Teoria transformacji


W obronie krzyża


mpeg który robi fraktalne dziady do okoła obiektów...
No jak rozumiem o co chodzi, ale skąd w tym wszystkim fraktale Ci się biorą?
Bo jak w teorii kompresji jakiś biegły nie jestem, ale z tego co tam kojarzę to żadne fraktale się przy mpeg nie pojawiają tylko dyskretna transformacja kosinusoidalna i to ona jest odpowiedzialna za artefakty w postaci makrobloków i "szumu" wokół obiektów.




Z całym szacunkiem, ale przeginacie. Daliście się zmanipulować tytułem i kilkoma hasłami. A tak naprawdę Ci goście mają nieco racji.
Nie twierdzę, że 100% popieram ich zdanie, ale pewne pytania należy stawiać. Teoria Darwina jest nieco dziurawa i nie wyjaśnia wszystkiego. Na przykład:

"n Tłumaczenie, że za postęp ewolucyjny odpowiadają przypadkowe mutacje i selekcja naturalna, nie wyjaśnia transformacji życia. - Bakterie ulegają mutacjom, psy ulegają mutacjom, ale po tych mutacjach bakterie nadal pozostają bakteriami, a psy - psami - mówi ekspert z Discovery David Berlinski (doktoraty na Princeton i Columbia)."

Tak, dlatego powinniśmy dążyc do odkrycia i zrozumienia tych procesów.
Jak ktoś mówi: "tu macie nieścisłość, więc wasza teoria jest błędna, więc nasza jest słuszna", to z czym dyskutować? To nie jest żadne naukowe argumentowanie.
Stwierdzenie, że istnieje jakaś siła, bez dociekania co to za siła jest według mnie mało naukowe.
Jak narazie Kreacjoniści i zwolennicy Inteligentnego Planu mnie nie przekonują i te poglądy nie powinny się znaleźć w szkołach jako nie naukowe i o zabarwieniu religijnym.

Edit: literówka



A oto zaginiona i cudem odnaleziona w tonie innych papierów w naszym kserze lista zagadnień z ekonomii.

I Wprowadzenie do ekonomii
1 Przedmiot ekonomii (zasoby, ich rzadkość, krzywa transformacji, potrzeby i ich zaspokajanie, konsumpcja i jej formy)
2 Gospodarka i gospodarowanie
3 Ekonomia a inne nauki (prakseologia)
4 Ekonomia pozytywna i normatywna
5 Czynniki produkcji, kapitał i jego cyrkulacja, reprodukcja i jej rodzaje, akumulacja, amortyzacja - pojęcie i funkcje
6 Pieniądz - pojęcie, geneza, funkcje, ewolucja
II Wybrane zagadnienia mikroekonomii
1 Modelowe struktury rynkowe (konkurencja doskonała - model konkurencji doskonałej; konkurencja niedoskonała - monopol pełny, konkurencja monopolistyczna, oligopol)
2 Rynek i mechanizm rynkowy:
ceny - pojecie, funkcje, rodzaje cen
elastyczność popytu i podaży
równowaga rynkowa, równowaga gospodarcza
3 Analiza kosztów w przedsiębiorstwie (zysk w ujeciu księgowym i ekonomicznym, koszty w ujeciu całościowym i jednostkowym, koszty krańcowe, okres krótki i długi, optimum przedsiębiorstwa)
4 Podstawy teorii wyborów konsumenta
III Wybrane zagadnienia makroekonomii
1 Ruch okrężny środków rzeczowych i pieniężnych w gospodarce
2 Mierzenie gospodarki w skali makroekonomicznej, podstawowe miary makroekonomiczne
3 Bezrobocie i jego rodzaje
4 Inflacja - pojęcie, mierzenie, przyczyny i przeciwdziałanie inflacji
IV Międzynarodowa współpraca gospodarcza
1 Handel zagraniczny - pojęcie i struktura
2 Korzyści uczestnictwa w miedzynarodowym podziale pracy



Jest jakaś historyczna ironia w pomyśle 50% stawki dla najbogatszych lansowanej przez SLD. Wiadomo skąd w większości wywodzą się dzisiejsi ludzie, mający być ewentualnie taką stawka objęci - to ludzie starego systemu, którzy na politycznym i głównie legislacyjnym chaosie pierwszych miesięcy transformacji zbudowali swoje majątki. Natomiast dziś była PZPR chce swoim byłym (obecnym też) członkom, największym beneficjentom nowej rzeczywistości, duża częśc tych majątków odebrać w imię walki o polepszenie bytu najbiedniejszych. Jaki ten świat jest nieprzewidywalny

Podnoszenie obciążeń podatkowych na długą metę chyba nigdzie nie przyniosło trwałych pozytywnych skutków. Znana teoria (krzywa Philipsa się to chyba zwie) głosi, że wzrost stawek ponad pewien poziom powoduje spadek wpływów do budżetu, bo ludzie są sprytni (w Polsce zwłaszcza) i i tak znajądą sposoby, by się z takiego podatku wymigać - znow zacznie rozkwitać szara strefa, zwiększy się liczba podejrzanych prawnie praktyk itd. Jeśli SLD chce się o tym przekonać w praktyce, to proszę bardzo. To ich ostatecznie pogrązy.

Z drugiej strony mogę do pewnego stopania zrozumieć chęc wprowadzenia takiej stawki jako swego rodzaju odłożoną "karę" dla ludzi, którzy dorobili się w sposób podejrzany na początku lat 90. Tylko dlaczego razem z nimi mieliby ucierpieć ludzię prawdziwie przedsiębiorczy, uczciwy, którzy zawdzięczają swoją pozycję tylko i wyłącznie swojej pracy i trudowi? Rachunek zysków i strat jest chyba oczywisty.



Groszku: zadanie domowe. Dowiedz się jak to się dzieje że fotony zmierzające w tym samym kierunku nie mają pędu, natomiast poruszając się w przeciwnych kierunkach mają. Czy to świadczy że nagle mają masę?
Polecam transformacje Lorentza i zasady zachowania pędu w mechanice kwantowej.

Zauważyłem, że sporo osób ma problemy z ogarnięciem szczególnej teorii względności. Postanowiłem odnaleźc jakiś fajny przykład rozwiązujący wszelkie wątpliwości. Wszystko rozbija się o zasadę korespondencji (nie chodzi o pisanie listów).

Zasada korespondencji – między dowolną teorią fizyczną, która stanowi rozwinięcie teorii klasycznej, a pierwotną teorią klasyczną istnieje regularny związek – w określonych warunkach nowa teoria powinna przechodzić w starą.

Przykład:
Skrócenie długości (skrócenie FitzGeralda – Lorentza)
Zgodnie ze szczególną teorią względności (STW) wymiary przestrzeni zależą od szybkości układu odniesienia. W układzie poruszającym się wymiar przestrzeni o kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu ulega skróceniu.

Dokładniej:
Rozważmy dwa inercjalne układy odniesienia poruszające się względem siebie ruchem jednostajnym prostoliniowym (układ związany z Antkiem i Benkiem). Oznaczmy przez l0 długość pręta w układzie w którym pręt spoczywa, przez l zaś długość pręta w układzie w którym pręt jest w ruchu z szybkością v.

Pomiędzy długościami l i l0 występuje zależność
gdzie c - oznacza szybkość światła w próżni.
Gdy v << c (fizyka klasyczna) otrzymujemy
Powyższy wynik jest zgodny z przewidywaniami teorii klasycznej.
Zatem teoria relatywistyczna w granicy przeszła w teorię klasyczną.