temperatura dobowa


W obronie krzyża


@wojtaszekm - jak tam kombinacje z kotłem?

ostatecznie wyszło tak - krzywa 1,0 poziom 0 (na razie), na regulatorze pokojowym 21 w dzień, 20,5 w nocy, c.w.u = 44 st.C, cyrkulacja włączana wtedy kiedy potrzebna ) włącznik dobowy odpowiednio zaprogramowany, rurki zasilania i powrotu przy zasobniku zaizolowane otuliną. Przy temperaturach z ostatnich dni (spisywałem wiernie stan gazomierza o 7 i 19 odczytując temperaturę zewnętrzną z sondy kotła) miałem takie zużycia gazu: np: 27.10 - temp rano i wieczorem 9 st. - zużycie dobowe 3,27 m3, 28.10 - temp rano 6 a wieczorem 4 st. C - zużycie dobowe 5,45 m3. Jak na razie jestem zadowolony biorąc pod uwagę zadaną temperaturę w pomieszczeniu , metraż i kubaturę mojego domu. Fakt - przyjdą mrozy zużycie wzrośnie, ale nie pali teraz 8, czy 9 m3 przy porównywalnych temperaturach tak jak w ubiegłym roku




Wg mojego szacunku jest sens zakupić taki najprostszy programator w cenie do 20zł, bo oszczędności na pewno będą, można też pamiętać o tym aby włączyć urządzenie o określonej godzinie.

Pytanie czy wystarczy wody do umycia się jednej osoby pod prysznicem, wg fachowej literatury jednorazowa kąpiel pod prysznicem to około 50 litrów.

Pojawia się spora rozbieżność, ale to książkowa teoria, należy zwrócić uwagę ze im do większej temperatury nagrzejemy wodę w zasobniku tym więcej pomieszamy zimnej wody, jeśli woda będzie miała 60 st C a do mycia używamy najczęściej około 38st C to mamy już około 45 litrów do dyspozycji. Polecam w tym przypadku zastosowanie baterii termostatycznej - dzięki niej zaoszczędzimy czas i tą niemalże wrzącą w obiorze naszego ciała wodę, bo ciężko jest czasem 'dostroić' temp. wody na zużytej baterii kulowej.

Mogę wykonać szczegółowe obliczenia w oparciu o dane podgrzewacza.

Parametry techniczne:
Pojemność: 30l
Moc grzałki: 1,5 kW
Napięcie: 230 V
Bateria w zestawie: nie
Czas podgrzewania przy (ΔT= 45°C): 45 min.
Max temperatura robocza: 80°C
Dobowe straty energii(przy 60°C): 0,60 kWh/24h
Max ciśnienie robocze: 6 bar
Dziekuje bardzo za podpowiedz. czy ten czas podgrzewania wody (45C w 45 min.) to czas podgrzania calego zbiornika?Pozdrawiam.



Dobra policzę dla sprawności 50%. Ilości energii zużytej przez centralkę wentylacyjną nie podaję, może być dość różna, jednak tak czy inaczej nie wpłynie zbytnio na ostateczny rachunek.
Podaję opis do wzoru, każdy może sobie policzyć sam dając inne wartości

V = 200 m3/h - strumień powietrza
q = 1,2 kg/m3 - gęstość powietrza
c = 1kJ/kg*K - ciepło właściwe powietrza
dt = 23 K - średnia dobowa różnica temperatury dla okresu listopad - marzec (+20 st C w pomieszczeniu -3 st. na zewnątrz)
X = 0,5 - sprawność rekuperatora
To nam daje w ciągu doby (24h)

Q = V*q*c*dt*X*24h = 66240kJ = 18,1 kWh

Jeśli przyjmiemy zużycie energii 50 W * 24h = 1,2kWh zostaje nam Q=16,9 kWh.




również się zgadzam z leszko
Coś dołożę

Sciana gazobeton 500 24 cm, 20 cm styropianu bez regranulatu
Podłoga na gruncie: chudziak 10cm, styropian 22cm, wylewka 6cm
Dach 35 do 45 cm wełny
Okna rama 6-komorowa, okna 3 szybowe, argon
Wentylacja z odzyskiem ciepła (wywiewy w kuchni, łazienkach i wiatrołapie, nawiewy w sypialniach i pokoju dziennym) Przy -10 na nawiewie +18)
Żródło ciepła: Piec gazowy 1 funkcyjny kondensacyjny WOLF 21kW, kominek wodny z dolotem powietrza bezpośrednio do komory spalania.
Ogrzewanie w całości podłogowe.

Grzanie kominkiem 3 - 4 h/24h (średnia dobowa zewnętrzna 5 do -5)
Grzanie piecem 3-4h na 24 do 35h (średnia dobowa 5 do -5)

Spadek temperatury w tym okresie ok 1 do 1,5 stopni na 24 do 35 h
Czyli temperatura w domu od 20 do 22 stopnie.
Odczucie ciepła większe dzięki ciepłej podłodze.

Zużycie dobowe gazu od 3 do 5,5 m3 na dobę.

Do ocieplenia dołożyłem 4k, do wentylacji 7k. Dodam że żadna wentylacja nie dorówna mechanicznej a odzysk ciepła to super dodatek. Jak policzyć dobrze zdrowie i samopoczucie?

Czy się opłaca sami policzcie

P.S.
Ogrzewam także garaż.
Dom 146m2.
Gaz w tym roku zdrożeje o ok. 25%.
W chwili obecnej nieopłacalne są: (w moim przypadku)
Jakiekolwiek solary (zużycie gazu poza sezonem grzewczym 0,7m3 na dobe, ciepła woda non stop)
Pompa ciepła bo żre ogromne ilości prądu.




Mnie udało się wyszukać, ze koszt ogrzewania elektrycznego (materiał) wynosi około 40zł/m2 + około 250zł za sterownik w każdym pomieszczeniu.
Szacuję więc koszt takiego ogrzewania na około 10.000zł.
Musisz się zdecydować, czy chcesz mieć akumulacyjne ogrzewanie i korzystać z 2 taryfy (min. 90%), czy ogrzewanie zadaniowe ze sterownikami.
Przy tym poziomie strat, który podałem w swoim przykładzie wahania dobowe temperatury będą niewielkie (ok. 1K).
Jeśli chodzi o koszt instalacji ogrzewania z kablami elektrycznymi, to można tu bazować na doświadczeniach j-j. Z tego co pamiętam, ma on dwa, czy trzy obwody. W tym domku dla pewności można dać po 3 na kondygnację. Np. takie : Kabel grzewczy 1080W, 110m
Jak widać koszt mieści się w 3 tys. zł. Do tego mogą być sterowniki pogodowe (takie lepiej będą współpracowały z ogrzewaniem podłogowym). Razem powinno się zmieścić w 5 tys. zł.




Od 19C w nocy do 22C po południu i wieczorem Dla porównania w moim domu obecnie wahania temperatury nie przekraczają 0,5K (od 21,75st. C do 22,25st. C).
Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła pracującej wyłącznie w II taryfie. Dobowe całkowite zużycie energii w domu ok. 20kWh (ok. 8-9zł), w tym na samo ogrzewanie ok. 6-7kWh. Jedynym dodatkowym źródłem ciepła jest kuchenka gazowa, w której przeciętnie spalam ok. 0,2kg gazu dziennie (butla 11kg na 54 dni).



Już szperam...


Znalazłąm w atlasie takie chyba bardziej ogólne informacje o zwrotnikowych:

TEMPERATURA: średnia w najchłodniejszym miesiącu powyżej 10 stopni C; duża dobowa amplituda temperatury (i dalej było o lecie w klimatach suchych, ale to Cię nie interesuje)

OPADY: Letnie, w klimatach suchych sporadycznie lub ich brak

PORY ROKU: w klimatach wilgotnych i monsunowych określone rocznym rozkładem opadów i dalej było o suchych

I z tego co widzę, to obszarów z takim klimatem jest mało na Ziemi, głównie na wschodzie Australii, południowym wschodzie Afryki i "środkowym"-wschodzie Ameryki Południowej (na obrzeżach tych kontynentów) na południu Stanów Zjednoczonych (tam obok Meksyku i ten półwysep taki) i dość dużo jest na południu Azjii (wybrzeża Indii, te wszystkie mniejsze państewka na wschodzie, południowe wybrzeża Chin aż do Jangcy i jeszcze taki kawałek wewnątrz przy tej rzece)



Te przemieszczania dobowe z miejsca na miejsce to wynik zmian temperatur warstw wody i zapewne potrzeba poczucia bezpieczeństwa (głębsza woda)...Zachowania jak najbardziej opisałeś 'karpiowe' u mnie na żwirowni też brania jak w zegarku co do 2 minut ale jest 50 hektarów wody...
Ciekawi mnie reakcja karpii na ilość zanęty, konkretny zmiany w ich środowisku...jak na to reagują, czy duża ilość budzi ich nieufnosć, czy lepiej reagują na punktowe porcje zanęty czy lepij na pojedyncze kulki, strategie donęcania jakie stosujesz i jak ryby reagują...???
Napisz w jakim miejscu łowisz czy to rozległe wypłycenie czy rzucasz po prostu przed siebie jakieś szczegóły bo mam bardzo ciekawą strategie nęcenia i warto by było ją przetestować i porównamy wyniki, reakcje ryb.....
Gdzie ta woda jest położona może warto by się tam wybrać na korepetycje
Pozdro i ktora kulka będzie kilerem tak z ciekawości cobym ją dopieścił




nie wiem, jak zmieścisz kilkanaście typów biletów.

Tak, codziennie pasażerowie będą mieli potrzebę kupić 7-dniowy.
Jak ich będzie 10 sztuk na cały biletomat to będzie wystarczająco, i tak każdego dnia będzie trzeba je uzupełniać. Wiadomo że 90% sprzedaży to be∂a bilety jednorazowe i czasowe. potem dobowe. i ile takich biletów można by dziennie sprzedać? druga sprawa, może zamiast dawać kierowcy zajęcie jaką jest sprzedaż biletów mógłby pobierać z ekspedycji paczkę nowych biletów i uzupełniać w ten sposób biletomat.

Każde 5 biletów to 2mm grubości, 1cm to 25biletów. 5cm to 125 biletów danego typu.
Potrzeba 8 takich słupków (podstawowo) co daje łącznie 40cm - podzielone na 4 stosy daje po 10cm.
Tyle to nawet żaden kierowca nie wozi, wiec się nie skończą tak szybko.

Czyli cały biletomat nie byłby większy niż ze 2 kasowniki.

Oczywscie to dotyczy biletów w pojazdach.
bilety w biletomatach wolno stojących musiały by mieć znacznie większe zasobniki na bilety.
Że się skończą i tak będzie trzeba ciągle odbierać lub uzupełniać kasetę z monetami.

dodatkowo drukarka musi byc odporna na różne warunki w tym temperatury powyżej 40 jak i poniżej 20*C.




średnia temperatura dobowa jakieś 20 stopni i umiarkowane opady, w takich warunkach wszystko działa...

Jesteś pewny?Poczytaj co napisałem w wypadkach. Zawiodłeś mnie


Przyszły dwa AKM-y które można połączyć ze Stadlerami, 14WE i 19WE.
EN57AKM-1587 i 1578 - nawiasem mówiąc ta druga została dziś w nocy ,,upiększona'' w Mrozach. Tak ok 30 m kw.



Jak robisz podmiany? Jak dbasz o filtr? No i zmierz parametry - to naprawdę ważne...

Brak grzałki może oznaczać problemy ze względu na duże dobowe wahania temperatury, szczególnie w tak niedużym zbiorniku. Zbiornik również prawdopodobnie źle wystartował - na szybko przyczyną śmierci rybek moze byc ich zatrucie produktami przemiany materii.



Witam
Po pierwsze mam nadzieję ze liczysz się z tym ze to na bardzo krótki okres takie małe akwa wystarczy, one rosna jak szalone
Poza tym proponuję zamontować termometr w akwa i poczytać trochę o dobowych wachaniach temperatury etc.W ogóle o temperaturze wody i wygrzewania sobie poczytaj na forum i w wortalu.Filtr proponowałbym na przyssawkach umieścić na ścianie którejś żeby lepsza cyrkulacja wody była.Warto takze zamontować o ile sie da dyfuzor do napowitrzania wody oraz wyłożyć dno akwa żwirem przepłukanym i przebranym.Żwirek dodaje nie tylko uroku akwa ale także jest siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych (których nota bene jest niezwykle mało w takim filtrze jaki Ty masz).One biorą udział w oczyszczaniu akwa.Proponuję także wyławiać niezjedzone resztki pokarmu bo na fotce widać ile tego się osadza przy kamieniach.
Dodatkowo proponowałbym dorobić nadbudówkę i wtedy można prawie do pełna zalaż wody.Im więcej wody tym lepie.Wydłużysz w ten sposób przydatność tego małego akwa.Zobacz jak ja to zrobiłem w moim maleńskim 25L akwa.Opis i foty sa w galerii.