Termit do spawania


W obronie krzyża

odradzałbym tą mieszankę... to może być dość hmmm niebezpieczne... na studiach obcuje z takimi rzeczami to wiem
jeżeli zdrapiecie rdze z gwoździ i wymieszacie z drobno pokrojoną folią aluminiową i podpalicie to uzyskacie termit->używany np. do spawania całą objętościa torów czy jak ktoś woli to elementów wierzy Eifla... temperatura rzędu 3000stopni... zresztą pokazywali to jakiś czas temu w programie clever na tvn... w tym programie używali też zarodników widłaka



GOLDSCHMIDT HANS (1861–1923), niem. chemik i przemysłowiec; najważniejsze prace dotyczą wykorzystania redukcji tlenków metali glinem w celu otrzymania metali i żelazostopów (aluminotermia) oraz spawania termitowego.

Źródło: http://encyklopedia.pwn.pl/0_3.html




dwa eksperymenty a propos żarnika.
1. Odpalanie rakietowego silnika modelarskiego- w dyszkę wkłada się mały żarnik, podłącza kabelki, daje prąd i rakieta startuje. Ja tu nie widzę samozapłonu, ale zapalenie się materiału palnego od żarzącego się ciała.

2. Mieszanka pyłu aluminiowego i zmielonego tlenku żelaza (zwana termalitem) stosowana m.in. do spawania szyn. Wybitnie egzotermiczna reakcja (wydziela się bardzo dużo ciepła, teperatura przekracza 2000 st) ale trudna do zainicjowania. Można ją zainicjować przykładając rozpalony pasek magnezu, albo przykładając rozrzażony gwóźdź żelazny (zalecam jednak przez kombinerki). O samozapłonie nie ma nawet mowy, bo reakcja redukcji tlenku żelaza i utleniania Al nie następuje w ogóle w temperaturze pokojowej (w odróżnieniu od np. spalania paliwa w atmosferze powietrza, co zachodzi ale bardzo wolno)


A co ma piernik do wiatraka?
co ma silnik samozaplonowy ( lub silnik samozaplonowy z żarnikiem wspomagajacym) do żarnika inicjujacego zaplon mieszanki paliwa stalego w silniku rakietowym lub zaplonu termitu?



Cytat:
Napisany przez paja drugi mój kolega kazał mi się tutaj spytać czy zformatuje dysk przykładając do niego magnez(s) Posyp termitem* i podpal. Sformatuje sie bez problemu:D


*-Termit, ferromit, mieszanina tlenków żelaza Fe3O4 i glinu używana do spawania i jako bojowy środek zapalający. Zapalony proszek aluminiowy odbiera tlen z tlenków żelaza, czemu towarzyszy wydzielanie olbrzymich ilości ciepła (temperatura do 3800°K) topiącego żelazo, które tworzy spoinę.