu mieszkaniu. Nastapilo wypowiedzenie tejze umowy. Trwa spor co do daty zakonczenia wynajmu. Punkt umowy, ktory o tym mowi, brzmi:

Zarówno Wynajmujący jak i Najemca ma prawo do wypowiedzenia umowy bez podania przyczyn w terminie 30-stu dni ze skutkiem na koniec miesiąca, w którym wypowiedzenie zostało pisemnie złożone.

Wypowiedzenie zostalo zlozone na pismie 01.03.2010. Do kiedy Wynajmujacy zobowiazany jest do placenia ustalonych kwot za wynajem? (czyli - do kiedy ma prawo mieszkac i obowiazek placic:) )?

dzieki ;)



Art. 691. (261) § 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego



Generalnie sytuacja jest taka, że wynajmujący jest i mimo umowy najmu pozostaje właścicielem lokalu (najczęściej bowiem wynajmującym jest właśnie właściciel rzeczy/lokalu), będącego przedmiotem umowy. W takiej sytuacji zabranianie mu dokonania prac remontowych jest raczej niemożliwe. Zwłaszcza, że art. 662KC nakłada na wynajmującego obowiązek utrzymywania przedmiotu najmu w stanie przydatnym do umówionego użytku, przez cały czas trwania umowy. Wynajmujący może więc powoływać się zawsze, że robi to tak naprawdę w ramach wywiązywania się z umowy.

Istotne jest również w tej sprawie, czy umowa Was wiążąca jest umową na czas oznaczony, czy nie. W przypadku tej pierwszej właściciel musiałby wstrzymać się z wykonaniem prac remontowych w mieszkaniu, w związku z czym nie mógłby rozwiązać umowy, chyba że umowa zastrzega takie prawo dla wynajmującego. Natomiast, jeśli umowa jest na czas nieoznaczony – wówczas najem może wypowiedzieć zarówno jedna jak i druga strona, z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia (o ile czynsz płacony jest miesięcznie) – na co wskazuje art. 688KC. Wydaje się więc, że skoro wynajmujący poinformował Pana o fakcie rozwiązania umowy z końcem roku, czy też o wypowiedzeniu jej z końcem roku, to dochował w/w terminu i tu nie można mu nic zarzucić.

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, związana ze wspomnianym odgrzybianiem mieszkania. Art. 682KC przyznaje najemcy prawo wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby najemca w chwili zawarcia wiedział o wadach, a mianowicie lokal ma wady, które zagrażają zdrowiu najemcy.



Witam

Masz race Przemas nie mieszkam w Juvencie

Co do terminu 30 dni na wypowiedzenie to nie ma on zastosowania poniewaz istnieje zapis, ktory cytowalem (§7 pkt. 2.), zapewniajacy lokal zastepczy w okreslonym przypadku.
Okres 30 dni sie tyczy wypowiedzenia umowy ze skutkiem zakonczenia najmu a w tym przypadku de facto najem sie nie konczy tylko jest kontynuowany ale w innym lokalu. Dlatego jak student w trakcie trwania umowy rezygnuje z akademika to musi 30 dni wczesniej poinformowac o tym administracje.

Co do ogloszen na temat "wysiedlenia" Juventy to mowisz ze je widziales w piatek poznym popoludniem. A znam osobiscie kilka osob z Juventy, ktore wiedzialy o tym przed poludniem i mogly pojsc do Lipki wyjasnic sprawe.

A co do kwestii przydatnosci Juventy do zamieszkania to sie chyba nie zrozumielismy. Oczy mam i widze ze kazdy istniejacy akademik jest przystosowany do mieszkania. Jednakze co jakis czas potrzebny jest remont (malowanie segmentow, likwidowanie grzyba, uzupelnianie brakow w wyposazeniu typu nowe kafelki, brodziki, kuchenki itp). Pech chcial ze w tym roku wybor padl na Juvente. Jednak remont te bedzie prawdopodobnie obejmowal takze prace instalacyjne pod przyszla akademicka siec internetowa. Zeby ona powstala nalezy skuc klatki i polozyc instalacje. To samo w segmentach. Dlatego potrzeba na to czasu zeby zdazyc z ukonczeniem do pazdziernika.

Rozumiem ze krytykujesz poglady Rady jednak musza byc one obiektywne.
Jezeli w umowie jest napisane ze Administracja ma takie prawo to nie mozemy mowic ze wysiedla Juvente bezprawnie.
Jasne, ze wybrala troche nie fortunny moment i nie dziwie sie ludziom z juventy, ze maja obawy z kim zamieszkaja itp bo na pewno calych segmentow nie uda sie przeniesc.
Co do Jim Satu to nieoficjalnie wiem ze za zmiane gniazdka nie beda pobierac oplat.

W poniedzialek wyjasnimy sprawe z Administracja i przedstawimy jej argumenty studentow. I wtedy sie okaze co da sie zrobic. Co nie oznacza ze opcja wysiedlenia jest juz nieaktualna...

Pzdr
Mati



Witam

I wszystko jasne SP-WXO teraz stacjonuje w Radawcu Zostal sciągniety z Warszawy.
Ale kłopotow nie brak :

Lubelskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nie doszło do porozumienia z Aeroklubem w Radawcu i od dziś będzie korzystać z jego bazy na dziko. Medycy nie zamierzają się jednak wyprowadzać, a właściciel ich eksmitować. Ratownicy uspokajają, że mimo problemów lokalowych będą latać do wypadków.

Wczoraj minął termin wypowiedzenia umowy najmu lotniczego hangaru przez LPR. Nowe warunki nie zostały uzgodnione.
– Są dla nas nie do przyjęcia. Chodzi o zbyt wygórowane oczekiwania finansowe. Nie zgadzamy się też na współlokatora. Aeroklub chce, abyśmy nasze obiekty dzielili z prywatną firmą – tłumaczy Robert Gałązkowski, rzecznik Lotniczego Pogotowia.
Obiekty, w których mieści się baza pogotowia zostały przed laty wybudowane za pieniądze służby zdrowia, ale stoją na gruncie, którego właścicielem jest Aeroklub.
– Musimy zarabiać, by móc prowadzić swoją działalność statutową. Dotychczas od pogotowia dostawaliśmy symboliczną opłatę, tysiąc złotych miesięcznie. Nie rozumiem, dlaczego pogotowie nie chce się podzielić miejscem. 1800 mkw. powierzchni to chyba za dużo jak na jeden śmigłowiec – uważa Adam Gruszecki, szef Aeroklubu w Radawcu.
Zapewnia, że w żadnym wypadku nie zamierza eksmitować medyków. – Liczę, że jednak się dogadamy – stwierdza. LASK

http://www.kurierlubelski.pl/images/topics/06-078/be1.jpg

www.kurierlubelski.pl

Pozdrawiam Paweł



Hejka, no to mamy urzędowe pisemko od znajomego prawnika, które nasze prośby przekształcił w bełkot prawniczy Co myślicie-jest to coś raczej nieprzyswajalne dla ucha, ale tak to powinno raczej wyglądać, hehe-)

"Zwracamy się z prośbą o wskazanie czy Inwestor rozpoczął procedurę uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie w trybie art. 59 ustawy Prawo budowlane, w tym czy Inwestor wezwał właściwe organy do przeprowadzenie obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59a powołanej ustawy.
Nasza prośba podyktowana jest okolicznością, iż wielu mieszkańców jest związana umowami najmu lokali mieszkalnych, dla których wypowiedzenia przewidziane są terminy określone w Kodeksie cywilnym. W związku z powyższym, wcześniejsze poinformowanie o terminie uzyskania pozwolenia na użytkowanie jest niezbędne dla zachowania przedmiotowych okresów wypowiedzenia. Podkreślamy również fakt, iż przedstawiciele Inwestora i Wykonawcy podają sprzeczne informacje w tym zakresie.
Prosimy o ustosunkowanie się do faktu, iż Inwestor nie podjął kroków w celu uzyskania tzw. warunkowego pozwolenia na użytkowanie, o którym mowa w art.59 ust.2 i 3 Prawa budowlanego. Jest to powszechna praktyka przy realizacji tego typu projektów. Nie wszczęcie procedury w tym kierunku poczytujemy jako brak dobrej woli ze strony Inwestora, który jako jedyny jest władny zainicjować postępowanie o uzyskanie takiego pozwolenia.
Prosimy o odpowiedź w terminie 7 dni od daty otrzymania poniższego pisma"

Na dodatek, wg prawa budowlanego z 2006r (najświeższego)kontrole budowlane mogą trwać co najwyżej 21 dni po czym następuje uzyskanie pozwolenia na użytkowanie bądź nałożenie kar na inwestora i wstrzymanie pozwolenia ostatecznego. I jak się możemy domyślać, kolor klatek nie jest ważny dla straży pożarnej..




Własciciel lokalu wymienił zamki, oznajmił mi, że zajmuje za dług wyposażenie lokalu które jest moją własnością do czasu spłaty zadłużenia.

Jest to bezprawne. Możesz założyć sprawę w sądzie o utratę posiadania. Właściciel powinien Ci udostępnić lokal. Jeżeli zalegasz z czynszem to ustawa określa uprawnienia właściciela, na pewno nie może pozbawiać najemcę dostępu do lokalu.


Poinformował mnie też że zadłuzenie będzie rosło, bo on nie pozwoli mi podpisać wypowiedzenia najmu lokalu i twierdzi że nie mogę wypowiedzieć wynajmu do końca trwania umowy, czyli jeszcze rok

jeżeli umowa jest zawarta na czas określony, a umowa nie określa kiedy można wypowiedzieć umowę, to faktycznie na rozwiązanie umowy potrzebna jest zgoda wynajmującego. Jednakże w Twojej sytuacji, możesz tj. odebrania Ci możliwości korzystania z przedmiotu najmu możesz wysłać do właściciela pismo, w którym wyznaczysz mu termin np. 3 dni na wydanie Ci przedmiotu najmu pod groźbą odstąpienia od umowy. Podstawą takiego pisma jest art. 491 kodeksu cywilnego:

Art. 491. § 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.

§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty nie spełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.

Za czas, w którym byłaś pozbawiana lokalu czynsz się nie należy.