tematy Olimpiady Biologicznej


W obronie krzyża

" />Heja!

Mam 2 pytania.

1. Jaki jest obyczaj w bibliotekach i Czytelni Głównej - jeśli chcę poszukać intensywnie jakiegoś konkretnego tematu w tym gąszczu książek, to gdzie mam je odkładać? No bo chyba nie na miejsce, bo mogę cos pomylić i zrobie wielki bałagan w zbiorach...

Czy jest jakieś specjalne miejsce na odłożenie książek, z których się korzysta na miejscu? Bo byłem w Czytelni 1 raz jak dotąd i niestety nie rozglądałem się bardzo... Ale żadnego takiego miejsca nie zauważyłem.

Wogóle rzadko bywam w bibliotekach i czuję się w nich niezręcznie, dlatego pytam!

2. Konkursy przedmiotowe. Czy na PG są jakieś konkursy z wiedzy chemicznej, biologicznej albo matematycznej? I tym podobne. Chodzi mi o wieloszczeblowe olimpiady w stylu liceum, że można dojść do etapu ogólno-polskiego.

I gdzie są pokazywane informacje o tym? Czy na oficjalnych stronach Wydziałów, czy w gablocie przed Dziekanatem, czy jak to się na PG odbywa?

Z góry dzięx i wielkie pozdro wszyscy!



Trupy ożyły, tzn. szef się odkopał z nadmiaru innych zajęć
Cieszy mnie bardzo tak duże zainteresowanie, bo w zeszłym roku było bardzo kiepsko, sekcja liczyła trzech członków

Dyskusję otwieram w nowym temacie, odpowiadam tam na większośc pytań, w tym sprawę zmiany opiekuna. Piotr Mleczko mnie powinien pamiętać, bo parę lat temu recenzował moją pracę na olimpiadzie biologicznej, potem się spotkaliśmy na jakimś piwie nawet Jestem jak najbardziej za zmianą opiekuna, zwłaszcza, że taką wolę wyraziła prof. Turnau jako lepsze rozwiązanie. Zwyczajnie ma dla nas mało czasu (poniekąd stała się też moją szefową, więc dla mnie i tak ma, ale jako opiekun już niekoniecznie), jednak nadal nas będzie wspierać



Witam,
Dowiedziałam sie w zeszłym tygodniu, że moja praca z Olimpiady Biologicznej dostała się do eliminacji na Kunkurs Młodych Naukowców UE.
Teraz muszę wysłać zgłoczenie, w którym należy podac tytuł pracy w języku angielskim. Mam mały probłem z jego przetłumaczeniem, próbowałam, ale nie wiem czy zrobiłam to dobrze. Bardzo prosze o pomoc i wskazówki:)
Tytuł po polski brzmi: "Ocena mikrobiologiczna mleka krowiego świeżego z gospodarstw wiejskich okolic Wrocławia oraz mleka przetworzonego"
Moje nieudolne tłumaczenie: "The microbiological estimation of fresh, cow's milk from countries near Wroclaw and of manufactured milk".

Będę bardzo wdzięczna za każdą, szybką pomoc:)



" />Witam!
Chciałbym w tym temacie poruszyć temat naukowych prac młodych ludzi (jako odetchnięcie od zadań olimpijskich ). Największy to chyba 'Konkurs Prac Młodych Naukowcow Unii Europejskiej'.

Wydaje mi się to bardzo ciekawa możliwość dla młodych, zafascynowanych pracą naukową.
A tak ustosunkowując się do matematyki to zauważyłem pewną rzecz.
Regulamin Polskiego Konkursu Prac Młodych Naukowców w roku 2008/2009.

Z regulaminu Polskiego Konkursu Prac Młodych Naukowców w roku 2008/2009 > '# Do Polskich Eliminacji można zgłaszać wyłącznie:

* prace nagrodzone lub wyróżnione w konkursie ogólnopolskim, a w przypadku konkursów wieloetapowych ? tylko w etapie najwyższym
* lub prace mające rekomendację pracownika naukowego ze stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego. '

można wnioskować o istnieniu etapów ogólnopolskich, a nawet rejonowych.
Jako, że idea niektórych olimpiad (Olimpiada Geograficzna czy Biologiczna) polega właśnie na wysyłaniu własnych prac. A co z nami, ludźmi zainteresowanymi matematyka? OM polega na rozwiązywaniu zadanek, a o istnieniu ogólnopolskiego konkursu prac młodych naukowców gzie można wysyłać prace z matematyki nie wiem (może źle szukałem?).


Może wypowie się ktoś biorący udział właśnie w takich konkursach. Jestem ciekaw opinii, bo sam zastanawiam się już dłuży czas nad udziałem. Napisałem już trochę, mam sporo pomysłów (w sumie to od kilku miesięcy trochę w tym grzebie w wolnym czasie), lecz to na razie jedynie dla siebie.


Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie.



" />Witam.
Na samym początku podkreślę, że nie zalazłam żandego podonego tematu.

Moje pytanie brzmi konkretnie(no dobra, może nie tak bardzo ) Czy ktoś z was brał/będzie brać udział w olimpiadzie biologicznej? Ja wezmę udział prawdopodobnie w przyszłym roku, ale chciałabym się dowiedzieć trochę więcej. Czy znacie mniej więcej zakres materiału? I jakie polecacie książki? I jakie macie wrażenia?

Z góry dzięki za odpowiedź.



" />wtedy gdy nie było ciebie na świecie, byłem laureatem kilku olimpiad (miedzy innymi biologicznej, wiele zapomniałem), nie odpowiedziałeś na żadne z mych pytań merytorycznie
trollujesz, taki masz buraczy styl, ja buractwo staram sie omijać, w realnym świecie, jak i wirtualnym
rozrrzucając obornik swej pseudo wiedzy połączonej z agresją sam się również gó_nem utytłałeś
nie mam najmniejszej ochoty mieszać w oborniku, już wcześniej wykazałem twój brak kultury oraz ignorancję...
jeżeli lahti zechce podyskutować w temacie (prezentujący zupełnie inny styl i kulturę wypowiedzi, lub ktokolwiek inny kto się ze mna nie zgadza chętnie porozmawiam) z nie będę już zniżał się do tej płaszczyzny prymitywizmu..
[ignore on]



Szkoda,że komisja bez wyobraźni.
Ja w Twoim wieku pisałam pracę na biologiczną olimpiadę na temat koni
"wpływ treningu,zywienia i warunków bytowania na ogólny rozwój konia wierzchowego" strasznie dziecinne to było,aż wstyd-ale komisja głównie fotki koni ogladała a o reszcie podejrzewam nie miała bladego pojęcia-i dobrze ocenili.
O roundpenie byś napisała....



Witam
Pisze pracę na Olimpiadę Biologiczną na temat hierarchii w stadzie koni. Będzie się ona opierać głównie na obserwacji, ale potrzebuje również materiałów na ten temat
Poszukuje więc książek, artykułów, prac naukowych itd. Na ten temat.
Chętnie zapoznam się tez z waszymi spostrzeżeniami
Z góry dziękuję za pomoc
PS. Oczywiście dla wszystkich chętny praca będzie wglądu



" />Jestem uczennica liceum i podjęłam się pisania pracy badawczej na olimpiade biologiczną. Jej tematem jest obserwacja rozwoju różnych gatunków pomidorow w zależności od warunków środowiska. MAm jednak pewien problem.. Potrzebne mi sa dokładne łacińskie nazwy tych gatunków: bawole serca (malinowe), pomidorki koktajlowe, cytrynek groniasty, bawole sece odmiana biała, pomidor włoski płonący, i pomidor czarny Paul Robeson. Bardzo proszę o pomoc. Niestety nie moge ich nigdzie znaleźć, nie ma ich na opakowaniach ani w internecie.. Będe bardzo wdzięczna jeśli ktoś odpowie.

Nie musisz reklamować sprzedawcy allegrooo.
Jesli ktos zna nazwy tych odmian pomidorów z pewnością poda je Tobie bez
konieczności oglądania oferty .
KaRo



" />O. A ja np robiłem pracę na olimpiadę biologiczną na temat wpływu rodzaju pokarmu na rozwój kolonii mrówek (L.niger). No i Karmiłem tam miodkiem czystym oraz larwami much. No i wyszło na to że na koniec najlepiej rozwinięte kolonie były właśnie te karmione miodkiem.
A to niby taki pokarm nijaki, nic białka.



" />Myślałem długo nad tematem na olimpiadę i pomyślałem o mrówkach. Myślę że temat byłby oryginalny, ponieważ nie wydaje mi się żeby zbyt dużo osób interesowało się mrówkami. Temat wydaje mi się rozległy, o mrówkach wydaje mi się że też już trochę wiem i dużo można by pisać, ale brakuje mi konkretów. Może moglibyście pomóc mi i naprowadzić mnie o czym by napisać. Wyniki pracy muszą być przedstawione najlepiej za pomocą jakiegoś wykresu lub schematu. Oczywiście proszę tylko o naprowadzenie mnie, żeby ktoś nie pomyślał że proszę o napisanie za mnie pracy

P.S
Praca w terenie też mile widziana



" />Z góry przepraszam, że może ten temat z lekka nie pasuje do tego działu, ale nie znalazłem żadnego, do którego by się nadawał . Chodzi o to, że zamierzam przygotować na tegoroczną olimpiadę biologiczną projekt badawczy, którego tematem miałby być wpływ temperatury na tempo zakładania kolonii (skaładnie jaj, rozwój od larwy do imago) przez królowe L.niger. Problem w tym, że każdy projekt powinien zawierać konfrontację moich obserwacji z innymi źródłami, przeważnie książkami i artykułami naukowymi (podobno szanowna komisja uważa Internet za mało wartościowe źródło informacji ). I tu pojawia się moja prośba, zwłaszcza do bardziej doświadczonych koleżanek/kolegów: czy znacie może jakieś książki, artykuły itp, w których poruszona jest konkretnie ta problematyka? Z góry dziękuję za wszelką pomoc, wynikami badań oczywiście się podzielę, bo mogą się ona przydać w praktyce wielu hodowcom mrówek (przynajmniej tak mi się wydaje ). W razie czego podaję swojego maila, by nie zaśmiecać forum: socolovsky@o2.pl