Telegram Zimmermanna


W obronie krzyża


Może to przyczynek do tego, by opracować samodzielnie jakąś zasadę ułatwiającą ich zagranie?
Rozwiązaniem mogłoby być właśnie zastosowanie jednego z przepisów scenariusza historycznego:
The following cards may double as OPS when played as Events: Landships, Zimmermann Telegram, Over There, Tsar Takes Command, Fall of the Tsar, Bolshevik Revolution.
A z pozostałych reguł scenariusza nie trzeba korzystać, zwłaszcza z dość sztucznie wyglądającego systemu nagradzania PC punktami zwycięstwa za niedopuszczenie do wprowadzenia USA do wojny lub Ententy za niedopuszczenie do obalenia cara.



Przypominam, że w "Wariancie historycznym" Ścieżek jest już taki zapis dotyczący Włoch:

Only Austrian and Italian armies may operate in Italy (move, attack, or advance into any space in Italy) and no German armies may end their movement (OPS or SR) in Trent, Villach or Trieste until the start of a turn at which both sides are at Total War.

Zaś pomysł "podwójnego" wykorzystywania niektórych kart nawiązuje do innego punktu tegoż wariantu:

The following cards may double as OPS when played as Events: Landships, Zimmermann Telegram, Over There, Tsar Takes Command, Fall of the Tsar, Bolshevik Revolution.

Tyle, że w tym przypadku mamy równowagę: trzy karty Ententy i trzy PC. Gdyby "doładować" karty wejścia do wojny Włoch i Rumunii, należałoby wymyślić analogiczne wzmocnienie kart PC.

Ciekawe, że w "Wariancie Roba Hassarda" do Włoch odnosi się taki przepis:

5) Limitation on CP reaction to Italian entry
a) Italy may not attack or be attacked until 1 full action after entry

Czyli jakby "pod prąd" pomysłu JednoSłowo.



Z tym Upadkiem Cara to mam różne doświadczenia. Widziałem już nieraz gry gdzie było odwrotnie tzn. gracz PC starał się utrzymywać niski poziom wojny tak żeby nie dojść do 30 - chodziło oczywiście żeby uniknąć "drugiej strony medalu" czyli Telegramu Zimmermana. Ale oczywiście wszystko zależy od tego jak toczy się konkretna gra...



W zasadzie zgadzam się z opinią JS, żeby wprowadzić Amerykanów trzeba zbyt wiele zachodu. Zresztą mi wcale nie chodziło o wprowadzenie armii USA na planszę tylko o samo zagranie Telegramu Zimmermana. Moim zdaniem jest ważny i trzeba dążyć do jego zagrania. Nie chodzi o to że otwiera sekwencję wejścia armii USA tylko że daje dwa punkty



No to w Pierwszej Wojnie Pajewskiego znajdziesz m.in. opis przemarszu wojsk rosyjskich przez Warszawę na front w pierwszych dniach wojny. Żołnierze śpiewali (cytuję z pamięci):

Po ulicam prochadił
Prieogromnyj krokodił
U-ha!


Wszystkie opinie o Tuchmanowej podzielam, Sierpniowe salwy czy Telegram Zimmermana to moje ulubione lektury. Mam tylko wątpliwości, czy ktoś przygotowujący się na zajęcia sprawnie wyłapie u Basi wszystkie fakty i interpretacje, które trzeba przedstawić w skondensowanej formie.

Ale po zaliczeniu trzeba wszystko rzucić i zagłębić się w lekturze!



Też niedawno skończyłem Wyniosłą Wieżę. Zgadzam się z AWu, mimo, że popularnonaukowa książka jest warta lektury ze względu na świetny język i warsztat autorki - świetnie podane są różnice nastrojów społecznych w kilku kluczowym państwach belle epoque (Anglia, Francja, USA, Niemcy, trochę Hiszpania i Włochy). Moim zdaniem Wyniosła Wieża plus Telegram Zimmermana i Sierpniowe Salwy dają całkiem solidny (jak na potrzeby laika) przegląd sytuacji politycznej w przededniu IWŚ.



Kiedy Niemcy w 1917 roku proklamowały nieograniczoną wojne podwodną, było prawie pewne, że krok tego rodzaju spowoduje przystąpinie USA do wojny.
Sekretarz Stanu w Urzędzie Spraw Zagranicznych Rzeszy Arthur Zimmermann starał się zrobić wszystko, aby przygotować się na takę ewentualność.
19 stycznia wysłał telegram do hrabiego von Benstorffa, ambasadora Niemiec w Waszyngtonie, informując go o rozpoczęciu nieograniczonej wojnh podwodnej, a także sugerując konkretne posunięcia dyplomatyczne. Zimmermann proponował zawarcie sojuszu niemiecko-meksykańskiego, sugerując, że jeśli Meksyk przystąbiłby do wojny po stronie Niemiec, mógłby wówczas odzyskać Teksas, Nowy Meksyk i Arizonę. Pisał także o możliwym przymierzu w rejonie Pacyfiku między Niemcami i Japonią, wymierzonemu przeciwko USA.
Telegram został rozszyfrowany przez wywiad brytyjski i przekazany Amerykanom. Prezydent Wilson opublikował go w kilkugazetach. Opinia publiczna uznała ten fakt za jawne wypowiedzenie wojny USA

Co o tym sądzicie???Czy sojusz japońsko-meksykańsko-niemiecki miał szanse bytu??? czy mógłby zmienic losy wojny przynajmniej na jednym froncie?



Panowie
wprawdzie EU2 przewala sie gdzies w taborach mojego kompa, ale postanowilem wam pomoc.
Jako ze eventow nie umiem, nie chce i nie naucze sie pisac, wyslijcie mi co potrzebujecie jesli chodzi o zrodla historyczne
Czyli: lista eventow, a ja w zamian dam wam text-wraz z moimi propozycjami eventow. Ale przyda sie telegram Zimmermanna, rewolucje w Rosjii, ofkoz polskie formacje zbrojne, rewolucje w Meksyku, przekazanie Turkom 2 niemieckich okretow, etc etc
Wiec zadawajcie mi pytania przez GG 5759711-chodzi o tematy-a ja wrzuce info o forum
BTW o telegramie Zimmermanna byl temat na forum


Co do dat-cofnalbym poczatek gry do roku....wlasnie. Musi byc wczesniej, ale od kiedy? Moze od konfliktu o Maroko (to juz w XX wieku)? Albo o Hercegowinę a.d.1908?

Powodzenia i pozdro