W obronie krzyża
Kanadyjski Nortel Networks zwiększył swoje przychody w II kw. 2005 r. o 10% w porównaniu rok do roku. Przychody wyniosły 2.86 mld dolarów. Zysk netto firmy wyniósł 45 mln dolarów (rok wcześniej 16 mln). Po pierwszej połowie roku firma notuje jednak niewielką stratę netto na poziomie 4 mln dolarów. Marża brutto w II kw. wynosiła 43%. Firma zamierza utrzymywać ten wskaźnik rentowności w przedziale 40-44%. Firma wydała w II kw. 479 mln na R&D.
W Polsce Nortel został ostatnio wybrany dostawcą sieci UMTS dla PTK Centertel. Na świecie Nortel podpisał nowe kontakty 3G z Bell Mobility, Orange France, Telefónica Móviles España, SaskTel Mobility, Telesur oraz Liberia's Cellcom. Firma prowadzi także piloty rozwiązań HSDPA w Izraelu, Japonii oraz w sieciach mm02, Orange, Vodafone i mobilkom austria.
Firma Bytemobile, dostawca zoptymalizowanych usług opartych na protokole internetowym (IP) dla sieci transmisji danych za pośrednictwem telefonów komórkowych, ogłosiła, że firma Polska Telefonia Cyfrowa wprowadziła rozwiązanie o nazwie Unison, będące architekturą otwartą przeznaczoną do dostarczania dynamicznych danych w ramach usług IP. Wcześniej firma PTC wprowadziła opracowane przez Bytemobile rozwiązanie TollGate przeznaczone do naliczania opłat za usługi dostarczane za pośrednictwem telefonów komórkowych, za pomocą którego naliczane są opłaty za tzw. usługi o wartości dodanej dostarczane za pośrednictwem wielu różnych technologii IP.
Rozwiązanie oparte na technologii Unison pozwala firmie PTC dokładnie kontrolować nadwyżki w przypadku użytkowników korzystających z telefonów na kartę (prepaid) i dzięki temu zapewnić sobie przychody za usługi świadczone za pośrednictwem należącej do niej sieci ERA. Zarówno w przypadku użytkowników korzystających z telefonów na kartę, jak i użytkowników korzystających z usług sieci w systemie abonamentowym, firma PTC może dokładnie prześledzić korzystanie z usług transmisji danych za pośrednictwem telefonów komórkowych, takich jak: korzystanie z Internetu, komunikatorów internetowych, multimediów czy strumieniowe przesyłanie obrazu. Dzięki temu firma PTC może naliczać opłaty za te usługi według indywidualnych stawek, a nie według ustalonej, ogólnej taryfy za przesyłanie wszystkich treści, i w związku z tym zróżnicować źródła obecnych i przyszłych przychodów. Co więcej, rozwiązanie oparte na technologii Unison będzie można dostosować do przewidywanego w przyszłości wzrostu liczby abonentów telefonii PTC i oferowanych przez nią usług.
Opracowane przez firmę Bytemobile rozwiązanie Unison obejmuje oprócz aplikacji TollGate następujące usługi sieciowe: ACCESS(TM) (filtrowanie treści przesyłanych za pośrednictwem telefonów komórkowych), monitorowanie treści, buforowanie treści, WAP 2.0 Gateway oraz optymalizowanie usług (Optimization Services Node - OSN). Technologia OSN została już wprowadzona przez ponad 65 operatorów sieci komórkowych z całego świata.
Opracowywane przez firmę Bytemobile usługi sieciowe i rozwiązania optymalizujące działalność operatorów ujednolicają, upraszczają i przyspieszają wprowadzanie zaawansowanych bezprzewodowych usług transmisji danych do telefonów komórkowych, laptopów i komputerów PDA.
Z rozwiązań firmy Bytemobile korzysta ponad 65 operatorów sieci komórkowych z całego świata. Operatorzy ci mają prawie miliard abonentów w 30 krajach Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Klientami firmy Bytemobile są między innymi takie firmy jak: Centertel, China Mobile, Cingular, Connex, NTT DoCoMo, Nextel, O2, Orange, Proximus, Sprint Nextel, T-Mobile, Telefonica Moviles, Vodafone i Willcom.
Więcej informacji na temat firmy Bytemobile można znaleźć na stronie http://www.bytemobile.com.
BlackBerry OS 4.x Download
Skąd mogę sciągnąć BlackBerry OS 4.x?
lNorth American Provider
Bell Mobility -Downloads
Cingular / AT&T -Downoads
NexTel -Downloads
Rogers Wireless -Downloads
Sprint -Downloads
T-Mobile - Downloads - Wpisz 6156680000
Telus -Downloads
Verizon - Downloads Wpisz 9785050000
l
lInni Providerzy
3 Hong Kong -Downloads
ALLTEL -Downloads
Avea -Downloads
BASE -Downloads
Bharti Tele-Ventures Limited -Downloads
BT Mobile -Downloads
Cable and Wireless -Downloads
Cincinnati Bell -Downloads
Cingular (Mobitex) -Downloads
Dobson Cellular/Cellular One -Downloads
Entel PCS -Downloads
E-Plus -Downloads
Hong Kong CSL Limited -Downloads (English, but Supports Chinese Characters)
Hutchison -Downloads
KPN Netherlands -Downloads
LUXGSM -Downloads
M1 -Downloads
Maxis -Downloads
Mobistar SA/NV -Downloads
NTELOS -Downloads
O2 (ftp) -Downloads
O2 (http) -Downloads
Optus Mobile Pty Limited -Downloads
Orange Netherlands -Downloads
Orange UK -Downloads
PCCW Mobile -Downloads
Proximus -Downloads
Sasktel Mobility -Downloads
SFR Enterprises -Downloads
Singapore Telecom Mobile Pte Ltd -Downloads
SMART Communications Inc -Downloads
SmarTone (Vodaphone) -Downloads
SouthernLINC Wireless -Downloads
StarHub Ltd -Downloads
SunCom Wireless -Downloads
Swisscom Mobile -Downloads
TDC Mobil -Downloads
Telcel -Downloads
Telefónica Móviles -Downloads
Telenor Sverige AB -Downloads
Telstra -Downloads
Telus Mobility -Downloads
T-Mobile Europe -Downloads (Username: tmobileuk | Password: tmukbbcorp)
Trigcom -Downloads
U.S. Cellular -Downloads
Vodacom -Downloads
Vodafone Australia and Fiji -Downloads
Vodafone D2 -Downloads
Vodafone Egypt -Downloads
Vodafone Germany -Downloads
Vodafone Greece -Downloads
Vodafone Ireland -Downloads
Vodafone Netherlands -Downloads
Vodafone New Zealand -Downloads
Vodafone Spain -Downloads
Vodafone UK -Downloads
l
Skąd mogę sciągnąć BlackBerry Desktop Manager 4.x
Dostępny jest na stronach RIM'u:
lIdź doBlackBerry l
lWybierz "Download BlackBerry® Device Software »" l
lWybierz "BlackBerry Desktop Software V4.X l
źródło: blackberryforums.com
Mobilna telewizja - przebój niedalekiej przyszłości
Wyniki pilotażowych projektów usług mobilnej telewizji (DVB-H) dla konsumentów w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji wykazały dobitnie popyt na takie usługi. Dostarczyły one także ważnych wskazówek dotyczących przyszłych modeli biznesowych w segmencie komercyjnych usług mobilnej telewizji.
W każdym z tych pilotażowych projektów uczestniczyła firma Nokia oraz wiele innych firm, w tym nadawców, operatorów sieci komórkowych i operatorów sieci nadawczych, co dowodzi szerokiego zainteresowania realizacją koncepcji telewizji mobilnej. W każdym projekcie pilotażowym transmitowano program cyfrowej telewizji na żywo poprzez sieci DVB-H do smartfonu Nokia 7710.
Popyt konsumentów na telewizję mobilną
Zgodnie ze wstępnymi wynikami z projektu pilotażowego w brytyjskim Oxfordzie 83% uczestników było zadowolonych z usługi, a ponad trzy czwarte (76%) stwierdziło, że zaczęłoby korzystać z tej usługi w ciągu 12 miesięcy. We Francji za usługi mobilnej telewizji gotowych było płacić 68% uczestników, a w Hiszpanii ponad połowa (55%). Prawie 75% uczestników w Hiszpanii poleciłoby tę usługę rodzinie i znajomym.
Modele cenowe
Tak wysoki odsetek chętnych do płacenia za usługę w projektach pilotażowych przekonująco świadczy o korzyściach dla branży z mobilnej telewizji. Najbardziej popularnym modelem cenowym będzie miesięczny abonament obejmujący pakiet programów. W helsińskim projekcie pilotażowym połowa uczestników uznała 10 euro miesięcznie za rozsądną opłatę, podczas gdy we Francji za usługi telewizji mobilnej 68% uczestników jest skłonnych płacić 7 euro.
Nokia N92
Zwyczaje telewidzów
Pilotażowe projekty ukazały również nadawcom i reklamodawcom nowe czasy największej oglądalności. W Wielkiej Brytanii okazało się, że szczyt oglądalności mobilnej telewizji przypadający na porę lunchu jest wyższy niż w przypadku tradycyjnej telewizji, co wskazuje, że widzowie oglądają ulubione programy telewizyjne podczas przerwy na lunch. We Francji uczestnicy oglądali mobilną telewizję średnio przez 20 minut dziennie, ze szczytami przypadającymi na wczesne rano, porę lunchu i wieczór. Pilotażowy program w Hiszpanii wykazał całodzienną oglądalność mobilnej telewizji ze szczytem przypadającym na wczesny wieczór.
Interesującym zjawiskiem we wszystkich projektach pilotażowych było to, że wielu użytkowników oglądało mobilną telewizję w domu. Prawie połowa uczestników projektów pilotażowych we Francji i Hiszpanii stwierdziła, że mobilną telewizję oglądała głównie w domu.
Zawartość programowa
Z projektów pilotażowych jasno wynika, że konsumenci oczekują szerokiej oferty kanałów telewizyjnych, ale także programów nadających się do oglądania przy użyciu urządzeń mobilnych. Najbardziej popularnymi programami okazały się informacje, audycje sportowe i muzyczne, seriale i filmy dokumentalne. Ważną funkcją okazała się również interaktywność. Ponad połowa (58%) użytkowników hiszpańskich stwierdziła, że oczekuje interaktywnej zawartości dostosowanej do krótszego czasu oglądania. W fińskim programie pilotażowym w pierwszej dziesiątce programów znalazły się wyścigi Formuły 1 w San Marino i Monako, a także finałowy mecz Ligi Mistrzów UEFA między Liverpoolem i AC Milanem.
Technologia DVB-H umożliwia sprawne dostarczanie kanałów telewizyjnych do urządzeń mobilnych. Gwarantuje ona najwyższy poziom usług w sieciach komórkowych — znakomity obraz o telewizyjnej jakości, mniejsze zużycie baterii i szeroką gamę kanałów (aż do 50). W lecie 2006 roku Nokia udostępni smartfon Nokia N92 oraz elementy sieciowe rozwiązania Mobile Broadcast Solution 3.0, oferując tym samym najpełniejszą implementację dotychczasowych standardów telewizji mobilnej na rynku. Badania firmy Informa wskazują, że do roku 2010 zostanie sprzedanych na świecie 50,97 miliona urządzeń DVB-H.
Nokia 7710
Projekt pilotażowy w Helsinkach
Fiński projekt pilotażowy odbywał się od marca do czerwca 2005 roku. Uczestniczyło w nim 500 użytkowników oraz firmy Nokia, Digita, Elisa, Nelonen, Sonera i YLE.
Projekt pilotażowy w Oxfordzie
Projekt oksfordzki rozpoczął się we wrześniu 2005 roku. 375 uczestnikom zaoferowano 16 kanałów. Projekt prowadzą firmy O2, Arquiva i Nokia, a ostateczne wyniki zostaną podane wiosną 2006 roku.
Projekt pilotażowy w Hiszpanii
W pierwszym tego typu projekcie pilotażowym w Hiszpanii uczestniczyło 500 użytkowników w Madrycie i Barcelonie oraz firmy Abertis Telecom, Nokia i Telefonica Moviles. Wyniki zostały podane na tegorocznym Światowym Kongresie 3GSM w Barcelonie.
Projekt pilotażowy we Francji
Ten projekt pilotażowy prowadzą CANAL + Group, Nokia, SFR i towerCast od września 2005 do czerwca 2006, a obejmuje on 500 użytkowników.
Źródło: Nokia , Symbianos.pl