temperatury powietrza w Egipcie


W obronie krzyża

Dołączam do zdychających w upały...

Ale muszę Wam powiedzieć, że kiedyś mieszkałam w Singapurze i tam to jest dopiero dramat - temperatura nie spada przez cały rok i przez całą dobę. Wprawdzie nie ma tak takich upałów jak np. w Egipcie, ale 32 stopnie bez przerwy to ten żadna przyjemność. I do tego ta koszmarna wilgotoność powietrza... Najzimniej to tam jest koło 28 stopni (nie doświadczyłam - chyba jakiejś wyjatkowo zimnej nocy tak musi być). Z drugiej strony wszystko jest klimatyzowe, wręcz do przesady - jak chodziliśmy do kina to brałam skarpetki i bluzę



Ja, podobnie jak BitPump ciągnę wszystko swoje. Wiem, że ciężko, ale niestety jakość sprzętu w egipskich bazach jest najczęściej fatalna, poza tym swój sprzęt znam na pamięć i nie zastanawiam się pod wodą co gdzie jest . O tej porze roku używam 7mm piankę z kapturem i jest ok.
W marcu będziesz miał wyższą temperaturę powietrza, temp wody w porównaniu do stycznia niewiele się zmieni. No i będzie dłuższy dzień



Witam!
Jak większość z Was wie nurkowanie w ciepłych wodach Egiptu, Chorwacji czy innych egzotycznych miejscach daje wiele satysfakcji właśnie ze względu na temperaturę i doskonałą widoczność, toteż nurkowanie w Blue Hole na ponad 100 m z perspektywy czasu wydaje mi się łatwiejsze od nurkowania na Hańczy co nie znaczy że tamto to ,,bułka z masłem,, każde nurkowanie na wielu gazach z długą dekompresją jest trudne i jak mówi mi moje 33 letnie doświadczenie każde nurkowanie jest inne i niepowtarzalne zresztą nie ważne na jaką głębokość schodzimy.
Wrażenia z nura na dno Hańczy to przede wszystkim ciemność /miałem 4 latarki/ i niska temperatura na powierzchni 9 stopni co dało znać podczas ostatniego przystanku który wyniósł 20 min. /pierwsze oznaki wychłodzenia/ dzień wcześniej wykonałem nurkowanie które było symulacją zejścia na 105m /ten sam czas nurkowania/ ale mieszaniną denną było powietrze i nie wychłodziłem się tak jak później na 55% helu
Moja opinia na temat tego nurkowania jest taka że, napewno było to trudniejsze właśnie przez warunki meteorologiczne w naszej części Europy, również logistycznie nie jest łatwo, bez pomocy dwóch kolegów nie dał bym rady ubrać sprzętu a później wejść na łódź bez uszczerbku na zdrowiu,
jeżeli ktoś z Was mając uprawnienia chciałby zanurkować na Hańczy do dna zdecydowanie bardziej polecam jesień właśnie ze względu na temperaturę wody
pozdrawiam MichałP

[size=9:][ [i:][b:]Dodano[/b:]: Pon 05 Cze, 2006[/i:] ][/size:]
Ekscytujące są wszystkie nurkowania !!!





W Polsce jest teraz 6.30 rano - w Hurghadzie 7.30 i na termometrach w cieniu 34st.

Na najbliższe 5 dni zapowiadana jest bezchmurna pogoda z temperaturą przekraczającą 40 st w cieniu .

Wiatr bardzo słaby max 18km/h.

W Egipcie w ostatnim roku można zaobserwować znaczne wahania wilgotności powietrza, która generalnie jest wyższa niż w latach ubiegłych.

Obecnie jest to 28-30% - co przy wysokiej temperaturze jest znacznie bardziej odczuwalne w postaci "dusznego I ciężkiego" powietrza niż ubiegłoroczne 8% o tej samej porze roku.

Turyści wybierający się do Kairu, spotkają się z bardziej "europejską" pogodą - częstsze zachmurzenie, niższa temperatura, a nawet opady deszczu - generalnie panuje tam klimat zdecydowanie bardziej śródziemnomorski.

Zdecydowanie "cieplejszy" jest Luxor, gdzie temperatura jest z reguły wyższa o około 10 stopni w porównaniu z tą, jaką mamy w Hurghadzie.
Luxor leży z dala od morza, więc oczekiwaniena chłodną bryzę często kończy się niespodzianką: podmuchy wiatru mogą przypominać bardziej "buchanie" gorącego powietrza z piekranika, niż przyjemny wietrzyk z nad morza...

Warto pamiętać, aby nie dopuścić do odwodnienia naszych pięknych ciał (zwanych w tym kontekście organizmami), które osiągamy w powyżej opisywanych warunkach niezwykle łatwo...

Wypijajmy jak największą ilość płynów , niezależnie od tego czy chce się nam pić, czy nie...

Warto pamiętać, że każdy alkohol (w tym również piwo ) zdecydowanie przyspiesza proces odwadniania naszego organizmu...

Temperatura wody przy powierzchni osiąga miejscami wartość 28stopni, głębiej (poza strefą prądów) 26-27stopni...



LIGA GEOGRAFICZNA II - ZADANIE 2 - 5.04.2008

UWAGA! ODPOWIEDZI NIE ZAMIESZCZAMY W WĄTKU, TYLKO PRZESYŁAMY NA MOJĄ SKRZYNKĘ PW.

1. W dniu dzisiejszym Robert Kubica zajął pierwsze miejsce w kwalifikacjach zawodów Formuły I w Bahrajnie. Odpowiedz na pytania.

a) na jakim kontynencie położone jest to państwo?
b) jak nazywa się jego stolica?

2. Dopasuj odpowiednio w pary podane w pierwszym wierszu nazwy z przedstawionymi niżej sformułowaniami:

(4 pary)

Al-Azizija / Arica / Czerapundżi / Wostok

- najniższa temperatura powietrza zanotowana na Ziemi;
- najwyższa temperatura powietrza zanotowana na Ziemi;
- najniższa roczna suma opadów atmosferycznych (wyliczona z wielolecia);
- najwyższa roczna suma opadów atmosferycznych

3. Jak nazywa się zatoka morska, w której występują największe na świecie pływy morskie? (pływy o największym skoku - różnicy pomiędzy poziomem odpływu a poziomem przypływu)

4. Jaka nazwa łączy:

- literę greckiego alfabetu;
- typ ujścia rzecznego;
- amerykańskie linie lotnicze.

5. W jakim okresie najczęściej występują góry lodowe na morzach i oceanach półkuli północnej?

a) wiosną (IV-V)
b) latem (VII-VIII)
c) jesienią (X-XI)
d) zimą (I-II)

6. Uszereguj wymienione państwa według różnorodności gatunkowej roślin (naczyniowych) - od państwa w którym ta różnorodność jest najmniejsza do państwa, w którym różnorodność jest największa.

Brazylia / Egipt / Islandia / Stany Zjednoczone

7. Rzeka ta łączy dorzecza Orinoko i Amazonki i jest najbardziej znaną rzeką bifurkującą świata. Wypływa z Orinoko, meandruje na płd.-zach., wpada do rzeki Guainia i tworzy Rio Negro. Podaj jej nazwę.

8. Zjawisko to polega na obserwowaniu pojedynczych lub wielokrotnych, prostych lub odwróconych obrazów odległych przedmiotów (niekiedy znajdujących się poza horyzontem). Powstaje wskutek załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze. Zachodzi najczęściej nad ciepłymi wodami i na piaszczystych równinach pustyń. O jakim zjawisku mowa? Podaj jego nazwę.

9. Jak nazywa się najniżej położone jezioro słodkowodne świata (bierzemy pod uwagę powierzchnię jeziora). Dodam, że jest większe od Jeziora Śniardwy.

10. Podaj nazwę państwa, którego dotyczą poniższe charakterystyki:

- powierzchnia mniejsza od Polski, a większa od powierzchni Litwy;
- liczba ludności podobna do liczby ludności Litwy;
- analfabetyzm - ponad połowa społeczeństwa;
- jest to najstarsza republika w Afryce;
- najstarszy kraj taniej bandery



W świątyni ptolomejskiej w KOM OMBO w Górnym Egipcie jest basen, w którym wg przekazu KLEOPATRA VII (69-30 p.n.e.) urodziła 2 dzieci, a później w tej świątyni założyła klinikę położniczą.
Za pioniera porodu w wodzie uważa się Igora Czarkowskiego (r.1960 - b. ZSRR), (chociaż pierwszy opis pochodzi z Francji z r. 1804), a propagatorem porodów w immersji wodnej w Europie jest MICHEL ODENT, który w latach 1978-85 pracował w szpitalu w Pithiviers pod Paryżem, a swoje pierwsze wyniki ogłosił w prestiżowym The LANCET w r. 1983.

W Polsce pierwszy poród w immersji wodnej, to 1.6.1996r. - prof. Tadeusz Laudański (Łódź), a wielkim propagatorem jest również prof. Ryszard Poręba (Tychy).

Z praktycznego punktu widzenia woda podczas porodu może być potraktowana jako substytut środków znieczulających. W wodzie pierwszy okres porodu staje się łatwiejszy, spokojniejszy, mniej bolesny i bardziej efektywny. Ciepło wody zmniejsza wydzielanie adrenaliny i rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie nerwowo-mięśniowe. Indukuje również w mózgu fale alfa, odpowiedzialne za psychiczne odprężenie.

Basen rezerwujemy przede wszystkim dla tych kobiet, które mają bolesne i nieefektywne skurcze macicy przy około pięciocentymetrowym rozwarciu szyjki macicy. Chociaż dla innych kąpiel może być w równym stopniu relaksująca.
W I okresie porodu czas przebywania w wodzie nie powinien przekraczać 30 min. Ponowna immersja wodna po 30min. przerwy. Immersja wodna zastosowana zbyt wcześnie (przy zbyt małym rozwarciu szyjki) może osłabić postęp porodu i przedłużyć poród.

"Nigdy nie stawialiśmy sobie za cel, by dzieci rodziły się w wodzie..." (Michel Odent). "Celem immersji wodnej w porodzie nie jest urodzenie za wszelką cenę dziecka do wody, a głównie wykorzystanie ciepłej wody dla przeprowadzenia I okresu porodu" (Ryszard Poręba).

Temperatura wody powinna wynosić 36-37 C, powietrza: 26 . Podczas immersji wodnej wskazany jest stały nadzór kardiotokograficzny płodu (zapis również przed podjęciem decyzji o immersji wodnej).
Wiele kobiet pragnie wyjść z wody w momencie, gdy mają wrażenie, że poród będzie postępował lepiej poza nią. Przejście do chłodniejszej temperatury powoduje odruch wypierania płodu, co znaczy, że dziecko szybciej się urodzi. Część kobiet prosi o znieczulenie zewnątrzoponowe, co też przerywa immersję wodną.

Jeśli dziecko rodzi się do wody, to "przez kilkanaście sekund... podtrzymywane przez położną unosi się w wodzie,... a gdy zaczyna się silniej poruszać, jego głowę wynurza się ponad powierzchnię wody (Tadeusz Laudański). Odpępnienie następuje nad wodą (lub w przypadku ciasnego owinięcia pępowiną pod wodą po uprzednim zaciśnięciu pępowiny).

Korzyści dla dziecka:
- krótszy czas porodu, mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu
- złagodzenie momentu dekompresji główki przy urodzeniu
- złagodzenie szoku porodowego
- efekt płynnego przejścia ( z wody do wody) - mniejsze oddziaływanie hałasu i światła, stałość temperatury.

Do porodu w wodzie muszą istnieć wskazania medyczne: dokuczliwe odczuwanie bólu, czy też dokuczliwy poród. Nie każda kobieta może jednak rodzić w immersji wodnej. Dziecko musi być ułożone główką do dołu, a mama musi być zdrowa.

Przeciwwskazania do immersji wodnej:
- choroby układu krążenia
- nadciśnienie
- ciężka niedokrwistość
- choroby naczyń
- choroby skórne
- choroby infekcyjne
- patologia ciąży ( krwawienia, łożysko przodujące, nieprawidłowe położenie płodu i inna patologia...)
- zaburzenia porodu (słaby postęp I i II okresu, zaburzenia czynności serca płodu).

Oczywiście, ojciec dziecka może być przy porodzie. Odcięcie pępowiny jest niepowtarzalnym przeżyciem.



Sheesha, Shisha polski odpowiednik - szisza (arab. شيشة) (nazwa egipska), zwana też nargilą (arab. نرجيلة) (nazwa pochodząca z Libanu), lub argilą (arab. أرجيلة), lub hookah (arab. حقة, urdu حقہ) - rodzaj fajki wodnej tradycyjnego na Bliskim Wschodzie i w Azji przedmiotu do palenia.

Zbudowana jest ona z:
Dzbana, najczęściej szklanego naczynia (często także miedzianego lub ceramicznego) zdobionego elementami orientalnymi, do którego nalewa się wodę
Systemu, metalowej rury (często ozdobionej finezyjnymi wzorami) nakładanej na wierzch, pełniącej rolę jednocześnie korka jak i odpowiadającej za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu; zakończonej podstawką lub glinianym nakładanym naczynkiem na melasę lub susz owocowy.
Węża, elastycznej rurki (wykonywanej pierwotnie ze skóry), także często metalowej powleczonej materiałem lub plastikowej, zdobionej, zakończonej metalowym bądź drewnianym ustnikiem, przez którą zaciąga się dym powstały w szklanym naczyniu.

Melasa w wielu różnych smakach w fajce wodnej nie jest palona bezpośrednio. Przykrywa się ją podziurkowaną folią aluminiową lub specjalnie dopasowanym sitkiem, i na nią kładzie specjalnie do tego przeznaczone węgielki. Niektóre fajki posiadają także specjalne kominki by osłonić węgielki, dzięki którym węgiel trzyma temperaturę. Przez zastosowanie komina fajka pali się dłużej i jest osłonięta od wiatru podczas palenia na zewnątrz. Poprzez zaciąganie powietrza przez wąż, węgielek tli się i podgrzewa znajdującą się pod nim melasę. Powstający dym przechodzi przez wodę w zbiorniku, która ochładza go i filtruje.

Zawartość nikotyny w dymie, powstałym podczas spalenia jednej bardzo dużej porcji melasy zawierającej tytoń, odpowiada zawartości w dwóch średnio mocnych papierosach (np. Marlboro), ok. 2 mg. Dym z fajki wodnej w ok. 95% składa się z pary wodnej. Mimo, że palenie sziszy stosunkowo niedawno stało się przedmiotem badań, można - na podstawie dotychczasowych badań stwierdzić, że skutki palenia sziszy są podobne do skutków palenia papierosów. Dym z nargili zawiera nie tylko uzależniającą nikotynę, ale również inne szkodliwe substancje chemiczne, jak arszenik, chrom, nikiel oraz substancje smoliste, które powodują choroby raka płuc i przewodu pokarmowego.

Ze względu na używany węgiel, dym zawiera duże ilości tlenku węgla, co prowadzi do niedoboru tlenu w krwi i źle wpływa na układ krwionośny.

Szisza w Egipcie jest bardzo popularna. Egipcjanie lubią zbierać się wieczorami i palić podczas wspólnych pogaduszek. Również podczas oprowadzania grup turystycznych przewodnicy często otrzymują sziszę na czas zwiedzania od właściciela zwiedzanego obiektu, np. fabryki alabastru, a turystom podawana jest carcadee, czyli herbata z hibiskusa.


Ktos z was pali? Ma sheshe? Jezeli tak jaka melase polecacie? ;>