W obronie krzyża
to co pamiętam:
1. LIBOR i WIBOR
2. cechy aktywów trwałych - 5 przykładów
3. cechy aktywów obrotowych - 3 przykłady
4. funkcje banku centralnego
5. teoria X Gregora
6. Def. marketingu
7. etapy ewolucji marketingu
8. deflator
9. zasady zarządzania
10. metody finansowania przedsiębiorstwa (?)
11.operacje bankowe czynne (?)
12.budżet należności
więcej grzechów nie pamiętam...
...nie do końca jest prawdziwa teoria, że przedsiębiorstwo ponoszące straty musi upaść.
W "zdrowych" warunkach ekonomicznych musi
a przynajmniej powinno, a w to miejsce powinny powstać nowe, rentowne i prawidłowo zarządzane firmy. Taka sytuacja jest również zdrowsza dla nas - klientów. Uczciwa konkurencja to niższe ceny i upadek monopoli.
Ja w przeciwieństwie do Ciebie mówię o zdecydowanej większości "normalnych" przedsiębiorstw (nie tylko jednoosobowych ). Pomijam firmy mające układy w polityce. Ich prezesi nie odpowiadają za błędne decyzje lecz przydzielają sobie gigantyczne premie z pieniędzy, które będą spłacane przez dzieci i wnuki podatników
No ale takie działania również prędzej czy później się skończą bo nie da się wiecznie żyć na kredyt!
Jeśli obecny kryzys nie nauczył decydentów rozumu to nauczy następny
Autobusowa dezinformacja
dziś
Nowoczesne autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu posiadają system, który informuje pasażerów, na jakim przystanku właśnie się zatrzymuje i jaki będzie kolejny. W teorii pomysł jest świetny. Jak zwykle zawodzi praktyka. - Te autobusy raczej dezinformują pasażerów. Wyświetlane nazwy przystanków często nijak się mają do rzeczywistości - skarży się Adam Zając, jeden z pasażerów linii 116.
W PKM tłumaczą, że pomyłki zdarzają się, gdy na trasie przejazdu autobusu pojawiają się objazdy. - Nawet 50-metrowa zmiana trasy może sprawić, że system się pogubi, a jeśli objazd jest czasowy, to wprowadzanie zmian do programu jest nieopłacalne - przyznaje Marek Pikuła, prezes zarządu sosnowieckiego PKM.
(gk) - Dziennik Zachodni
" />Fajnie by było, gdyby osoby, które mają jeszcze coś do zrobienia z III poziomu, jakoś się zgrały. Wstępnie sprawdziłam liczebności z deklaracji i póki co mało przedmiotów się kwalifikuje do uruchomienia.
Moje propozycje, to:
3018-07 Zarządzanie zasobami pracy - dr Urszula Ornarowicz (4 osoby)
3034-07 Prawo gospodarcze - Siemiątkowski (14 osób)
3038-01 Rachunkowość menedżerska - Świderska (16)
3043-15 Teoria przedsiębiorstwa - Suszyński (6)
3046- Zarządzanie strategiczne - z kim bierzecie?
3069-01 Zarządzanie logistyczne - Rutkowski (12)
3096-03 Zarządzanie projektami - Trocki (10)
3104-13 ARiK - Pindelski (6)
3117-09 Finanse przedsiębiorstwa - Grzywacz (12)
3122-05 Techniki zarządzania - Wachowiak (12)
" />ZiM I jest KZiFu, a ZiMII KNoPu, ale zadnej przewagi marketingu w zadnym nie widze. To jakeis pomowienia. Prawda jest taka, ze z programu wynika bardziej finansowe skrzywienie Jedynki - co KZiF to KZiF.
A tak juz w temacie - jakie wrazenie po fasycnujacych teoriach przedsiebiorstwa i konkurencji oraz operacyjnym? Ktore przedmioty i z kim polecasz, zeby sie czegos nauczyc (przydatnego, rzecz jasna, a nie gdzie polozyc ksiazke na egzaminie).
" />Witam,
właśnie mam przed sobą kartę ze ścieżką do wypełnienia. Mam już swoje preferencję oi dlatego chciałabym zapytać Was, koleżanki i koledzy o opinie na temat następujących przedmiotów i wykładowców:
informatyka w rachunkowości, systemy informacyjne w zarządzaniu;
internet technologies dr J.Rykowski; Logistyka i zarządzanie sieciami dostaw ptof.dr ha.M.Ciesielski, Mierzenie i kształtowanie wartośći przedsiębiorstwa dr J. Mizerka; Socjologia biznesu prof.H.Januszek (czy też tak nudno jak z dr Przymieńskim???); teoria prognozy i symulacji komputerowej prof J.Kowalak; Information technologies for business process prof.Wieczerzycki; Logika (choć pewnie tradycyjnie już - nie otworzą jej); Nowe usługi finansowe na świecie i w Polsce prof. W. Przybylska Kapuścińska;Współczesne systemy pieniężne prof. Z.Knakiewicz.
Wiem,m że teraz to jest tylko tak na zasadzie wstępnego wyboru potencjalnych przedmiotów, które otworzą, ale bardzo proszę o wszelkie, bardzo szczere opinie.. A... dodam, że jestem na systemach (znaczy się - badaniach operacyjnych ;-) )
" />A jednak stało się... Zacięta, a miała być i świeża, i nowa! Gdzież się, Panie Michale, podziała owa żarliwość dyskursu, świeżość koncepcji, bezkompromisowość w obronie jedynie słusznych racji... Nie zadziałał aby, o czym wcześniej pisałam, syndrom oblężonej twierdzy? Idzie wiosna, zielenieją szczypiorki, więcej dystansu trzeba nam... Może tym samym przestałabym się nad Panem znęcać?
A i Młodzież ( zakładam, że mamy do czynienia ze średnią wieku nie wybiegającą nadtoż ponad 25 lat) wnosi istotne kwestie do dyskusji o koncepcji zarządzania. Nie wiem tylko na ile świadomie, ale pojawiają się, wyjąwszy płaskie, do znudzenia powtarzane upierdliwości, które niczego do sprawy nie wnoszą, klarowne sygnały bardzo bliskie teorii Total Quality Management, najmodniejszej nie tylko w kuluarach salonów Business Centre Club, ale zwłaszcza od wielu już lat nośnej teorii zarządzania przedsiębiorstwem na Zachodzie, o których warto byłoby rzeczowo podyskutować...Nasz braniewski organizm takie implanty z pewnością odrzuci, ale cóż szkodzi trochę pogdybać, ot chociażby tylko z tego powodu, że to gdybanie wielu teoretykom parającym się usprawnianiem zarządzania przedsiębiorstwem zajęło więcej niż połowę ich cennego życia...
Masz Wojti pole do popisu.
Odpuść sobie 7sisters. Ile ty masz lat?
Udowodnij ile osob rzeczywiscie zagazowano w niemieckich obozach, przytocz wyliczenia, dokumenty, zeznania swiadkow.
1.Naucz sie czytać bo nie będę się powtarzał. Czy to będzie 3,4 czy 5 nie zmienia to obrazu tragedii. Szacunki sa bardzo zróżnicowane. 2. Nie mam zamiaru niczego Ci udowadniać, jak dla mnie możesz sobie czytać GW i Grossa oraz WJC (a to taka manipulacja która sam się posługujesz poniżej).
Na razie masz pare cytatow z ignorantow i jeden artykul prasowy.
Tych artykułów jest wiele. Ja mam parę cytatów i artykuł a ty nie masz nic.
Jak będziesz wytrwały polecam zaznajomić się z "świętą liczbą judaizmu" o której pisałem. To nie jest mit ani teoria spiskowa a punkt wyjścia do zjawiska zwanego przedsiębiorstwo Holokaust.
" />podbijam temat: czy ktoś coś wie o A. Sulejewiczu i jego teorii przedsiębiorstwa po angielsku?
" />chodzi ktos?co sie dzieje?
1. Ograniczoność zasobów, racjonalność gospodarowania i rachunek ekonomiczny, Granica możliwości produkcyjnych.
3. Rynek, popyt, podaż (pojęcie i klasyfikacje rynków, popyt i czynniki go określające, podaż i czynniki ją określające, cena równowagi rynkowej.
4. Elastyczność popytu i podaży (cenowa elastyczność popytu, mieszana cenowa elastyczność popytu, dochodowa elastyczność popytu, cenowa elastyczność podaży).
5.Podstawy wyboru struktury konsumpcji bieżącej (dochód a skłonność do konsumpcji, czynniki pozadochodowe a konsumpcja).
6. Przedsiębiorstwo (pojecie i rodzaje przedsiębiorstw) Cele działalności przedsiębiorstw.
7. Analiza kosztów produkcji (koszty w okresie krótkim, koszty w okresie długim, równowaga przedsiębiorstwa w warunkach konkurencji doskonałej).
8. Metody obliczania PKB (model ruchu okrężnego). Tutaj dopisać: ujęcie wydatkowe i ujęcie zasobowo - kosztowe - wykład.
9.Determinanty dochodu narodowego (pojecie i mechanizm równowagi, równość inwestycji i oszczędności, mnożnik) (Równowaga gospodarcza. Oszczędności i inwestycje - mnożnik inwestycyjny).
10. (Systemy społeczno-gospodarcze. Czynniki kształtujące wybór typu gospodarki. Zmiany systemu społeczno-gospodarczego).
11. Wzrost gospodarczy. (pojęcie i mierniki wzrostu gospodarczego, czynniki wzrostu gospodarczego) (PKB, wzrost gospodarczy - wybrane modele wzrostu, Modele gospodarki. Podstawowe mechanizmy gospodarki komenderowanej)
12. Cykle koniunkturalne. Morfologia cykli. Mechanizm cykli. Cykl klasyczny i współczesny. Cykl wyborczy).Cykl koniunkturalny (pojęcie cyklu koniunkturalnego, rodzaje wahań cyklicznych. Wybrana teoria wahań cyklicznych).
13. Interwencjonizm w gospodarce. (Interwencjonizm w cyklu koniunkturalnym. Przenoszenie wahań koniunkturalnych - stabilizacja cyklu przy pomocy handlu zagranicznego)
14. Inflacja, główne teorie inflacji, Inflacja a bezrobocie. Koncepcja krzywej Phillipsa.
15. Bezrobocie i inflacja (pojęcie i rodzaje bezrobocia, pojęcie i rodzaje inflacji. Inflacja i bezrobocie w cyklu wyborczym)
16. Polityka fiskalna- budżet państwa(Polityka fiskalna-budżet państwa)
17. (Polityka pieniężna banku centralnego. Narzędzia. baza monetarna. Podaż pieniądza) Pieniądz. Polityka monetarna.
18. Banki i ich funkcje. Czynniki determinujące podaż pieniądza. równowaga na rynku pieniężnym.
20. (Ekorozwój i globalizacja)
To jest ostateczna wersja pytań, którą podawał dr w poniedziałek.